Jump to content

Vw Polo 1.2nou Vs Opel New Corsa 1.2


misu tdi
 Share

Postare recomandată

La Opel primeaza designu, la Polo, calitatea fabricatiei.Astept parerile voastre, in special de la cei care au condus aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu la Corsa astepti si 6 luni sa-ti vina masina, la Polo 2-3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corsa. arata mai bine , interior-exterior, masina mai noua, pun pariu ca e mai dotata ca polo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As lua noul Corsa pentru acel cilindru in plus. Acuma, sa nu-mi sariti in cap, please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma prea omor dupa clasa mica, dar Corsa fiind un model mult mai nou, a crescut mult in dimensiuni si nici designul nu e ignorat. Polo e pe ultimii 50m a vietii si din aceasta cauza nu pare masina care sa-ti doresti sa o cumperi la primul impuls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alaltaieri am facut un drive test, cu new corsa. In general am fost surprins de ce poate masinuta asta.Sta bine pe drum,destul de confortabila la cit e de mica. Nu stiu cum o sta cu fiabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai calitatea fabricatiei (si implicit fiabilitatea) e pe un trend bun la Opel, incepand cu Vectra C, continuand cu Astra H...

In general, Opel are probleme cu deprecierea valorii...dar la clasa mica nu e atat de evidenta problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum , motoarele pe benzina, aspirate de mic litraj nu sunt punctul forte al vw , mai degraba e terenul lui opel , plus ca un corsa arata mai bine si are mai mullte dotari la aceiasi Totusi daca vrei sa vezi care cade primul cred ca GM-ul va claca mai "de tanar".

Concluzie: pentru primii 150 000 km as lua opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Opel zic si eu. No offense! Arata foarte bine, la dimensiuni se apropie deja de Astra, iar faptul ca tre' sa astepti mult, asta este!

La varianta 3 sau 5 usi te gandesti?

p.s. imi place la corsa dotarea aia cu suport pentru bicicleta sub numarul de inmatriculare spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea un New Corsa cu 5 usi, si motor de 1,2 benzina, dar ma mai gindesc.Totusi un opel se depreciaza mai repede ca un vw.Am lansat acest versus si pe forumu` lor,CORSACLUB.RO si astept si parerile lor ca posesori ai acestei masinute.Sper sa fie obiectivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi un opel se depreciaza mai repede ca un vw.

Crezi? Un Corsa nu se depreciaza mai repede decit un Polo, ba dimpotriva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Corsa...e mai noua ca model, maricica si arata mult mai bine atat in interior cat si in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Corsa are un design mai nou, si un interior de jucarie (scaune mici si materiale slabe)

Polo are design mai clasic si interiorul foarte spatios (pentru clasa lui)

VW este mult mai bine vazut pe piata deci deprecierea este mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Personal mi se pare mult mai frumos ca aspect Polo decat Corsa (exterior) desi daca ar fi sa aleg dintre cele 2 (banuiesc ca e vb de Polo 9n si ultima Corsa) as alege Corsa pentru simplu fapt ca e generatie mai noua si odata cu ea si dotari standard mai bune (cred). Motorul cu 4 cilindrii de la Corsa e posibil sa fie mai econom decat cel de 1.2 12v de la Polo (sper ca nu te gandesti la motorul de 1.2 simplu, de 55 cai, let's be serious :mellow: ).

De final, inca odata sper ca e vb de noua corsa, pt ca daca e vb de penultima generatie... atunci polo clar. By the way, noul polo rupe tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu' topicu e din 2007 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!