Jump to content

Fabia 1.2 55 Cp


Micro
 Share

Postare recomandată

Este posibil transformarea unui 1.2 HTP 55 CP in 1.2 HTP 64 CP? Din cate stiu diferenta intre cele doua motoare este data de chiulasa si soft. Daca mai stie cineva altceva rog sa completeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de cip. Ma gandeam la shimbare chiulasa sau altceva. Oricum cip o sa-i fac dar sa iasa din garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai merita atatia bani cu schimbarea chiuloasei pentru 9 cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu cipul scoti vreo 5 cai. Dupa cum zice Bogdan_wrc nu cred ca merita o chiulasa. E prea scump. Mai degraba ajuta cipul cu o evacuare si un filtru de aer sport. Asta ca sa fii sigur de cei 5-8 cai pe care ii scoti din cip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o evcauare completa duce catre 800-1000 euro daca e ceva de firma.

la banii astia luai de nou alt motor.

mai bine o vinzi si iei ceva mai puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu prea s-ar merita la bani facuta treaba asta. O sa ii fac un cip iar cu schimbarea masinii cred ca este imposibil deoarece nu se mai fabrica iar Fabia 2 este urata. Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca garantia iti poate face probleme. Se poate face chiptuning si fara a fi detectabil. Astept rezultatele ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat un mail unei firme care se ocupa de tuning si mi-au dat urmatorul raspuns:

"...cresterea de putere din soft va fi de

+10% 1100ron

filtru sport +3-4cp de carbon 60euro, twister 40euro

evacuare +7-8cp circa 900ron"

Daca se poate face asa inseamna o crestere de putere cu aproximativ 15 CP (total 70 CP) la un cost de 2200 Ron.

Cred ca cei 15 caluti in plus se vor simti iar ca bani nu cred ca este o suma mare. Ma mai gandesc si astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa-mi dai un pm cu firma de la care ai primit mail-ul ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vrajeala,nici odata nu o sa iti dea o evacuare si un filtru sport atatia cai...poate la un motor ce produce 200 de cai si trebuie sa fie si turbo pe deasupra,dar la unul ce produce 55 aspirat si in 3 cilindri nici nu o sa se sesizeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma gandeam si eu ca nu prea are cum sa dea atata putere la motorasul asta.

Am trimis adresa pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evacuare +7-8cp circa 900ron"

Imi pare rau, dar sunt foarte foarte sceptic in legatura cu evacuarea sport. Cum a mentionat si antevorbitorul meu la un motor de 55 cai aspirat NU SE POATE o evacuare sport sa scoata 12% mai multi cai... :)) :)) . Pai daca am V8 de 5 litrii cu 300 cai... evacuarea sport imi da 35 de cai sau cum? :lol:

Filtrul sport + evacuare sport e un topic foarte indragit pe forumul Dacia Club caci numai acolo gasesti multa lume care zice ca "mai bine decat sa faci chip tuning iei filtru sport + evacuare sport..." ....

Deci daca firma aia ti-a oferit asa ceva, eu nu as lua nimic de la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plus ca ce evacuare o fi aia care costa 250-300 euro? din tabla? sau e facuta la borla la pitetsi din...inox care dupa cateva luni rugineste?

o evacuare gandita, din material bun, cu catalizator sport nu are cum sa coste sub 6-7-800 euro.

vedeti in milltek, supersprint..ceva de genu asta.

poate ar fi bine sa spui firma aicia ca sa o evitam si noi pe viitor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, facute la Pitesti. si cred ca preturile alea sunt pe alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!