Jump to content

Scamosare Scaune Piele?


4EST
 Share

Postare recomandată

va rog va dati cu parerea in ce stare sunt scaunele din poza?

e o masina care am gasit-o si nu inteleg cum de au ajuns asa...

se pot "repara" sau ceva?

scaunan9.th.jpg

Modificat de 4EST
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brrr... arata GROAZNIC scaunele alea. Nu numai pielea intoarsa e scamosata, ci si pielea normala e crapata.

Masina sau a fost neingrijita deloc, sau are enorm de multi km (e vorba de scaunul de linga sofer, ceea ce ma duce cu gindul la o masina de firma, pe care a stat un sef pe scaunul ala), sau e foarte veche.

Modificat de somebody
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca numai daca se retapiteaza portiunea respectiva, si de data asa cu un maerial de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-mi dau seama cum ar trebui sa arate. o sa primesc maine si poza cu scaunul soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta nu este vorba despre vechime. Daca era vorba de vechime piele intoarsa arata altfel..si mult mai murdara. In cazul scaunul, mai exact pielea intoarsa, a fost spalata (de catre proprietar sau o spalatorie) ca sa o curate..si au frecat-o cu perii dure. Din cauza asta a ajuns sa arate in halul asta. Oricum la interior masina pare sa fie praf. Se vede o parte mica din volan..care este julit si vai de capul lui..usa este la fel de jegoasa..cotiera la fel..Sincer nu as da banii pe o asa masina :icon_thumright:

Daca se poate repara ? da...schimband toata tapiteria :D Alta solutie eu nu vad. Pielea aia intoarsa a fost distrusa odata cu "curatarea" ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa poza pare sigur un Passat B5 (1997-2000). Din pacate toata tapiseria este distrusa (fete de usi, scaune, schimbator de viteze, etc.) datorita lipsei de ingrijire si poate a nr-ului mare de KM (estimez cel putin 200-250 mii KM). Nu merita achizitionata o asemenea masina deoarece aducerea ei la un nivel acceptabil presupune costuri uriase...

Modificat de Slider2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e un B5 2000

Schimbatorul nu vad sa aiba ceva. Nici volanul nu pare ros (prea tare)

In schimb fetele de usi, cotiera si scaunele sunt urate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scamosarea la pielea intoarsa se produce de la folosirea de substante improprii pt curatare piele si perie dura. In schimb pielea de pe laterale e distrusa din cauza uzurii( vezi dungile) masina asta trebuie sa aiba foarte multi km !!! La passat pielea de la schimbator se duce mai greu , in comparatie cu Golf, cel mai bun pct de reper este volanul si pedalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate a avut si ceva animal de companie !

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pielea de la scaunul soferului e foarte crapata. Mai mult ca sigur ca a fost masina de firma, cu care a circulat 2 persoane FOARTE MULTI KM ! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 200k nu arata asa !!! A mea are atata si pana si scaunul soferului este departe de a fi in starea aia...

Merg pe varianta unui animal de companie sau incercarea de a fi curatata cu solutii nepotrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este verde, am vazut-o pe Autovit acum cativa ani scoasa la vanzare la 4500 euro...este cumva verde ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care a stat pe... scaunul soferului? :)

Din cate vad eu in poza e scaunul pasagerului dreapta!!! In plus, atunci cand lasi animalul inchis in masina si pleci la cumparaturi, se plimba peste tot... prin masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!Dupa cum a intrebat si colegul nostru ceva mai sus,stiti pe unde se pot remedia scaune din piele?Si eu am o mica problema la scaunul de la sofer.Fostul proprietar a avut niste "huse" din alea cu bile de lemn,care iti maseaza(cica)spatele si au facut o mica gaurica in scaunul de la sofer.In rest masina arata perfect.Va raman dator daca imi puteti preciza vreun loc pe unde pot remedia!Va multumesc si va urez UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE REALIZARI!!!SA AVETI DRUMURI BUNE!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Am nevoie de un pic de ajutor!Am gasit sa-mi comand piele Alcantara,dar nu stiu cum se numeste culoarea.Am passat highline cu interiorul gri(culoare comuna la tapiterie).Pielea este formata din 2 parti:alcantara si piele normala pe margine.Incerc sa pun niste poze cu eticheta din portbagaj,poate reusesc!

post-22293-1234265517_thumb.jpg

post-22293-1234265544_thumb.jpg

post-22293-1234265568_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Avand si eu material Alcantara in Passatul B5,5,v-as putea cateva sfaturi.In primul rand,curatarea acestui tip de material(nu e piele),are nevoie de solutii anume fabricate pt aceasta.Fara a face reclama,am folosit spuma pentru Alcantara de la Sonax.Am aplicat-o pe material,am lasat-o sa lucreze,apoi am sters scaunul de ramasitele de spuma cu un prosop curat,apoi le-am uscat cu un foehn.Dupa ce s-au uscat,am folosit un aparat de scos scame(se gasesc in supermarketuri,si sunt folosite mai ales pt haine),si scaunele au iesit brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!