Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Primul e cel mai bun, are protectie la apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare , am o nelamurire , cateodata nu mi se aprind luminile din portiere si cand nu se aprind cele din portiere nu se aprind nici alea din plafon indiferent pe ce pozitia ar fi  , un mecanic mi-a spus ca este switch-ul , a mai patit cineva asta ? ce trebuie schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Switch-ul , curatat colectorul motorasului si refacute lipiturile , citeste putin in spate ca e discutata de n ori problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/25/2016 at 8:27 PM, RazvanAVR said:

Salutare , am o nelamurire , cateodata nu mi se aprind luminile din portiere si cand nu se aprind cele din portiere nu se aprind nici alea din plafon indiferent pe ce pozitia ar fi  , un mecanic mi-a spus ca este switch-ul , a mai patit cineva asta ? ce trebuie schimbat ?

 

7 hours ago, terminatoru said:

Switch-ul , curatat colectorul motorasului si refacute lipiturile , citeste putin in spate ca e discutata de n ori problema.

Nu e din switch, e din modulul de confort, trebuie demontat si refacute cateva lipituri in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde trebuie dus la reparat acest modul de confort ? un simplu electrician sau se ocupa cineva special pe modulele de confort 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Un electronist/electrician priceput, te poate ajuta - se desface modulul confort si se refac lipiturile de pe placa de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vezi de ce recomand asta, de fiecare data....

cele incercuite de mine, in poza

lipituri reci.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salut baieti , am cumparat o broasca dreapta spate pt. golf 4 si m-am decis sa o reconditionez . Am citit in jur de 300 pagini de pe forum care specificau ca degeaba o iei de la sh oem ca tot poate avea probleme , asa a si fost , avea solder joints si colectorul era murdar. M-am decis sa refac lipiturile , curat colectorul si sa schimb si switchul cu un saia burges cu lamela.

Broasca este pentru dreapta spate deci difera un pic de pozele postate de alti colegi pentru broasca fata.

Problema : -  trebuie sa refac lipiturile doar cele incercuite cu galben sau si cele cu rosu ?

                  - Nu ajung la colectorul motorasului din cauza piesei albe , care mi-e frica sa-i schimb pozitia sa nu stric ceva , abia ajung sa curat cu un betigas de urechi dat cu wd40 vreau sa stiu daca a mai scos cineva afara piesa ca sa aiba acces la colector sau doar curat asa cum pot?

 

V8KZwVj.jpg

UMLJ0g3.jpg

AdN7reG.jpg

Imi cer scuze pentru postare dubla.

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Radu, ti-am pus poza mai sus cu lipiturile.... eu zic ca se intelege usor, ce trebuie refacut, nu ?

2. da-i cu hartie abraziva f, fina pe colector si spala bine cu WD40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refa toate lipiturile, cu toate ca cele rosii par ok. Co o surubelnita subtire curata colectorul atat cat poti si la sfarsit curata canalele dintre cele 3 placute de cupru de pe colector, apoi un fas cu spray si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut toate 12 lipiturile , cu ocazia asta am invatat si sa cositoresc ^^ verificat si au continuitate  , colectorul facut lux cu surubelnita mica si wd40 , testat la 12v mi-a sarit din mana :))))) . Schimbat switch , pus Saia Burges cu garnitura si lamela , dar lipit cu picatura direct pe metal , sper sa tina.

Multumesc mult pentru informatii , acum trebuie doar sa sparg broasca veche si sa o pun pe asta sus.

7DSR8NP.jpg

bp7clWT.jpg

hKTcFb9.jpg

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tine, tine - stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vrea nici cum sa se deschida motorasu a facut ceva sunete dar nu are putere am batut aproape o ora si nimic . O sa trec la macel va rog ceva indicatii unde sa rup tot . Broasca dreapta spate

 

http://imgur.com/JTFSiOa

 

Am dat fara mila in ea apoi am reconectat mufele for one last try si s-a deschis..... a inviat motorasu de la socuri

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rupt bracketul ala negru de ghidaj de la tija metalica ce actioneaza pinul de usa, mai functioneaza fara el daca montez asa broasca? http://imgur.com/8VXdhIt

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma , totul functioneaza perfect , aveam pitici pe creier de 6 luni de la portiera aia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare...Am o problema/nelamurire vis a vis de usa pasagerului...

Deschid usa...plafonierele se aprind...lampa din usa se aprinde dar nu arata pe maxidot...nu mereu...

Daca dezarmez alarma si prima usa o deschid pe cea a pasagerului...incepe sa urle alarma...

As zice ca este swich-ul...dar de ce imi aprinde luminile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se aprinde plafoniera, dar la o intensitate mai scăzută decât la cealaltă uşă este switch-ul...început de sfârşit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lau - cand ai contactul pus, verifica cat tine plafoniera aprinsa cu usa aia deschisa - e posibil sa actioneze f. putin switch-ul - doar un click - dupa care intrerupe circuitul - tot asa, poti avea ceva lipituri jos acolo.

In primul rand, jos yala, refacut lipiturile, inlocuit switch-ul si vedem cum se comporta dupa asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Laurentiu_LWR said:

Salutare...Am o problema/nelamurire vis a vis de usa pasagerului...

Deschid usa...plafonierele se aprind...lampa din usa se aprinde dar nu arata pe maxidot...nu mereu...

Daca dezarmez alarma si prima usa o deschid pe cea a pasagerului...incepe sa urle alarma...

As zice ca este swich-ul...dar de ce imi aprinde luminile?

Usa deschisa, plafoniera aprinsa si lampa aprinsa dar nu arata pe maxidot asta inseamna fir intrerupt in mansonul dintre usa si stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este 2003 masina - informatia de la usa/switch - ajunge la maxidot, via CAN, de la calculatorul de usa - avand in vedere ca toate functiile ii merg - geam electric, inchidere, etc - ce fire sa aibe rupte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema ca a lui Laurentiu_LWR (postul de mai sus din 10.07.2016), insa la usa soferului.

Mai precis am observat de ceva vreme ca daca descuiam masina (la mine la prima apasare pe butonul telecomenzii de descuie doar usa soferului, iar la a doua apasare se descuie si celelalte 3 usi si portbagajul), deshideam usa soferului si ma urcam in masina lasând usa deschisa insa

fara sa introduc cheia in contact, dupa cca. 5-10 secunde incepea alarma sa sune. La inceput se intâmpla destul de rar, apoi a inceput sa faca mai des, insa nu suficient de suparator. Nu am remarcat cu exactitate daca plafonirea si becul din usa functionau dar as fi tentat sa cred ca da, functionau, fiindca as spune ca as fi remarcat daca nu se aprindea macar plafoniera. Martorul de usa aprinsa semnaliza corect usa deschisa sau inchisa dupa caz, asta am tot verificat. Ieri a facut da doua ori la rând dimineata si la prânz si atunci când am ajuns acasa, dupa-amiaza, am facut un test dupa ce defectul s-a manifestat si in parcarea de acasa.

Am introdus cheia in contact, cu usa intredeschisa. Martorul de usa deschisa imi arata usa deschsa. Am miscat usor de usa si pentru o clipa, asa cam cât o clipire de ochi, martorul de usa deschisa s-a stins si apoi s-a aprins din nou. In aceasta clipita nu am avut timp sa vad ce s-a intâmplat cu plafoniera si cu becul din usa. Am incercat sa repet figura insa martorul nu s-a mai stins, indica in continuare corect usa deschisa. Am tras usurel fata-spate si sus-jos de burduful prin care trec firele din stâlpul A in usa dar martorul de usa deschisa nu s-a stins, insa dupa miscarea burdufului am constatat ca defectul nu se mai manifesta.

Toate acestea ma fac sa cred ca am un fir rupt, inca nu atât de rau totusi, in acel burduf al usii si de aceea as dori daca poate unul dintre colegi sa posteze partea de schema care contine acest cablaj dintre usa si conectorul de pe stâlpul A fiindca as vrea sa identific logic ce fir ar putea fi intrerupt. 

Multumesc anticiapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , 

Am și eu o problema la un golf 4 , după ce încui masina , la ceva timp începe sa claxoneze , se mai oprește , claxonează iar , țin sa menționez ca la ușa din dreapta fata becul din portiera e aprins tot timpul când usa e închisa și totodată se aprind și cele din plafoniera.Mai nou îmi apare în bord ca e aprins și haionul.

Nu tauie când am farurile și portiera deschise , și stop din haion merge când vrea el.

Mă poate ajuta cineva , va rog.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scriu si eu aici ca m-am impotmolit si deja l-am stresat pe Florin in telefon de mi-i si rusine sa il mai deranjez.(mare rabdare cu incepatori,de apreciat) - multumesc! :)

Deci,am inlocuit toate 4 switch-urile,refacut lipituri,curatat,unsa partea mecanica,etc.Merg toate,se inchide,se deschide din cheie,DAR am problema pe portierele din fata in sensul ca daca deschid-inchid usile plafoniera interior se aprinde/stinge,DAR cu mufa de la lampa portiera scoasa,daca conectez lampile fata automat se sting luminile din interior: plafoniera si spate pasageri.

Usile din spate merg perfect,switch-ul merge,lumina de deschis/inchis portiera.Am testat switch-urile din alarma,inainte nu detecta usa deschisa si daca inchideam cu alarma nu se intampla nimic cand lasam o usa intre-deschisa sau deschideam din interior doar o portiera,acum suna "magarul".

Singurul lucru ce am observat e ca se aude un sunet in oglinda sofer,ca si cum ar fi in functiune incalzirea,desi e oprita (am incalzire in oglinzi)

E ciudat fiindca am achizitionat switch-uri noi si le-am montat direct pe placa,fara carpeli,am verificat legaturile si am contact la ambele fire,la toate switch-urile,etc.

La alte cabluri nu am umblat si nu am mai modificat nimic,toate mufele au intrat exact cum au fost la locul lor,am incercat si sa deconectez tot la fiecare portiera sa las doar broasca sa functioneze si lampa de portiera si la fel face,am verificat toate sigurantele si nu am probleme,nici una sarita,topita si sa fiu sigur am schimbat siguranta 14 si 11 parca cele de 10' pt interior si tot la fel.

Daca deconectez-conectez motorasele de geamuri,inchiderea din telecomanda nu mai merge,decat deschiderea.....pana nu pun contactul si il iau,atunci merge iar,o fi ceva resetare? bornele nu le-am luat jos.(inca)

vreo sugestie?pt mine ca si carpeala e simplu,trag fir de la plafoniera pana in portiera si leg lampa si atunci merge,dar as vrea totusi sa incerc macar sa ii dau de cap.

Ce e culmea,ca aceeasi operatie am facut-o la un amic tot cu G4 si a mers totul brici,dar cand faci pt tine.....tot timpul apar surprize :/

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!