Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Tocmai am achizitionat si eu o statie COBRA modelul acesta si maine voi incerca sa o montez.

Problema este ca nu stiu ce antena sa aleg,mentionez ca lunar fac un drum de Bucuresti.

Ce antena sa-mi iau pentru ea?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand ML-145 (sunt mai multi producatori) sau TS-9 Mag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe informatii utile .....vreau sa la multumesc tuturor .... dar nu am gasit rezovarea pentru mine....O solutie pentru montarea antenei si a cablului aferent la un touareg avand in vedere faptul ca n-as dori sa-mi stric chederele ,iar ideea ca va trebui sa ma "cocotz" de fiecarea data pe ditamai tractoru.... nu prea imi surade......

Si daca imi permiteti inca ceva, pentru novicii in folosirea cb-urilor (sunt de moda veche si mai cred in educatia maselor........),poate puteti posta un set de reguli minime de limbaj ,expresii,etc. in vederea folosirii aparatelor de emisie -receptie, in ideea in care sa nu ma trezesc ca-mi umple careva frigiderul de carne ,taman cand sunt cu copilu in masina....... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regula NR. 1 == foloseste o Casca audio .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Bucuresti observ ca limbajul e destul de civilizat...pina acum chiar nu am auzit vreo injuratura..:)

Dar inca nu mi-am cumparat antena de exterior sa aud mai bine :)

Pot sa spun insa ca 30-40% din cei care au statii se aud neinteligibil din cauza fie a echipamentului prost fie a prelucrarii vocii care o face neinteligibila. Am receptionat in schimb si de la zeci de km foarte bine si clar ceea ce inseamna ca era o statie calitativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva din brasov care are statie si ma poate ajuta?si eu sunt interesat sa cumpar am citit mare parte din acest topic dar as vrea sa stiu totusi o configuratie cu care sa "prind" in jur de 20 km in afara localitatilor sunt dispus sa investesc maxim 6-7 mil statie + antena si sa fie mobila nu vreau sa fie permanent in masina..mc colegilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, nu se injura, iar in ce priveste masinile politiei cu statii CB, am vazut si eu ieri dupa masa in Localitatea Cipau din jud. Mures un Logan galben cu statie CB.

@ Somoso, eu am perfomantele ca cele indicate de tine cu o statie Team Road Com FS 12 si antena ML - 145 cu talpa magnetica de 16cm, alimentata la bricheta. Total investitie 600 Ron, in vara lui 2009, statia fiind achizitionata de la VoxComp din Bucuresti. Numa bine si drumuri bune :)

Modificat de DRIVER07XXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc mult mai astept pareri iar daca nu o sa imi fac aceiasi configuratie ca tine:D ai avut probleme cu antena?ca am citit ca poate sa iti zboare peste 140 km..zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva din brasov care are statie si ma poate ajuta?si eu sunt interesat sa cumpar am citit mare parte din acest topic dar as vrea sa stiu totusi o configuratie cu care sa "prind" in jur de 20 km in afara localitatilor sunt dispus sa investesc maxim 6-7 mil statie + antena si sa fie mobila nu vreau sa fie permanent in masina..mc colegilor

De prins poti prinde si de la mai mult colegu...problema este sa te si faci auzit bine si la distanta buna !

Eu am receptionat cu portabila mea si o antena improvizata de la vreo 50 de km iar cu antena stock de la 10 km...pina azi...

ML-145 e cea mai recomandata antena iar personal iti recomand statii cu brandul INTEK. Au componente de calitate in ele si in plus iti dau si schema in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit ca poate sa iti zboare peste 140 km..zi faina!

NU zboara.

Eu eram oprit si batea vantul cu 200/h (sau invers, nu mai stiu :) ) si nu a zburat. Are talpa de 140. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Somoso, nu a zburat, si nici nu a cazut chiar daca am lovit-o de crengi si limitatoare de inaltime, e drept ca la limitatoare nu aveam viteza mare, dar si la 160 km/h nu se misca de loc. Cel mai important in stabilirea bugetului e sa te gandesti cat de des iesi din oras la drumuri lungi. :icon_thumright:

Modificat de DRIVER07XXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate explica si mie cineva care e principiul de functionare al statiilor care au optiunea de monitorizare pentru doua canale? Se aud simultan ambele canale sau trebui comutat de pe un canal pe altu de catre utilizator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Jorjel hai ca-ti explic eu daca la intalniri in Iasi tot nu mai vii :)) . Se cheama Dual Watch(DW) si selectezi 2 canale care le vrei, iar statia va comuta intre cele 2 canale si va emite desigur pe cel care primeste semnal prima data. Nu stiu cat m-am facut inteles. Practic statia scaneaza 2 frecvente simultan si va emite in cea care primeste prima semnal, iar dupa ce nu va mai primi semnal va reveni in modul DW.

Modificat de mogas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna statii am-fm si doar fm?

caine, la ce imi recomanzi tu ies la 2,5 milioane.

cat costa calibrarea aia de ai spus ca ies sub 5 cu totul?

antena aia nu e prea scurta?

cat am sa bat cu ea?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cand mi-am luat statia, am fost cu ea la un service care monteaza statii si mi-au spus ca nu trebuie sa o calibreze, ca e masina mica si e suficient daca o amplasez pe mijlocul plafonului. Adevarul e ca eu o folosesc si pe masina personala si pe cea de serviciu si merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doctorul, alea sunt preturi fara TVA.

Cred ca a mai costat 100 RON calibrare + montaj.

Am mai scris ca am receptionat/emis la ~12 km, in conditii bune.

Ieri am vorbit cu un coleg cu o statie Midland(nu stiu model)+ antena scurta(max 75 cm) de la 15-16 km.

Incearca si : http://www.statiiradio.ro/articol/Statii_R...etica.-689.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antenuta de pe site-ul respectiv (Antena Micro 30 magnetica) e buna doar daca o pui pe un tir (la inaltime) si ai si un amplificator de putere (interzis de lege dar folosit de majoritatea tiristilor). Altfel, nu-ti foloseste decat sa vorbesti la cel mult 1 km distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi caine, misto oferta, antena mi se pare scurta.

nu mi ati zis, ce parere aveti de tti 1100?sau de president II asc?

unde dumnezeu scrie in specificatii daca au squelch automat?

p.s sunt statii la care scrie ca au inclus nustiu ce aparat de masura.e ala pt calibrare?

p.s.2 ce altceva mai presupune montajul?

p.s.3 bricheta masinii duce o statie de 10w?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu recomand TTI, au probleme.

2. Automatic squelch este ASC.

3. "Aparatul de masura" inclus in statie, e...relativ exact, eu nu l-as lua in seama.

4. Montajul presupune sa-i infigi cablul de la antena in spate, firul de curent in bricheta, statia o asezi acolo unde iti convine

si este de preferat sa calibrezi antena, dar asta nu este ceva urgent, poti sa o folosesti si necalibrata pana gasesti pe cineva.

5. President sunt printre cele mai bune statii, dar daca vrei statie doar pt. info-trafic, nu dai banii pe President, iei ceva mai ieftin.

5. Nu cumparati antene scurte sau mai stiu eu ce fidelute sau spaghete ca dati banii degeaba si tot la ML-145 sau TS-9 Mag ajungeti.

Tot ce am scris eu aici, gasiti in paginile din urma daca cautati.

Azi la Realitatea - http://www.realitatea.net/soferii-din-tirg...deo_704411.html

Nu s-au documentat f. bine reporterii, dar...intentia conteaza :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo saptamina merg cu o statie cb in portbagaj ( am break) si cu o antena micro30 pe acoperis. Azi am aflat de cel 4 radare noi ( invizibile) in timp util prin statie. E drept ca nu emit ( daca statie e in portbagaj) . E interesant Yaesu 857D cu panou frontal detasabil mai ales ca sunt si radioamator de mult timp. O statie CB nu am gasit solutie sa o montez accesibil intr-un passat b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-ar placea Yaesu 857D, dar...e cam scumpa.

O poti monta sub scaun, sau chiar in portbagaj si afisajul pe consola centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sssorin, dar pt ce merita sa dai banii pe un president?

tu ce imi recomanzi pt infotrafic, tot ceva gen danita 440?

la aia nu trebuie sa stai sa tot dai de squelch sus si jos?si am inteles ca bate sensibil mai putin,,,,corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prevad o explozie a vanzarilor de statii spre inceputul verii. Trebuie sa ne ajutam cat mai mult impotriva vanatorilor de amenzi. Dar la mintea actualului

ar fi in stare sa le interzica. Ce mare lucru?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sssorin, dar pt ce merita sa dai banii pe un president?

tu ce imi recomanzi pt infotrafic, tot ceva gen danita 440?

la aia nu trebuie sa stai sa tot dai de squelch sus si jos?si am inteles ca bate sensibil mai putin,,,,corect?

Daca o folosesti des, daca o folosesti si in casa (cu antena pe bloc), daca vrei calitate...iti iei President sau Yaesu (care e cam varf de gama)

Greu de facut recomandari...dar am auzit numai cuvinte de lauda despre Danita, despre VR-32...

Cel mai bine este sa cauti forumuri dedicate CB si sa citesti parerile celor care au. Doar asa poti sa-ti dai seama.

E bine sa eviti TTI si Maxon.

A mea are ASC, dar nu-l folosesc, merg pe "manual".

Prevad o explozie a vanzarilor de statii spre inceputul verii. Trebuie sa ne ajutam cat mai mult impotriva vanatorilor de amenzi. Dar la mintea actualului
ar fi in stare sa le interzica. Ce mare lucru?

Nu prea are cum sa le interzica, sunt totusi legi internationale, care trebuie respectate chiar si de "pinguin"

Exista alte posibilitati sa ne puna bete-n roate, dar nu vreau sa le scriu aici ca sa nu dau idei... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!