Jump to content

Alto Syncro


Adrila
 Share

Postare recomandată

Preturile au sarit vizibil in sus de cand cu "fuziunea" service-ului Alto cu cel Avia Motors...Chestie confirmata chiar si din interiorul lor :D odata cu fuziunea asta au "importat" si preturile din Avia la pachet...Avia care usor usor s-a cam aliniat la tarifele service-ului Porsche...

Atmosfera e intr-adevar de vacanta si e de ceva vreme asa...Iar din pacate oamenii buni de pe acolo ii cam transfera in Avia... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate au inceput sa plece oamenii cunoscuti, Sorin de la piese nu mai lucreaza acolo. Noroc ca Nea Marin inca nu s-a pensionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian e deja in Avia, Bogdan e de cateva zile tot pe acolo (chipurile doar temporar :D), mai raman mecanicii :D  desi la ei nu prea are importanta..pt ca repara oricum si Seat-uri si Skode, si VW-uri indiferent in care din cele 2 ateliere s-ar afla.

Eu am fost saptamana asta cu ambele masini la ei: la Leon schimb placute fata + discuri fata cost total 1442 ron. La Fabia: schimb macara geam stanga fata: 376 ron, asta pt ca am optat pt macara aftermarket care a costat 219 ron, pt ca originala era 420...deci daca optam pt originala ma ducea pe la un 550 lejer ceea ce mi se pare f mult pt o nenorocita de macara..Tarifele la manopera s-au majorat in mod evident de cand cu fuziunea lor cu Avia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, se pare ca cineva din conducerea Avia nu prea intelege ca cei care merg la service acolo o fac si pentru preturi, daca o sa le tot mareasca o sa piarda sigur din clienti. Si nu vorbesc doar de mine, vorbesc de flote de masini. Pe Lucian l-am vazut in service la Alto, el mi-a facut scanarea, iar pe Bogdan l-am vazut prin receptie, dar mi-a preluat altcineva comanda, deci el nu mai e la receptia Alto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu cred ca inteleg fenomenul, insa la cat de multe Skoda vand ei si la cata aglomeratie este mereu in service-ul lor, de ce i-ar interesa in acest moment sa tina tarifele mai jos? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai a mai aparut un dealer Skoda in Bucuresti, Metrotehnica. In plus, ei au si service autorizat Skoda, deci concurenta devine si mai acerba. Vad ca Brady vine tare din spate, asa ca Avia chiar nu avea motive sa mareasca pretul la manopera, mai ales ca veniturile nu au crescut deloc in ultimul timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1400 de ron pentru niste discuri si placute personal mi se pare ENORM

 

e cel putin DUBLU fata se o varianta superioara celei OEM pe AfterMarket.

Modificat de packard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, in primul rand manopera a fost destul de maricica, insa pt piese de motor, franare si directie am eu un pitic pe creier si merg numai pe OEM...Aftermarket pun in general filtre sau elemente neesentiale, gen o macara de geam :) . De fiecare data cand am incercat ceva AM la frane a iesit prost. Cea mai enervanta experienta am avut-o la Megane..cand i-am pus discuri ATE si placute Ferodo Premier si vibra ca toti dracii la franare desi culmea, la masurare discurie nu pareau ovalizate..le-am inlocuit cu altele..Ferodo de data asta si aceeiasi chestie. Pana n-am pus orginale n-am scapat de probleme.

Timp pierdut, nervi consumati, bani pe manopere, bacsisuri, etc.

Eu cu un set de placute merg 55-60.000 km...Nu cred ca as reusi performanta asta cu unele aftermarket decat daca ar fi unele similare ca pret cu cele OEM :D

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Facut revizie de 120.000km azi la Alto. Totul perfect...

Am schimbat distributia, un rulment de roata, 2 bucse bascula, kit ambreiaj (din cauza rulmentului..ca altfel volantul si discul erau cat se poate de ok), am schimbat uleiul si filtrul de ulei + efectuat geometria, testare VAS si control rampa. Cost 4.000 ron in care a intrat toata partea de manopera si ca piese doar cele pt distributie luate pe OEM, rulmentul luat pe AM si bucsele luate tot AM. Separat am luat kit-ul LUK pe AM cu 1550 iar uleiul si filtrele 300 ron, tot pe AM. In mod normal daca nu ar fi aparut rulmentul, bucsele si kit-ul, revizia ar fi costat undeva in zona 2300 - 2500.

Bogdan, Mihai si Daniel (mecanicul) 3 baieti de nota 10!

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Astazi am facut revizia de 60.000 km (de fapt 57.390). S-au inlocuit filtrul de ulei si uleiul, plus verificarea unor zgomote care s-au dovedit a fi normale, din punctul mecanicului de vedere. Totul a durat mai putin de o ora, intr-o atmosfera foarte prietenoasa. Multumesc lui Bogdan pentru tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Romeo Dumitrascu

Salut. Tocmai m-am intors de la Alto. Am facut schimbul de filtre si ulei. Lucru care m-a impresionat este ca am putut sa vin cu uleiul de acasa deci a scazut pretul de la 350 ron la 200 ron la ulei (acelasi model ca in oferta lor) :) . Masina nu este in garantie, de asta s-a putut veni cu uleiul propriu. In rest 610 manopera si filtre OEM. Preturile la filtre nu era mult mai mare fata de pe site la ePiesa sau AutoKarma. Gen 5-10 ron in plus, deci nu merita sa-ti bati capul sa le comanzi tu separat. Mentionez, OEM. Atmosfera acolo e foarte OK iar mecanicul, s-a prezentat exemplar. Daca nu ma insel, Bogdan il cheama. Mi-a placut ca e liniste, curatenie, si cei de acolo sunt foarte serviabili. Cu siguranta voi reveni acolo pt ceva mai grav... gen distribuite pt care am primit un deviz de ~3100 ron :( (curea+kit+pompa apa+antigel+manopera+cateva nimicuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am masina cumparat de la Alto Syncro si de 3 ani nu am avut decat experiente pozitive.

Recent am schimbat turbina pe garantie. Totul impecabil. Recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!