Jump to content

Apa In Benzina


Golfer
 Share

Postare recomandată

Intreb pentru ca din ce in ce mai des ma lovesc de problema apei in rezervor indiferent de unde as alimenta dupa ce golesc rezervorul (OMV, MOL, Rompetrol). Cum datul rezervorului jos dupa fiecare alimentare nu mai poate fi o solutie am nevoie de o metoda mai rapida si eficienta.

Ce aditiv functioneaza pentru a scapa de apa din combustibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc tot felul de aditivi prin magazine,alege pe cel al carui prospect specifica eliminarea apei din rezervor.

O metoda mai batraneasca dar sigura,la fiecare alimentare,bagi in rezervor 2-300 ml de alcool tehnic de 90 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greu de crezut ca exista atata apa in rezervor

asta e rolul filtrului de combustibil dar nu la asa cantitati

nu stiu ce sol gasesti

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehhe La daciile vechi stiu ca se folosea ori toluenul care ridica CO-ul benzinei si arde gunoaiele si alcool metilic pentru apa... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagati-va mintile'n cap!! eu zic sa lasati benzina asa cum e! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica cu apa? Vine iarna si pur si simplu nu-mi permit sa raman pe undeva pe la munte cu ditamai bulgarele de gheata in rezervor.. :(

Revenind la ale noastre unde se gaseste alcoolul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi filtru cu decantor, vei observa ca apa se strange in cupa decantorului daca exista.

Cat despre inghetat, mult mai repede se fac dopuri de gheata pe traseu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un mic experiment:

am luat 2 borcane in care am pus benzina + aditiv care zice ca impiedica inghetarea apei din rezervor + apa si benzina + alcool + apa si le-am bagat la -15'C

Pana dimineata in cel cu aditiv se formase un bulgare de gheata de mai mare frumusetea in timp ce benzina cu alcool nu a inghetat deloc.

Ma intreb daca exista vreun aditiv pentru carburant care sa faca intradevar ce scrie pe eticheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci asta inseamna ca am avur dreptate. Eu am spus faza cu alcoolul din propria experienta,nu din auzite.

Dupa ce am ramas pe strada intr-o iarna la ~ -25 de grade,la sfatul unuia mai in varsta am inceput sa bag alcool

tehnic de 90 grade si nu am mai avut probleme niciodata.

Am avut la un moment dat un aditiv care continea alcool izopropilic si care a dat rezultate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, oare, alcoolul respectiv nu dauneaza in rest motorului? Adica, OK, benzina nu mai ingheata, dar, daca din cauza alcoolului, sunt afectate alte componente ale motorului ... nu stiu daca e chiar o afacere. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-300 ml de alcool la 40-50 l de benzina nu dauneaza cu nimic.Eu am facut asta atatia ani si nu am avut decat de castigat.

Oare e o "afacere" sa stai pe strada sa tremuri pe langa masina ? Sau atunci cand iti frige buza sa pleci cu masina sa nu-ti mearga ?

Face fiecare cum vrea... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-o si tehnic: alcoolul (indiferent care -mai putin cei grasi) se dizolva in apa si in acelasi timp si in benzina , asa ca va face ca apa sa devina "miscibila" in benzina si astfel sa poata fi "arsa" fara a da rateuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!