Jump to content

Ulei Pt. A4 1.6 Benzina


A4UDI
 Share

Postare recomandată

un cumnat de-al mau vrea sa schimbe uleiul si nu stie ce sa bage. exclus longlife(vw 503). in carte sunt date normele vw 500, 502 sau 501.01. Care este diferenta intre acestea? primele doua sunt intr-o categorie, iar al treilea e in alta categorie.

ce recomandati pt. acest motor?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Engine oil with filter 4,50 Litres

Engine oil specification VW 500 00/501 01/502 00

Engine oil specification Longlife VW 503 00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet, in carte sunt date separat normele 500 si 502 fata de 501.01. din pacate nu stiu germana. ma intereseaza diferenta intre acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ce recomandati pt. acest motor?

multumesc.

Ai intrebat ce se recomanda pentru motor si ti-am raspuns ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamse, hai sa nu facem teorii. daca citesti primul meu post iti dai seama ca raspunsul tau nu a adus nici o lamurire la problema mea, n-ai spus nimic nou. deci nu ai dat nici un raspuns.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bamse ti-a spus ce norme trebuie sa respecte uleiul. Pune castrol sau aral (aralul sa fie facut in germania ca altfel cine stie ce nenorocire iei). Tu cand cumperi uleiul (castrol, aral sau eu stiu ce) sa scrie pe spate normele date de bamse. :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul nu stie ce sa intrebe. Deci, in motorul de 1.6 poti pune oricare din cele 3 norme enumerate de tine si de mine (500, 501, 502). Diferenta intre ele este de vascozitate, cel mai slab (as putea zice) este 500-ele iar cel mai bun este 502-ul. Insa tu poti pune ce vrei tu. Recomandabil este 501. Asta am folosit si eu cand aveam Golful benzinar.

Multa bafta!

(iti recomand un ton mai prietenos pe viitor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamse, scuze daca te-am deranjat.

acuma, ori nu am pus eu bine intrebarea, ori nu s-a inteles. stiu ce norme se recomada(dupa cum am scris in primul post) dar ma intereseaza diferenta intre vw 500, 502 si 501.01. din cate stiu eu vascozitatea e exprimata prin codurile gen 5W-40, 5W-30, 15W-40 etc. totusi, trebuie sa fie alte diferente daca in carte, dupa cum am mai spus, normele 500 si 502 sunt date separat de 501.01. nu am cartea in fatza ca sa scriu exact cuvintele in germana care erau trecute in fatza acestor coduri.

stiu ca 503 e lonflife, dar asta nu ma intereseaza, ci doar celelalte 3.

e cineva care poate sa-mi dea un raspuns la aceasta problema?

nu puteti sa-mi spuneti ca nu conteaza care din cele 3 norme se foloseste, ca daca ar fi fost acelasi lucru, nu ar mai fi fost 3, ci doar 1. deci trebuie sa fie niste diferente intre ele. sa fie nr. de km care se pot parcurge intre schimburi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si raspunsul a fost acelasi, este diferenta de vascozitate intre ele. Singura diferenta. Nu stiu sigur care este longlife dintre ele, insa oricum la noi in tara nu prea e recomandabil sa faci schimb dupa norma longlife (adica 30.000 in loc de 15.000) schimbul trebuie sa il faci tot la 15.000

Cred ca adevarul e undeva la mijloc referitor la pusul si intelesul intrebarii :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok bamse, merci. el a sunat la reprezentanta si i-au spus ca trebuie sa bage 5W-40 full sintetic. din cate stiu, de aici rezulta vascozitatea, insa acest tip de ulei poate fi intlnit la toate normele enumerate...

i-am spus si eu sa nu bage longlife(vw 503) ca nu-i pt. noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!