Jump to content

Mai Putin De 10.000 De Km Intr-un An Si 4 Luni


Extreme
 Share

Postare recomandată

Am facut cu masina cam 9500 de km de cand am efectuat ultimul schimb de ulei si de atunci a trecut un an si 3 luni. Ce imi recomandati sa-l schimb la 10.000km, eu asa as vrea, nu la 15.000 cat cica ar merge. Are ceva daca am mers mai mult de un an cu un schimb de ulei? Precizez ca masina este un passat 2001 avf 130 cp. Si are 130.000 km sper eu reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabrica recomanda 15.000km sau 1 an. Eu personal, te sfatuiesc 10.000km sau 1 an. De ce? Pentru ca noi nu avem conditiile din Germania (ma refer la praf si drumuri, ei avand foarte multe autostrazi unde mergi constant, etc) deci mai bine 10.000 decat 15.000 (eu personal il fac din 8 in 8.000) sau 1 an de zile, pentru ca se spune ca uleiul isi pierde din proprietati, nu mai pun la socoteala filtrul de aer care se imbacseste. Deci, 1 an sau 10.000km.

P.S. fugi si fa schimbul :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cu masina cam 9500 de km de cand am efectuat ultimul schimb de ulei si de atunci a trecut un an si 3 luni. Ce imi recomandati sa-l schimb la 10.000km, eu asa as vrea, nu la 15.000 cat cica ar merge. Are ceva daca am mers mai mult de un an cu un schimb de ulei? Precizez ca masina este un passat 2001 avf 130 cp. Si are 130.000 km sper eu reali.

eu zic, ca ar fi bine sa il schimbi din 2 motive:1e bine sa schimbi uleiul mai repede decat e garantat si 2 mi se pare cam mult un an si trei luni,poate si-a pierdut din proprietati.Parerea mea pers schimba-l

Modificat de AB-05-ZYC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam in toate cartile de service se specifica un schimb obligatoriu la un an daca nu ai facut nr. de km indicati.

acum depinde de uleiul care il ai in ea si de ce plan de service este scris in carte: fix sau variabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi am castrot txt. Da il schimb clar. Merci pentru promptitudine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb si eu - am o cunostiinta care a schimbat uleiu la 21OOO tot asa la un AVF are ceva :angry:

mecanicul meu mi-a spus ca pt passatu meu tot AVF 15OOO de km e garantat si nu are nici o problema chiar daca il schimb si la 16OOO !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este recomandat sa se schimbe uleiul la maxim 1 an. Cat despre km... eu fac schimburile la 15.000 cu Aral, dar schimb tot - filtru aer, motororina, ulei, polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu schimbam uleiul la 10.000km cu toate ca se zice ca la 15mii trebuie schimbat dar in Romania e alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandarea mea este sa-l schimbi din 10 in 10000km .Bineinteles si toate filtrele.Daca esti curios de ce uitate cand le schimbi la ele si ai sa vezi cu ochii tai de ce?Pamant curat ,dupa parerea mea si 10000km in romania este mult cel putin pentru filtre,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 10 in zece e un pic cam devreme parerea mea, la 15 000 e ok. Atunci la ce mai is bune uleiurile alea care te tin 30.000 km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10-12000 este o revizie corecta in Ro. Treaba cu anul intre intervale service e adevarata doar ca 1 an si un pic nu este o tragedie. . . sa nu fie 3 sau 4 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are importanta si unde faci aia 10 000 de km. Daca ii faci in Bucuresti, probabil ca este mai bine sa il schimbi la 10 000. Eu il fac cam 80% pe sosea si atunci imi permit sa il lungesc spre 13-14000. Oricum fac revizia la 4 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea devreme nu exista la schimbul de ulei - este doar o chestiune financiara si de mediu.

Fiecare il schimba cand considera in functie de specificatiile producatorului (de automobil in primul rand si dupa aceea ale celui de ulei), parcurs, calitatea drumurilor, conditiile de trafic, stil de conducere, tipul si marca de ulei (in cele care se gasesc in Romania nu am incredere deloc). Cred ca pentru condusul in Bucuresti e prea rar si la 10k - pentru cei care merg mult in aglomeratie si la fel pentru parcursuri pe drumuri neamenajate.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de 30000 km a fost conceput pentru alte tari nu pentru Romania.In plus nu uleiul este problema ci filtrele care nu rezista sub nici o forma 30000km la noi in tara.In alte tari civilizate se schimba treaba;eu am schimbat uleiul si filtrele dupa 23000km parcursi in DE si erau aproape noi.Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul zice un "clasic" in viata si are dreptate aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am facut revizia. M-a costat 320 lei cu tot cu manopera (acceptabil zic eu). Uleiul a fost castrol txt 505.01, iar filtrele de la uniflex (ce ziceti sunt bune). Acuma ar fi o problema eu am cumparat 4 litri de ulei si mecanicul la bagat pe tot si acuma pe joja m-i peste maxim. Ce sa fac sa ma chinui sa trag cu un furtunel afata vreo 300 ml sau nu conteaza sa las asa (desi am inteles ca nu e prea bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea cele mai bune filtre sunt mann si nu sunt scumpe.Iar uleiul ar trebui sa fie intre min si max.Acum,daca or fi 200 ml in plus ii consuma si ajunge la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa nu ma chinui cu un furtunel sa trag afara vreo 300-400 ml? Sigur nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti avea 3-400 de ml in plus.Tu ai cumparat 4 l ,ea are vreo 3.8 l deci ai maxim in plus vreo 150 ml.Nu cred ca e un capat de tara.Stai linistit, ca nu are nimic.Poate nu ai masurat pe o suprafata perfect plana.

Modificat de dan m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!