Jump to content

Zgomot Ciudat(harsait - Apare Aleator) Dupa Schimbare Burdufe Planetara


zaxas
 Share

Postare recomandată

Salut,

La masina din semnatura am schimbat burdufele de planetara ieri. Dupa 8km de mers in apropiere de casa, am franat si atunci a aparut un zgomot ca de harsait pe partea dreapta. Eu presupun ca nu s-a montat ceva corect dupa schimbarea burdufului.

Ideea e ca acel zgomot se manifesta aleator, nu la fiecare franare.

Inainte de aceasta operatiune nu aveam nici un zgomot la franare.

Este posibil sa fie afectat sistemul de franare sau sa frece ceva acolo dupa schimbarea burdufelor?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La masina din semnatura am schimbat burdufele de planetara ieri. Dupa 8km de mers in apropiere de casa, am franat si atunci a aparut un zgomot ca de harsait pe partea dreapta. Eu presupun ca nu s-a montat ceva corect dupa schimbarea burdufului.

Ideea e ca acel zgomot se manifesta aleator, nu la fiecare franare.

Inainte de aceasta operatiune nu aveam nici un zgomot la franare.

Este posibil sa fie afectat sistemul de franare sau sa frece ceva acolo dupa schimbarea burdufelor?

Multumesc.

AMICE...CUM STAI CU FRANA?

ESTE TOT LA FEL CA INAINTE?e POSIBIL CA SIGURANTZA DE LA ETRIER SA-TI FIE MONTAT PROST!PRIVESTE CELE 2 ROTI SI VEZI DACA SUNT MONTATE LA FEL...CEL MAI BINE SA PRIVESTI LA ALTA MASINA CUM ESTE MONTATA SIGURANTZA AIA..E UN FEL DE SARMA OTELITA CARE SE ASEAZA PE ETRIERE....EU ODATA AM AVUT PROBLEMA CU ACEL HARSAIT...DAR LA MAANDOUA ROTILE...

BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele de frina le-ai verificat? Poate fi si de acolo o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

din cate am vazut eu nu s-a umblat la placutele de frana. ianinte de operatiune nu se auzea nici un zgomot la franare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifaica senzor abs pe partea dreapta

cu siguranta la schimbarea burdufului se demonteaza cap planetara

sunt 2 var:

pilitura in cap senzor abs

senzor abs pozitionat gresit(reglat distanta)

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat burdufele de planetara la un Passat, aveam o harsaitura dar era din cauza ca s-a indoit aparatoarea de la discul de frana. Solutie, demontat roti si indreptat acea tabla.

Sper sa-ti fie de ajutor si asta sa fie solutia. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat burdufele de planetara la un Passat, aveam o harsaitura dar era din cauza ca s-a indoit aparatoarea de la discul de frana. Solutie, demontat roti si indreptat acea tabla.

Sper sa-ti fie de ajutor si asta sa fie solutia. Succes.

nu are nici o legatura cu problema descrisa de zaxas

asa ca vezi cu senzorul

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica am facut un druma pana la Sinaia, nu mi s-a mai intamplat sa aud acel zgomot?

Sa se fi rezolvat de la sine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca este de la oarece nisip cazut intre placute si disc.Se intimpla frecvent asta atunci cind se umbla pe acolo.Meseriasii batrini imbraca discul cu o punga inainte sa se apuce de lucru..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

luv are dreptate, se mai poate sa intre mizerie daca mergi pe vreo str. neasfaltata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate si-a rezolvat omu proplema,daca ne uitam la data? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

nu am mai comentat pt ca era greseala mea...

oamenii mi-au montat corect burduful de planetara...doar ca una din placute era tocita complet si freca fier pe fier la franare...

am schimbat placutele cateva zile mai tarziu...si s-a rezolvat treaba cu zgomotul...

plecasem de la premiza ca zgomotul a aparut de la schimbarea burdufelor cand de fapt...placuta de frana de la o roata era tocita complet..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!