Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

De vreo luna de zile propagarea prezenta a inrautatit f mult conditiile de comunicatie. Ii receptionez pe Natasa, pe Vladimir, pe Serghei dar pe Costica ba...:banghead:

La fel nu sunt auzit de colegi...asta e...n-avem ce face.

Simbata intram la S 9+30 la un coleg aflat la citeva sute de metrii de mine apoi la 3 km nu-l mai auzeam si nici el pe mine !

De asemenea zgomotul de fond e undeva pina la S 4-6.

Eu mai intreb si sunt intrebat de colegi care vin din sens opus, asta e solutia cea mai buna.

da, nashpa cu propagarea in ultimul timp!!!

azi am facut proba cu cineva care a cumparat o statie si o antena de la mine, ne-am pus amandoi in canalul 36 si ne-am auzit doar 4-5 km de la iesirea din Bucuresti spre Targoviste (eu stand pe loc)

de obicei si cand cer probe sa fac cu altii in canalul 22 in Bucuresti, nu reusesc sa ma comunic prea departe.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r
...vi s-a intamplat pana acuma sa va sara vreodata magnetul de pe masina la viteza? si daca da care ar fi consecintele, avand in vedere ca el inca se mai tine in cablu?

Daca zboara de pe masina, fi sigur ca se va smulge si cablul... Daca nu se smulge, vei avea mai mult ca sigur luneta tandari, daca se smulge il vei face fericit (poate chiar intr-o alta lume) pe cel ce vine in spatele tau. Cred ca diferenta de 20-30 ron, pentru a lua un magnet ceva mai mare, nu ar trebui sa fie o problema. Magnetul se poate desprinde la viteza mare, in curbe, in conditii de vant puternic si precipitatii, la o decelerare brusca. Mai bine sa manifestam prudenta si sa luam ceva mai mare in diametru. Nu suntem singuri pe sosea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Merci Victor.

Nu sunt vitezoman de felul meu.

Promit ca deocamdata cu antenuta mea subtire de 1 m sa nu depasesc 130 desi a rezistat fara probleme la 140.

Intr-adevar un suport magnetic mai serios costa vreo 70 de RON, cred ca o sa investesc in asa ceva pe viitor, deocamdata cred ca e mai sanatos sa merg mai prudent si fara manevre bruste.

Ce e aiurea este ca n-am gasit nicaieri o recomandare de viteza pentru acest suport magnetic si antena...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

mi-am cumparat o statie CRT SUPERSTAR S77-114 si o antena CRT ML 145 - aceasta combinatie fiind cam cea mai ieftina de pe piata. Ideea e ca mi-am montat antena pe portbagaj si nu pe plafon...... este mai bine sau mai rau? Receptia/emisia sunt destul de bune avand in vedere ca antena nu este calibrata desi s-a intamplat ca de cateva ori sa nu-l aud foarte bine pe un coleg care era la 400 - 500 de metrii de mine. Mai are cineva modelul asta de statie? Stiu ca e o chinezarie dar m-am gandit ca si asa nu imi trebuie cine stie ce scula ca sa receptionez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e o chinezarie dar m-am gandit ca si asa nu imi trebuie cine stie ce scula ca sa receptionez.

Sunt destui "ascultatori" pe sosele; chiar vrei sa fii unul dintre ei? Utilitatea acestor statii se bazeaza pe reciprocitate- iti prinde bine daca afli informatii de la ceilalti, atunci tu de ce nu vrei sa-i informezi pe colegii de trafic? Daca toata lumea asculta si nu vorbeste nimeni la ce ne mai folosesc statiile? Mai gandeste-te si nu o lua personal, mesajul e valabil si pentru altii care citesc pe aici si au luat statii pe care le tin in portbagaj pe post de infotrafic.

Si in alta ordine de idei, astazi si pe mine m-a innebunit propagarea: dimineata Ploiesti-Busteni receptie si emisie OK, pe la 17.30 retur Busteni-Ploiesti numai fasaituri si de cateva ori nu m-am auzit cu colegi cu care tocmai ma intersectam si-i avertizam de radarele in cascada de pe DN1, si nu ma receptionau. Cred ca si politia stie de propagare pentru ca niciodata nu am intalnit atatea echipaje de la Comarnic la Campina ca in seara asta( 5 buc, 3 pitite si doua Logane noi in miscare in cascada la interval de 2-3 Km unul dupa celalalt) si la statie abia auzeam franturi din discutii de la multi Km si bineinteles de nenumarate ori Natasa :))

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca auzi o statie mai indepartata.......... si tu vorbesti doar cu microfonul ca sigur nu te aude acea statie , Ce faci ?

Raspuns ? -- Rosu in gat !

Nu zic eu , ca nu trebuie respectate anumite legi dar crede-ma ca este tare greu mai ales cand incepe propagarea sa te mai faci auzit .

Atunci sigur cauti alta antena si o "prastie " mai mare cu care sa arunci semnalul mai cu putere .

Adica sa te faci auzit la 10-15 km trebuie sa treci de un eventual S3 , S4 cu care ajungi asta datorita faptului ca " Natasa " ajunge la un S7 , S8 la Bucuresti .

Bafta !

Cand spunem ca este greu cu 4w si antena mica pe propagare am fost oarecum acuzat ca nu respect legea .

Usor , usor se ajunge la Rosu in gat ?

Si va fi mai rau daca nu va tratati "cu putere " .

Drumuri bune !

Modificat de cornelus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima vreme mi se pare mie sau e tot mai slaba comunicarea? pe langa propagaraea ce am avut in ultima perioada.... realizez ca tot mai mult sunt cu mainile pe Sql si ajung sal dau tot mai spre maxim ca ma doare capu. Ajung sa ador cursele care incep la 3-4 noaptea sau zonele pustii prin munti unde nu exista bruiaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai dreptate, aseara am venit de la Ploiesti pana in Bucuresti in compania unui neamt, bineinteles prin intermediul statiei si cu sql la limita suportabilitatii sa mai pot afla ce este pe drum...

Problema este ca vara este la inceput si pana se raceste vremea tot asa o sa fie...trebuie urmat sfatul lui Cornelus

Va doresc drumuri bune domnilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca vara se intensifica problemele astea? chiar asa sa conteze conditiile atmosferice, sau e si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, dar cum ai putea sa fii pe EC in AM? :hainoroc:

Tocmai asta e si diferenta intre ele :beer:

Victor: In conditii de viteze legale nu cred ca exista magneti care sa nu reziste ok. Ce e peste, e din start in afara legii.

Cornelus: Sa fim seriosi...stii bine ca dublarea puterii nu inseamna si dublarea razei de acoperire :D

Eu unul iti spun ca degeaba am 15W ERP caci din cauza conditiilor meteo nu am comunicat nici la 200m acum vreo 3 sapt !

In schimb i-am zis citeva cuvinte Natasei....:P

M-a innebunit Natasa asta !

capone26: Cam da...

Mai tineti minte cum receptionam bulgarii cu purici la greu pe vremea asta si dupa ploi intrau sticla ?

Daca a-ti uitat va spun eu ca fenomenul e acelasi ca acum 25 de ani :)

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa propagare, a mai aparut un "fenomen" :(

Ieri am fost la Buzau. Si la dus si la intors, am observat masini care, vazand

ca am antena/statie, s-au luat dupa mine si eu mers in spatele meu, indiferent de viteza cu care mergeam.

Nici macar nu am mai luat detectorul cu mine, am mers numai "pe statie". :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destui "ascultatori" pe sosele; chiar vrei sa fii unul dintre ei? Utilitatea acestor statii se bazeaza pe reciprocitate- iti prinde bine daca afli informatii de la ceilalti, atunci tu de ce nu vrei sa-i informezi pe colegii de trafic? Daca toata lumea asculta si nu vorbeste nimeni la ce ne mai folosesc statiile? Mai gandeste-te si nu o lua personal, mesajul e valabil si pentru altii care citesc pe aici si au luat statii pe care le tin in portbagaj pe post de infotrafic.

Pentru mine cel putin ideea e urmatoarea : Ma intereseaza in special sa receptionez eu bine deoarece buzunarul meu va fi afectat.Nu ma intereseaza sa port conversatii despre diverse subiecte cu colegii de trafic ....Partea cu emisia ma intereseaza mai putin deoarece nu cred ca sunt vinovat in vre-un fel ca nu ma receptioneaza cel de la 5 km intre munti cand dau "ALARMA" si crede-ma ca INTOTDEAUNA SEMNALEZ CAND E CEVA SUSPECT .

Drumuri bune si fara evenimente!

Modificat de AndreiVL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia squelch automat e buna de ceva ? Isi face treaba ? ( la aparatele care au )

Dar RF GAIN ?

Intre o Danita 640 si TTI 880 ce imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte buna, nu stai sa butonezi tot timpul, mai ales ca daca vrei poti trece si pe manual in zone in care receptia nu este atat de buna. RF gain nu are statia mea, asa ca ma abtin la comentarii. Intre cele doua iti recomand Maxon CM70 :)) ; eu sunt foarte multumit de statie si impreuna cu un ML145 face toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul, eu ieri am avut parte de turci si rusi in 22 (20-24 mai exact) si la fel probleme de zgomot si receptie slaba intre Bucuresti - Targoviste.

Chiar ma enervasem la un moment pentru ca vorbeau rusii non-stop de parca le interceptam telefoanele :blink:

Oricum eu si pana acum daca vedeam pe cineva care o "calca" si avea antena il avertizam prin statie chiar daca anuntasem "suprizele" deja.

Problema e ca din ce am vazut sunt inca putini cu turismuri si din pacate mai sunt si unii care doar asculta...

Sa speram ca o sa se extinda comunicatea CB si ca va fi una unita.

TRAIAN74: Indiferent in care esti sa fii in FM, nu AM.

sorin, liv: De vreo luna de zile propagarea prezenta a inrautatit f mult conditiile de comunicatie. Ii receptionez pe Natasa, pe Vladimir, pe Serghei dar pe Costica ba...;)

La fel nu sunt auzit de colegi...asta e...n-avem ce face.

Simbata intram la S 9+30 la un coleg aflat la citeva sute de metrii de mine apoi la 3 km nu-l mai auzeam si nici el pe mine !

De asemenea zgomotul de fond e undeva pina la S 4-6.

Eu mai intreb si sunt intrebat de colegi care vin din sens opus, asta e solutia cea mai buna.

imagecam: La fiecare brand sunt si pocnitori. CB 109 e f buna la dimensiunea ei ca si performante/pret/calitate magnet.

Spicul este doar o prelungire a bobinei deci cu cit mai usor si flexibil cu atit mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei mai multi utilizatori de CB? nu iti ajunge ca vorbesc si 5 odata unu peste altu fara nici o noima? eu tocmai din contra as vrea sa fie mult mai putini, sa primesti doar informatiile strict necesare, nu ce ciorba sa manance Costel si cat de buna e ,, veverita ,, de pe marginea drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreau mai multi utilizatori de CB pentru ca asa cum s-a mai spus sunt momente cand nu mai e nimeni (weekend, noaptea) si ar ajuta.

Mai multi utilizatori nu inseamna ca sa vorbeasca toti pe 22. Sunt si utilizatori disciplinati care sar in alta frecventa pentru conversatii private sa spunem.

Mai multi nu inseamna neaparat o scadere a calitatii. Normal ca toti ne dorim sa nu fie afectata calitatea informatiilor si relevanta lor, dar nu traim intr-o lume ideala.

Vezi ca te contrazici singur pentru ca daca ai mai putini utilizatori, atunci te intreb cine iti va da informatiile? (tu dupa ce ai trecut prin zona respectiva? :) )

Vorbim de acelasi lucru, dar ne exprimam diferit.

Seara buna,

cms

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce vrei sa spui, sunt sofer profesionist si fac toata tara, si pana acum eu nu am intalnit zona in care sa nu gasesc pe nimeni sa imi ofere informatii daca am avut nevoie chiar si noaptea sau in weekend, inclusiv pe Trabant am vazut antena ML-145, in schimb cand merg in orase mari, gen CJ-BUC-BV.....etc nu imi ajunge rotatia SQL-ului pe cat as dori sal invart sa scap de atatia utilizatori.

Sa nu mai punem la socoteala nesimtirea si abuzul acestei facilitati de comunicare de catre acei care pun manele si alte genuri, basculistii de la Bechtel din zona Turda care desi sunt cu sutele folosesc tot canalul 22, desi la fel de bine ar putea folosi alt canal intrucat ei cunoscandu-se intre ei isi povestesc totul de parca s-ar spovedi, sau altii care incep sa copieze fel si fel de animale (rate, oi) ce sa mai zic o noua metoda de divertisment la volan.

Modificat de capone26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Te inteleg, in oras eu nu il folosesc. Pentru navigatie folosesc GPS-ul, iar statia o inchid.

Aici ai dreptate ca in oras e haos mare...

Sa speram ca se vor civiliza, alta sansa nu prea avem momentan.

O seara buna,

cms

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre statiile INTEK ce stiti ? Cum se comporta ?

INTEK M-760 Plus are cineva ? Are multe functii iar pretul pare rezonabil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand INTEK din experienta ca fiind foarte bun ca brand.

Ce ai ales tu e ok dpdv calitate/pret fiind si cu un consum mai mic de stand-by decit 550 !

Dar si mai mult iti recomand portabila caci o iei oriunde cu tine si nu iti faci pb de instalare prin habitaclu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am INTEK M-760 Plus si sunt foarte multumit de statie. Are multe optiuni la pretul ei, vezi postul 667

Modificat de TRAIAN74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand INTEK din experienta ca fiind foarte bun ca brand.

Ce ai ales tu e ok dpdv calitate/pret fiind si cu un consum mai mic de stand-by decit 550 !

Dar si mai mult iti recomand portabila caci o iei oriunde cu tine si nu iti faci pb de instalare prin habitaclu :)

550 ar fi mai performanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de antena asta ? http://www.fomco.ro/cgi-bin/index.cgi?mod=...92&cat_id=6

cuplata cu un Midland Alan 42 si o talpa de 150mm.

a folosit cineva aceasta casca? http://www.statie-radio.ro/statii-radio-pm...ele-alan-si.php . pareri despre ea ?

Modificat de Joe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!