Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

in mufa originala de la hayon intra 3 fire maron din care unul cu albastru si unul cu negru.cele doua fire cualbastru si maron intra pe un singur pin si celalt pe alt pin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate adapta lamela la un switch nou ? am vazut ca totusi exista si cu lamele, dar nu se prea gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei unul de ala ieftin la 1,5 ron cu lamela identica si o pui pe un V4NC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta: http://www.zippy.com.tw/con_product_detail...&lv_rfnbr=2

e mai rezistent decat unul Saia Burgess, comparati suprafata de contact dintre tumbler si tamburus, si tineti cont ca tumblerul culiseaza peste tamburus, nu doar il apasa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Adevarat, din cate am vazut, toate mecanic au cedat, adica tambulusul :)).

Bine, bine, dar unde punem mana pe un zippy de ala? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine in timisoara este mai greu marius cu asa ceva.eu am gasit asa ceva la magazinele d eelectronice intr-o perioada si am fost multumit de ele.cele de Saia Burgess asa cum spune si Cristi sunt inferioare acestora, si sincer sa fiu, si celor de 5 lei bucata.la inceput cand m-am apucat de schimbat asa ceva, am primit de la cineva cateva micro contacte Burgess si intr-o luna maxim urechea broastei a smuls tumburusul, pentru ca acea tija este rotunda si cu muchiile aproape drepte. isi facea joc in timp si apoi se rupea. celelalte cu tumburus rosu sau cel din poza lui Cristi sunt sfinte pentru ca suprafata de frecare este mai mare si in plus tija are marginile rotunjite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si atunci cine ne ajuta si pe noi cu switchuri zippy... vad ca baietii sunt din taiwan si nu scrie ce reselleri au... :(

eram pregatit sa comand de la tme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti se gasesc la syscomelco.ro

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ochii pe net am gasit switchul OEM la producator

post-62431-1278914443_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa ne facem cu switch-ul asta. Daca as avea un cod de produs, m-as interesa la prietenii mei care au magazine de piese auto, asa doar dupa poza nu cred ca o sa rezolv mare lucru. Cei drept la mine cand functioneaza, cand nu. Sunt momente cand se aprind luminile in masina cand deschid usa, si momente cand nu.

La fel cu buzzerul din bord. Dar daca trag mai tare de manerul din interior al usii soferului se aprinde becul din usa, altfel nu prea... :(

@Al Bundy da-ne te rog un link direct la produsul respectiv.

Parca astea seamana cu cel de sus:

http://syscomelco.ro/ProdusDetaliu.asp?ID=4805

http://syscomelco.ro/ProdusDetaliu.asp?ID=4810

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zice nimeni ca nu seamana, problema este insa ca acolo e umezeala, ghiata, cald rece iar cel din pozele tale e de uz indoor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trimis un mail la syscomelco si mi-au raspuns:

Buna ziua,

Momentan nu avem in stoc (codul 5417: www.syscomelco.ro). Nu stiu sa va spun

un termen de livrare, dar avem alt model la care puteti inlatura lamela, am

atasat o poza. Codul este 5622, pretul: 2.10 lei cu TVA.

O zi buna !

nu stiu cat de rezistent e un astfel de switch... daca tot ma apuc si demontez broasca de la hayon, vreau ceva care sa reziste in timp (desi eu folosesc cam rar hayonul :) )

P.S. switch-urile de la golf5/octavia2 sunt asemanatoare ? intreb pentru ca la T5 e dus cel din usa de la sofer si unul de la usa din spate, si banuiesc ca fiind generatie 2003, poate sunt la fel... daca ma apuc de demontat as vrea sa am piesa sa o schimb

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ochii pe net am gasit switchul OEM la producator

Pune si tu linkul direct catre switch daca tot l-ai gasit !!! Pleaseeeeee !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

5417 seamana f mult cu cel de la zippy, clasa de etanseitate sa fie IP67, care rezista la apa, cam unul de ala ar fi perfect in hayon :P

Cel din hayon l-am schimbat de vre-un an jumate si deja iar da semne de oboseala.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semne de oboseala dupa o utilizare mai rara sau mai des ??

intreb pentru ca eu folosesc rar hayonul, dar e enervant pentru ca daca deschid masina si umblu la hayon se blocheaza dupa cele 30 secunde... de lumina in portbagaj nu mai zic :P

de asemenea nu cred ca mai e eficienta alarma OEM daca nu exista switch functionabil in hayon :)

multam de clasa de etanseitate sa fie IP67, am sa cer si acest detaliu... cred ca o rezolv in weekendul acesta

si apoi urmeaza switch-urile de la T5...

daca imi poate raspunde cineva... sunt asemanatoare switch-urile de golf4 cu cele de golf5/octavia2 ?

de T5 nu are rost sa intreb, pentru ca nu sunt multi posesori :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

O utilizare mediu spre rar. Problema e ca intra acolo apa pe sub sticla de la luneta(cred) si aia e problema, ca asa switch-ul nu ar avea nimic daca n-ar intra apa.

Inca o data nu mai dau 130ron pt broasca, o mia am pe aia veche, numai bine, am pe ce sa experimentez o improvizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu linkul direct catre switch daca tot l-ai gasit !!! Pleaseeeeee !!!

nu iti foloseste e in chineza. o sa intreb niste furnizori.

si ca sa citez ceva din antichitate : http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=396704

Modificat de magdalena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma stimati colegi (ca sa ma lamuresc 100% inainte sa cumpar)

e nevoie de switch cu tija incorporata sau se poate adapta de la cel oem..

broasca hayon arata switch-ul cu tija:

deci ori trebuie fara tija, dar cu clasa de etanseitate IP67 (impotriva umiditatii) si necesita adaptarea tijei (din poze nu-mi dau seama cum s-ar putea)

ori cu tija dar de alt producator...

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal yala hayon sta in masina ferita de apa, dar cu hayonul se mai deschide si pe ploaie.....de aia e nevoie de etansare, dar si asta tine de cum doreste fiecare. Daca as gasi OEM de cumparat as da si 10 euro, dar stiu ca e ce trebuie. Tija o poti imprumuta si de la switchul oem care e deja existent banuiesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci va spun din proprie experienta, cu clasa de etansare e discutabil, bine, nu intra apa pe la tamburus, dar pe langa capacul lui, adica pe acolo pe unde se desface?

daca ar fi fost facut sa mearga si sub apa mai intelegeam.

Pe site-ul siscomelco nu apare produsul zippy, am cateva in masina ca piesa de schimb, le fac o poza daca vreti, e negru si are tamburusul violet. MAi pe seara o sa fac poza si cu cateva broaste care au ceva defectiuni si o sa intelegeti de ce se strica switchul OEM pus in broasca, chiar nou fiind intr-o broasaca uzata.

Cat despre broasca din spate, originalul nu e nici pe departe waterproof, singurul loc de unde vine apa acolo e de la instalatia de spalat luneta, scapa pe la imbinari sau pe la motoras. Deci pentru spate OEM nu gasesti, arata altfel, o sa-l vezi cand o desfaci, pui unul zippy dar cu tija, sau alta marca.

Revin.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch oem cu lamela nu exista decat la capota dar nu se potriveste la hayon, este prea mic.cumpara unul cu lamela gata atasata ca sa stai linistit. eu am schimbat la hayon switch-uri de aprox un an si nu am avut probleme. foarte important, daca ai ulei de mecanisme fine imbiba-l bine inainte de montare, si sa urmaresti traseul furtunul de la stropitorul hayon sa nu aiba fisuri caci se scurge totul pe broasca. la octavia 2 este acelasi switch, dar difera mufa broastei, in sensul ca are doi pini in plus. la golf 5 din 2005 este acelasi switch. la leon modelul nou nu este acelasi.difera mecanismul foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici pe langa capac nu are cum sa intre apa pentru ca are garnitura din cauciuc, doar de aia are gulerul ala de cauciuc si tamburusul, iar firele din fund care intra in switch si sunt etansate cu clei tot de aia sunt asa sa nu intre apa.

post-62431-1278935683_thumb.jpg

Modificat de magdalena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia baga tu switcul primit in apa, apasa pe tamburus, scoate-l si desfa-l, vezi, ai apa inauntru ?

De cati ani schimb eu switchuri, nu s-au intors decat 2 masini, si asta din cauza adezivului folosit, nicidecum a switcurilor ca s-ar fi defectat.

kelu are experiente neplacute cu primele switchuri schimmbate de el care erau burgess, se rupea tamburusul repede. Din poze o sa intelegeti de ce.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus switchul intr-o punguta cu apa, am agitat punga vreo 3 minute si prin punga am apasat de 30 ori switchul pe tamburus. Am scos switchul afara si l-am sters ca sa evit sa ajunga apa in interior si sa ma conving daca are apa in interior sau nu. Concluzie 0% apa in interior !!!. Pozele vorbesc singure !!! Sunt 2 poze cu expuneri diferite...deh nu ma pricep :icon_thumright:. Eu cred ca se mai defecteaza si din cauza uzurii balamalelor ca in timp usa "cade"efectiv pe pinul de blocare a usii de pe stalp care apasa in yala la inchiderea portierei. Cred ca cu un reglaj ca cativa ani a portierei mai tine in ca 9 ani un switch original. daca pana acum a tinut 9 ani.

post-62431-1278936559_thumb.jpg

post-62431-1278936567_thumb.jpg

Modificat de magdalena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la octavia 2 este acelasi switch, dar difera mufa broastei, in sensul ca are doi pini in plus. la golf 5 din 2005 este acelasi switch.

deci e acelasi tip... inseamna ca si la T5 e la fel... nu de alta dar imprumuta partea electrica de la golf5, octavia2, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!