Jump to content

Probleme Cu Avertizarea Sonora - Buzzer ars


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Si ca sa plang si eu putin - se poat dezactiva atentionarea pt centurile de siguranta? Fara sa afecteze si altceva. Umbla vorba ca nu s-ar mai declansa airbag-urile chiar daca centura e pusa.

Multumesc.

Da, se poate dezactiva avertizarea de centura, prin recodarea IC. Nu are nicio legatura cu airbagurile. In urma recodarii iti va dispare si martorul de centura din bord. Este absolut safe, dar nu se recomanda deoarece face parte din siguranta pasiva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • Paul_VW

    8

  • Al Bundy

    6

  • Lotg

    5

Salut.

Am si eu o nelamurire : la masina mentionata in profil (are 47.000 km si a fost adusa din Germania) nu aud nici un sonor cand activez semnalizarea sau avariile, nici cand nu sunt centurile fata pusa si nici cand deschid usa avand cheia in contact sau uit luminile aprinse. Recent mi s-a aprins si martorul din bord pentru lichidul de spalare parbriz si nu a scos nici un sunet.

Care sa fie problema ? Sa fi fost oprite intentionat de fostul proprietar sau o fi difuzorul ars (oare sunt toate avertizarile pe acelasi difuzor?) ?

Mentionez ca nu apare nici o eroare la scanarea pe laptop si cele 2 persoane diferite care m-au ajutat cu cate o scanare mi-au zis ca nu e din soft si sa vorbesc cu un electrician.

A mai intalnit cineva aceasta situatie ? Ce recomandari aveti ?

Multumesc,

Tavi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA cu vagcom un output test pe instruments si vezi daca se aude buzerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se aprinde martorul pentru centura nepusa si nici nu avertizeaza sonor daca nu-mi pun centura...se intampla de cand am cumparat masina.La vag-com nu iese nicio eroare.Care ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetele de avertizare cat si click-ul semnalizarii/avarii se aud intr-un buzzer din bord, mai mult ca sigur ai probleme cu el, dar o scanare nu strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A vazut cineva DIY cu desfacerea ceasurilor? ma bate gandul sa il desfac sa ii schimb buzzerul ala :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut probleme cu centura de pe stanga. Imi ,,bipaia" si cand eram cu ea pusa. Cei da la service mi-au spus ca ansamblul centurii este parte consumabila si ca trebuie schimbata... :icon_thumright: dar m-am dus la un electrician si mi-a dezactivat ,,bipaitul" cu totul din calculator. Sincer nu vad de ce sa dau vreo 150 EUR pe o centura noua cand asta functioniaza perfect normal... atat ca acum nu ma mai avertizeaza nici sonor nici vizual (becul din bord)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se aprinde martorul pentru centura nepusa si nici nu avertizeaza sonor daca nu-mi pun centura...se intampla de cand am cumparat masina.La vag-com nu iese nicio eroare.Care ar putea fi cauza?

Este explicat un pic mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos pentru raspuns! O sa merg la un mecanic de incredere sa vada treaba asta cu contactul......ca cei de la reprezentante te rezolva rapid , spun ca e defect si sa iti cumperi alta noua :biggrin:

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut! am si eu aceasi problema, in sensul ca imi beep-uie si cand e centura pusa.lucrul asta nu se intampla mereu, doar cand se mai misca centura acolo in cotact, dar daca apas pe ea sau o mai misc se opreste pentru o perioada mai scurta sau mai lunga de timp.chiar nu se poate repara sau sa-i curat cumva contactul ala in ea?am incercat sa desfac carcasa de plastic unde intra partea metalica dar se pare ca e facuta dintr-o bucata.caut o solutie de reparatie in detrimentul anularii sunetului de avertizare doarece nu vreau sa ma dezobisnuiesc sa pun centura.multumesc anicipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate temporar mufa de la centura, de sub scaunul soferului si nu o sa mai bipaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca fac asta nu risc sa nu mai sara airbagurile?chiar nu e nimeni cu problema mea care a reusit sa repare cumva contactu ala fara sa faca compromisuri precum sa anuleze din bc beep-ul sau sa scoata mufa?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MArtorul u are nici o legatura cu airbagurile, ca doar nu sunt SRS>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca scot mufa imi va aparea eroare de centura pe bord?

Modificat de pr_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am un golf 5 cu sunetul scos de la centura. ma ajuta careva cum sa il activez, mentionez ca am un cablu de test vag com versiune stabila 10.6! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe coding la cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ma intereseaza daca am mai schimbat cineva buzzerul pentru centuri/ faruri uitate aprinse etc cu alt tip de difuzor.

Mentionez ca la dealer nu poti gasi doar buzzerul pentru golf 5 ci ceasurile de bord cu totul la ametitoarea suma de 2400 ron.

La un momentdat nu se mai auzea niciun fel de sunet in masina nici semnalizare nici centuri nimic...dupa aprox. o sapt si-a revenit sunetul..dar nu pentru mult timp..a murit definitiv in cele din urma. Am procurat un buzzer de la un amic si l-am schimbat (procedura e destul de dificila si necesita rabdare) dar din nefericire dupa un timp s-a ars si acesta.

As vrea sa pun un difuzor mic de la o jucarie.. ma poate ajuta cineva cu informatia daca e ok din punct de vedere electric/electronic pentru ca buzzer identic nu mai gasesc nicaieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara un buzer de la senzorii de parcare, 80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu a reusit nimeni sa rezolve problema cu centura? e foarte stresanta cand suna din senin chiar daca e pusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

variante de moment - sa dezactivezi martorul, din codingul clusterului sau sa scoti mufa de sub scaun. Altfel, schimbata priza centurii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Am o problema ciudata la un Golf V. Buzzer-ul merge pana se incalzeste masina dupa care nu mai merge :). Cei de la Tess Brasov au zis ca e dezlipit si ca trebuie sa desfaca bord-ul sa-l lipeasca. Alta metoda chiar nu exista ? Imi puteti recomanda pe cineva care ma poate ajuta ? Nu ma deranzeaza ca nu se aude decat cand uit luminile aprinse :).

Modificat de venom386
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai alta varianta decat desfacerea ceasurilor de bord si relipirea sau inlocuirea buzerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!