Jump to content

Consum ulei la Octavia II


Macosoft
 Share

Postare recomandată

Am 11500 km si uleiul este cam negru si pare ca e cam putin. Cu ce model ulei sa completez? Are ceva daca pun mai mult?

Masina mi-a facut cateva figuri... trepidatii la relantii.... era si cam mic relantiul in momentul ala: 500

Ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi in service si ia un bidon pe care ti-l recomanda ei. dureaza 15 min max si costa in jur de 60 - 100 lei. :blink:

ps: de preferat sa nu completezi pana nu cere masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aici e beleaua... joja aia e naspa... nu reusesc sa imi dau seama ce e pe ea. Si dupa comportamentul motorului la relanti cred ca cere.

Cei cu 1.6 mpi: ati completat ulei pana la prima revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu n-am completat niciodata!!

ai grija cu uleiul---e un post p'aici pe undeva cu un coleg care "a ramas" fara ulei si nu s-a aprins niciun martor la bord!!!

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( E normal sa cosume ceva ulei in rodaj ... asa scrie la carte.. dar pana la 5000 Km. A mea are 6000 si e la jumatate in zona hasurata :( . Problema este cam pe unde "se situeaza" acest normal ?

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...acest "normal" e in functie de stilul de condus!! Ai vazut cat scrie la carte...chiar si 0,5 l/1000 km :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stilul de condus conteaza. mie intre toate reviziile mi-a cerut cam 700 - 800 ml. si acum am 48.000 si am completat cu vreo 400 ml. revizia precedenta facuta la 41.000 (adik cea de 45.000 , da... :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la 3000km, este la jumatatea zonei de peste linia hasurata, nu a ajuns inca la linia hasurata, iar la 0 km( defapt vreo 8km) era sus de tot la joja, acolo unde incepe indoitura aia de indicare nivel ulei. Banuiesc ca e normal,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asadar e bine sa am in portbagaj un bidon de ulei ...Tronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: E bine sa ai dar iti spun din experienta, mare atentie sa nu se verse ca nu il mai scoti. Noroc ca l-am avut preventiv intr-o punga, probabil din mers s-a desfacut capacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. De ce motoarele Diesel consuma ulei? Care este explicatia tehnica? Va rog frumos...daca stie cineva va rog sa imi spuneti.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate motoarele consuma ulei. numai ca unele mai mult (pana la 1litru intre revizii, vezi si cazul meu) si altele mai putin (100 - 200 ml intre revizii, ceea ce nu necesita completare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am o sk.O2 1.9tdi 105cp, 1500km. Intrebare: este indicat sa schimb uleiul la revizia de 15000 sau mai devreme? Folosesc masina mai mult in oras dar la dealer au spus ca nu conteaza. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai postat unde nu trebuie...ai un topic cu sfaturi privind alegerea uleiului si altul cu intervalele de service(daca nu cumva sunt impreuna) unde poti citi mai multe! Daca-ti permite buzunarul poti face schimbul de ulei la fiecare 10.000 sau 7.500 km...depinde de tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am 14000 KM si am nivelul de ulei peste jumatatea hasurata de pe joja. E adevarat ca nu i-am dat peste 130 Km/h. Deci pot spune ca nu ii place chiar asa mult sa pape ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 25k, 2 revizii jumate, ca le fac la 10k si nu am obs consum ulei...si mai am si chip...sper sa tina asa :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate post-urile care aveau ca subiect de discutie snezorul de nivel, le gasiti AICI. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Intr-un post anterior, eram fericit ca am 10100km fara completare ulei ,dar m-am inselat, azi am verificat si am vazut ca sunt intre zona B/C pe joje.

Oare nu trebuia sa se aprinda martor la bord?

La drum pe autostrada ma duc constant cu ea la 170/ 180km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , azi am verificat si eu uleiul pt prima data avand doar 3000 km cu ea si uitandu ma la joja am remarcat ca nu sunt marcajele facute pe si doar acea indoitura in capat . vreau sa va intreb daca asa trebuie sa fie sau are o problema joja mea si daca uleiul care se afla la 1/3 in partea de jos a indoituri jojei e normal sau mai trebuie sa completez ceva? oricum conduc putin mai sportiv si ma astept sa consume ceva ulei dar nu stiu sa ma orientez daca trebuie sa mai completez pt ca nu are marcajele pe care le am vazut in cartea masini . daca ma poate ajuta cineva astept un raspuns . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare .

Si eu am completat cu ulei...cam 400 g si masina are in jur de 6500 km . Nu am completat cu ulei pana nu mi-a aparut pe bord martorul (avertizarea) de ulei.

Si eu sunt un pic cam nedumerit daca e normal sa consume ulei...dar din cate am citit si in carte...din cate pe forum....am inteles ca in rodaj e normal sa consume ulei. Acum ca am iesit din perioada de rodaj...sper sa nu mai consume...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai inteles gresit din carte...masina o sa consume ulei si dupa rodaj (pana la 0,5l/1000km functie de stilul de condus) :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am completat nivelul la ulei, masina avea 8500 km cand am facut-o. Au intrat cca 500 ml de ulei, iar indicatorul de ulei a semnalizat scaderea nivelului acestuia. Consumul a fost generat si de faptul ca am mers in forta cat am fost in concediu, pana in Kusadasi si inapoi am cam chinuit-o (pe autostrada, cu viteza mare, pe serpentine si dealurile alora!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 14500 km, cand am facut prima revizie, mi-a mancat 1,3 l ulei. Acum am 16500 km si nivelul uleiului e acelasi ca imediat dupa revizie. Sper sa ramana asa si de acum in colo :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!