Jump to content

Consum ulei la Octavia II


Macosoft
 Share

Postare recomandată

am verificat azi uleiul,la 6100 km de la ultima revizie si n-a scazut deloc :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot vazut ca fiecare a completat ulei, unii dupa ce s-a aprins becul in bord, altii inainte dupa cum arata pe joja. Cu ce ulei ati competat, cei care aveati masina inainte de prima revizie? Ati cumparat uleiul de la reprezentanta sau din comert care respecta norma VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca principal acuzator de incompetenta a grupului skoda la joje si grupul vag la motoare flamande de ulei, trebuie sa spun ca dupa ce ne-au facut parcare noua in spatele blocului din cauza asflatului nou-noutz, am observat ca masina piedea ulei prin doua locuri. Am remediat problemele si de atunci parca uleiul aproape a "inghetat" ca nivel. Verificati-va toate oringurile (parcati masina pe un loc curat/uscat, dati talpa la relanti cateva minute apoi uitati-va dupa picaturi pe jos) ... cred ca foarte multe crize de nervi din cauza consumului de ulei sunt legate de scurgeri ne-normale.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat astazi nivelul de ulei si este cam la indoitura de jos de pe joja, adica sub striatiile de nivel. masina are 12000 km. sa ma ingrijorez si sa programez revizia inainte de 15000? antigelu e sub nivelul minim. in momentul verificarii masina nu era miscata de 2 zile. nu ma prea pricep la astea ;) in afara sa bag zeama de parbriz si sa conduc :P deci ma scuzati daca pun intrebari stupide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi A I C I ... poate te lamuresti.

multumesc, dar stiu de imaginea asta k am vazut o si in carte . dar spuneam k joja mea nu are zona hasurata din imagine si vroiam sa stiu daca asa e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa era si la mine la 10100 si am completat cu ulei 150 ml,nu este necesar sa mergi in service pt .completare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Daca uleiul este la jumatatea zonei hasurate are cineva idee cit ulei trebuie completat (pentru masina din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1/2 ltr. sunt suficienti pentru a depasi zona marcata si a te apropia de limita max. admisibila .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10250 km majoritatea "out of town" ca acolo forjez un matizake,deci afara cu viteze de 160-180 pe pseudoautostrazile noastre 100-120 in rest mai putin in zonele cu camere din Valcea si in rest cele pe care le semnalizeaza navigatiatia ca detectorul chitzaie la 3 metri de ele :icon_thumright: si schimburi la 3000-3500 in majoritatea cazurilor.senzorul este da nu misca iar nivelul pe joja e la locul lui.ciudat e ca am un prieten cu o jetta cu aceasi motorizare si cam aceasi situatie in exploatare si la 7500 a inceput sa completeze.de la el am intrat la banuieli si am inceput sa verific foarte des.momentan e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3300 Km...si nimic...

M-am uitat la ulei si nu a scazut deloc. Bine, nici forja nu prea si-a luat. O singura data 160 -180km/h...restul numai 120-130km/h! :P

Pe la ce km o sa incep completarea? 7000 - 8000? :angry:

LE: aaa...si skoda recomnda shell...ca ulei...este un "abtibild" lipit chiar deasupra radiatorului...! Ciudat, deoarece eu stiam ceva de Castrol Long Life sau Aral PD!

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 137 000 km si nu completez nici un gram de ulei intre schimburi ( 15 000km ). Doar la primul schimb am completat ulei (aprox. 1l).

Modificat de Burito09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7000 KM, Am completat cam 250ml (Castrol EDGE Turbo Diesel), trebuie sa mai verific acum. Nu mi se pare ca ar papa mult ulei si merg destul de "sportiv".

Toate bune.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cca. 5000km de cand am pus ulei made in US, bineinteles normele recomandate, consum 0... fata de Aral Tronic, care papa binisor cca.150 ml la 5000... acum Mobil 1 e rege :icon_cool:

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14315 km=> Lasat masina la revizie, verificat acum o saptamana, nici un fel de consumde ulei(cel putin vizual pe joja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfat: nu va ingrijorati prea tare cu consumul de ulei. daca vreti sa stati linistiti, verificati cam la 1000 km nivelul si in caz ca se aprinde martorul, completati. eu am in permanenta in bidon de 1l in portbagaj si desi masina are aproape 80.000 km, intre toate reviziile am completat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cunoscut o persoana ,posesor de octavia 2 cu 125 mii km in bord, si a completat numai cand i s-a aprins martorul in bord nu verifica din proprie initiativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel martor ulei exista standard? eu am elegance dar intreb pentru ca de exemplu o cunostinta cu un seat toledo, acelasi motor, a descoperit ca era cam scazut nivelu de ulei la masina, respectiv cam doar 1-2mm pe josa si asta de la virtful jojei, nici nu mai vorbim sa ajunga pana la insemnele de pe joja. cu toate astea nu i sa aprins nici un martor in bord si motorul incepuse sa aiba un tzacanit sesizabil. cand se aprinde acel martor de ulei? cand esti chiar pe minim minim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost intr-o calatorie de 6000Km in strainatate (Austria-Italia-Franta). Masina avea 5800 la bord cand am plecat. Consumul de ulei a fost mai mare in primii 1500Km - cand a vazut constant turatii de 3000+ timp de 6-8 h/zi... cca 300ml. Dupa aceea, consumul pt restul de 4500Km e greu de apreciat... este atat de mic incat nu stiu daca a fost eroare de masurare sau consum de ulei... pe toata durata calatoriei am mers cam la fel.

Am mai vorbit cu un amic care se ocupa de motoare VAG si mi-a zis ca e normal... pana in 10000Km e normal un consum de ulei. Si nu e bine sa menajezi motorul prea mult... mi-a dat ca exemplu nemtii care ii dau constant 150-160 de noua si merg motoarele 300K+. El chiar recomanda ceva gen sarcina medie/mare pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cunoscut o persoana ,posesor de octavia 2 cu 125 mii km in bord, si a completat numai cand i s-a aprins martorul in bord nu verifica din proprie initiativa.

nu m-am exprimat corect. la fel am facut si eu de fiecare data. cand s-a aprins martorul am completat. in rest nu am completat din proprie initiativa pe verificare proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu nu am vazut la a mea consum mai mare de 0,5 l ulei intre schimburi (aprox. 13.000 km). Mentionez ca merg destul de calm, rareori depasesc 3000 rpm, nu bag piciorul ca nemancatu, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...juma' de litru intre revizii mananca si a mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Astazi am facut schimbul de ulei si fara sa fiu intrebat mi-au pus Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30,desi eu am folosit numai Castrol SLX Professional 5W-40,cu schimburi la maxim 10000km.Poate sa-mi afecteze in vreun fel motorul,as putea sa mai merg vreo7-8000km pana la urmatorul schimb,sau este indicat sa-l schimb imediat?.Este vorba de un 1.9 tdi BXE fara DPF.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!