Jump to content

Pete Vinarom


doctorul
 Share

Postare recomandată

dragi colegi, ma confrunt cu o noua problema:

in curte la servici niste nemernici de muncitori au zugravit copacii cu vopsea lavabila.

toata masina e plina de pete mici, cat varful de ac, de vopsea alba.

de pe geamuri cu greu ies cu unghia.f greu.

le-am observat dupa spalare.

am dat cu 2 degresanti(elf+ turtle wax), cu diluant(grundsolv, nitrodiluant), cu curatitor pt carburatoare(stiu, am exagerat), cu pasta abraziva si cu scrath out( e putin vrajeala asta, da oricum!) si cu supercera polish de la ma-fra.

rezultat: nici unul.dupa ceara se estompeaza ceva, dar cred ca este efectul pe care il are ceara, de a "inmuia" tabla, ca sa zic asa!

nu as vrea sa polishez masina, desi nici asta nu sunt sigur ca ar rezolva problema!

ce parere aveti?

va multumesc!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am lasat o carpa uda pe un colt, vreo 2 ore.

nici un rezultat.

incep sa cred ca nu e vopsea lavabila.

nu stiu ce sa mai incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat un polish usor.

nici un rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit asa ceva cu beton. Au turnat beton cu "elefantul" si mi-au stropit masina cu puncte mici de beton.

NU a iesit cu nici un fel de sampon.Am pus o patura pe masina,am udat-o cam la fiecare jumatate de ora,

iar seara am reusit sa spal masina fara sa se zgarie.Incearca si varianta asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vopsea in ulei am avut succes cu spuma activa de la spalatorie si presiune cu cap rotativ - dar atentie ca in manualul de q7 scrie clar sa nu se foloseasca cap rotativ la instalatia de spalare cu presiune. Eu am folosit la touareg si nu am avut surprize neplacute, dar nici nu iti recomand sa incerci. Inceaca intai cu jet normal in caz ca nu ai incercat, poate iese. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petele le-am observat abia dupa spalatorie, care era cu spuma activa.

deci spalatul se cam exclude,,,,,iar spalatorie cu cap rotativ nu prea am vazut prin zona...unde e din asta in buc?

am lasat pe un colt al capotei o carpauda, pret de cateva ore, timp in care am tot udat-o...nici un rezultat.

cu smirghel ma tem sa dau, nu am experienta si nu stiu ce se intampla....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice spalatorie cu presiune se schimba tija finala de la aparat si are niste duze speciale care dau un efect de rotatie apei.

Incearca la spalatorie cu presiune mare sa insisti pe acele puncte, apa ar trebui sa aiba un usor efect de sablare si sa scapi de vopseaua nedorita.

Cu smirghel s-ar putea sa afectezi si vopseaua originala, eu unul nu as incerca. In ultima instanta incearca la un atelier de vopsitorie, ei ar putea sa stie cu ce se dilueaza vopseaua respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, copacii se "vopsesc" cu var, nu cu vinarom..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as incerca si cu Decaflash de la Mafra, am folosit-o pentru e elimina punctele de vopsea de pe caroserie, am trecut printr-o zona unde soseaua era proapspat marcata.

http://mafra.ro/?id=55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-l mai sfatuiti sa foloseasca dizolvanti pentru vopseluri pe baza de ulei sau rasini!lavabilul este o vopsea pe baza de apa!intradevar doctore, dupa ce se usuca este belea mare.fiind pe baza de apa, ca sa o dai jos trebuie sa o inmoi bine.spunea cineva de patura umeda. si eu cred ca asta este cheia. deci umezeala la greu si nu te astepta sa se ia rapid. rabdare!

Din cate stiu eu, copacii se "vopsesc" cu var, nu cu vinarom..........
la cati tembeli contine tara asta, nu ne mai miram.... ne infuriem :rolleyes:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mai vedem cand vine ploaia.

am tinut o carpa uda timp de cateva ore, si nu a dat nici un rezultat.

copacii de la mine de la servici erau ma smecheri, nu voiau var simplu.

aia aveau niste cutii din alea de 15 kg, specifice vopselei lavabile.varul s-ar fi luat muuult mai usor.acum, poate era alta vopsea in alea, da eu cred ca e vorba de vinarom.

pacat, mare pacat.

incep sa ma cam resemnez.

sa vad la spalatorii, sa intreb de cap rotativ, daca nu o strica vopseaua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(calul care sopteste) ... detailling exterior si ai scapat de problema.. si faci si masinuta sa arate ca noua :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

hmm, da semit!:lol:

dar nu vreau inca sa subtiez stratul de vopsea!

intre timp am aflat cu certitudin sursa petelor: NU ESTE VINAROM!

A FOST VOPSITA alb o consola imensa( cu o vopsea de exterior banuiesc, poate pe baza de ulei), si a batut vantul.

au fost afectate mai multe masini!

nasolie mare!

polisharea poate la vara, nu prea ma incanta pe vremea asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!