Jump to content

Nivelul Lichidului De Racire


aNDRYs
 Share

Postare recomandată

fiti amabili

doresc sa imi schimb antigelul aveti idee cat incape si cat e ratia antigel diluat g12 roz si apa distilata

va multumesc mult

vw golf 4 variant 90 cp 66kw

motor ALH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    7

  • GildedBullet

    6

  • X-Ecutor

    4

  • DragosR

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 months later...

Am inteles ca trebuie antigel G12, dar care e cantitatea de lichid racire care intra in instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
GildedBullet

Am si eu o mica problema. Tot trebuia sa completez cu antigel (la 3-4000 de km scadea nivelul de la max la min) si satul de vizite in service (vreo 3 la numar) am decis sa bag solutie 2+2 care opreste scurgerile (cel putin asa scrie pe eticheta si ca e compatibil cu toate tipurile de antigel). Am pus acum 2 zile. La instructiuni scria ca se adauga continutul intregului tub (335 de ml) in radiatorul plin. Eu am inteles ca sa fie la nivelul maxim. Dupa ce l-am turnat aproape s-a umplut borcanul. Dupa 5-10 minute de stat la relanti am verificat si erau depuneri maronii pe fundul borcanului care nu trecusera mai departe in furtun. Ieri m-am uitat si lichidul si-a schimbat culoarea in maro si pe peretii interiori ai borcanului era spuma.

Acum sunt hotarat sa schimb lichidul de racire dar nu stiu daca sa fac asta singur sau sa mai merg la service. M-as incumeta singur dar nu stiu de unde sa-i dau drumul pentru a curge. Daca n-ar depasi 100-150 de lei m-as duce la service. Vreau sa fac si o "spalatura" cu apa distilata sa fiu sigur ca se duce spuma si eventualele depuneri.

Ma poate ajuta cineva cu o poza cu scurgerea? Trebuie dat drumul la vreun robinet sau desfac mai multe furtune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai facut o prostie imensa. Daca citeai pe forum sau macar intrebai inainte, ai fi aflat ca e o problema a platformei comune Fabia/Ibiza, curge antigel pe la termocupla, in partea stanga jos a radiatorului. Acum, tu poti spala cat vrei instalatia de racire... insa ma tem ca depunerile vor ramane pe instalatie, avand in vedere rolul acelei solutii.

Daca totusi vrei s-o faci singur, ai un robinet de golire in partea dreapta jos a radiatorului.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depunerile alea sunt speciale sa astupe porii , am pus si eu prostia aia de solutie in alta masina , acolo si-a facut treaa si nu a facut spume sau alte nebunii , inca e in instalatie.Eu zic sa te duci in service sa schimbi si termocupla cu ocazia asta (sau sa o strangi , la mine s-a rezolvat dupa ce am strans-o mai bine in radiator,sper sa intelegi ce am zis)De manopera stiu de la un prieten ca i-a luat in jur de 150 lei cu antigelul lor.Poate te duci totusi la un service mai de "cartier"scapi mai ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GildedBullet

Pai la ultima vizitza in service mi-au zis ca nu se vede curgand pe nicaieri si daca mai am problema or sa desfaca chiulasa deoarece ei cred ca pe acolo se scurge. Am zis ca ar fi mai ieftin si sigur cu solutia asta. Acum regret, incerc s-o spal singur si daca iar se coloreaza antigelul mai dau bani si la service. Va multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face prostia sa strangi mai tare termocupla, exista riscul sa crape radiatorul. Nu contest, solutia aia o face ce trebuie, insa eu nu as fi foarte linistit stiind ca s-a depus peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am gandit Cristi la asta , dar la mine era chiar defiletat rau , gen o deschideai cu mana ,nu era deja stransa si am mai dat io cat am putut:)am strans-o cu simt de raspundere ca sa zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GildedBullet

Am incercat sa invart robinetul dar se rotea foarte putin si au curs decat cateva picaturi, cred ca era infundat asa ca am fost la service.

120 de lei manopera cu apa si antigelul meu, au facut 2 clatiri, acum e curat dar nu mai merge caldura decat frig baga. Si la turatie mare baga aer ca pe treapta 2. Aveti idee ce poate fi? Ca mecanicii erau ocupati cand m-am intors.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.Imi scade si mie nivelul lichidului de racire,cam 300 ml la 2000 km sa zicem,si am observat niste picaturi pe asfalt in partea dreapta(cum stai cu fata la masina).Din ce am citit pe forum mi-am dat seama ca problema provine de la termocupla,asa ca m-am uitat la motor si intradevar pe la termocupla se vad urme de antigel.Am mai strans putin termocupla jumatate de rotatie(se invartea usor).

Acum intrebarea.In termocupla nu trebuie sa vina un cablu ceva?Din ce am mai vazut poze fe forum la capatul termocuplei este un cablu,insa la mine nu e niciun cablu.

Atasez si o poza pentru a va da seama despre ce vorbesc.forumgs.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am masina din semnatura si la mine se mai prelingea si am strans un pic termocupla si nu mai curge, dar atentie trebuie strans cu grija pentru marginea acea la radiator este din plastic si poate sa crape, legat de firele din termocupla atasez o poza sa vezi cum arata la mine, acolo la tien arata de parca este cazuta cupla de pe termostat.

post-13741-1286290217_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut! Stiu ca sunt off topic..am si eu o problema la Ibiza 2007. Cum se numeste piesa curbata care iese din radiator in partea dreapta sus ,cum te uiti la masina...s-a spart si a fost lipit..iar acum pierde iar antigel pe acolo...plus ca aseara mi-a fiert apa 130°. am lipit-o sa ajung cu ea acasa..dae nu tine. Revin cu poze! Ms anticipat

Uitati pozele... Astept raspuns urgent. Plec la drum zilele astea si trebuie sa o rezolv

post-131584-0-67418700-1419473031_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o cupla rapida, dar sunt 2 modele in functie de motorizare.

Ce motor e pe masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6Q0122291E - vreo 40 lei la reprezentanta... dar ma indoiesc sa gasesti pe stoc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!