Jump to content

Nivelul Lichidului De Racire


aNDRYs
 Share

Postare recomandată

de obicei, pe bidon sint indicate proportiile de apa/antigel fctie de temperatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    7

  • GildedBullet

    6

  • X-Ecutor

    4

  • luci-ct

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta daca se presupune ca in instalatia de racire a motorului ai aceeasi concentratie. Ce te faci insa daca cineva a completat doar cu apa distilata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hey ..mi-a scazut si mie nivelul de racire.M-am uitat in carte si acolo e trecut ca lichid ce trebuie folosit, G12+ .. alt produs? diferit de G12?

Scz, daca intrebarea e penibila. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se foloseste un amestc de antigel concentrat G12 si apa distilata.Cum mi-a sugerat CristiN mai sus eu am completat numai cu lichid de racire.Nu a fost nevoie de foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema si trebuie sa va intreb! Mergeam cu masina si ma apropiam de locul unde o las cand brusc vad ca temperatura a trecut de 90 ,asa ca opresc parchez si deschid sa ma uit la motor! Lichidul de racire se ducea in jos vazand cu ochii.Ma aplec si ma uit sub masina si vad ca picura undeva pe sub radiator in spatele farurilor dreapta fata. Am amutit si am ramas si fara lichid de racire!!! Maine ma duc la service, pana acolo o umplu cu apa ca e la 5 minute de mine! Ce ziceti? Sa fie radiatorul?? Ceva furtun?? Am cautat pe forum si am vazut ca nimeni nu a avut problema asta. Mentionez ca devreo 2 luni mi-au schibat radiatorul si ca am tot avut scaderi ale nivelului lichidului de racire. Masina e in garantie, asa ca sper ca o sa o faca pt ca eu nu am lovito si nu am dat in nimic!! Sant ingandurat ,sa fie oare radiatorul spart sau fisurat?? Va rog sa va dati cu parerea!! Va multumesc anticipat !! O sa revin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca ai schimbat radiatorul de curand este putin probabil sa se fi fisurat deja, doar daca asa era inainte sa-l monteze.

Insa dupa locul in care zici ca picura (dr. fata langa far) este ff posibil sa fie de la un furtun gros in care intra inca o piesa si aceasta se infileteaza in radiator. Probabil ca nu au pus un o-ring cand au infiletat furtunul.

Asa s-a intamplat si la mine, am rezolvat in 10 min. cu silicon deoarece nu aveam de unde sa cumpar atunci un o-ring.

Dupa ce rezolvi sa ne spui de la ce a fost

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la service!Radiatorul spart!!!Ciudat ca doar de cateva luni mi-au pus unul nou! Mi l-au schimbat pe garantie! Eu tot stau sa ma gandesc daca atunci cand au zis ca l-au schimbat ,acu cateva luni, de fapt l-au retusat pe cel vechi??!!Mai rau,daca si acum l-au retusat?????Cum stiu daca l-au schimbat cu adevarat??Oare sunt paranoic sau experienta din Romania ma face sa gandesc asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai fost, la ce service?, inteleg ca a fost schimbat pe garantie, banuiesc ca masina este noua, inca in garantie.

Inseamna ca ai fost la un dealer Seat, nu?!

Daca e asa nu cred ca se complicau ei sa-l sudeze pe cel vechi, este destul de complicat sa refaci un radiator spart.

Cred ca acum singurul mod prin care poti vedea daca este nou este cel vizual.

Daca este curat, nu are praf, mizerie... pe el inseamna ca este nou.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau altadata ai putea face un mic semn cu ceva...iar la inlocuire sa verifici acel semn. eu asa am facut si a dat rezultate :somnmare:

Modificat de luci-ct
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am o ibiza din 2003 1.4 tdi, iar de vreo cateva zile imi curge apa (lichid de racire :( ) pe la locul unde intra tevile de apa in masina (spre radiatorul de caldura), cine stie cum e traseul tevilor spre radiatorul de caldura - adica daca mai este vreo imbinare sau direct din compartimentul motor se duc tevile de caldura pana in masina la radiatorul de caldura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

are cineva o poza cu montajul radiatorului de caldura la o ibiza ??? plssssssss

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si la mine a inceput sa dispara din lichidul de racire si la o verificare mai atenta am descoperit ca termocupla arata ca in poze, arata de parca s-ar fi imbibat cu lichid de racire, cei care a-ti avut problema va rog sa va dati cu parerea daca si la voi arata la fel.Intrebarea mea ar fi la service cand l-au etansat cu silicon cum au procedat pentru ca a-si vrea sa remediez defectul singur. Adica au scos lichidul de racire pe undeva, dupa care au scos cupla si au pus silicon s-au l-au etansat acolo adica au dat cu silicon direct pe cupla fara sa-l scoata.

Mersi,

post-13741-1232977163_thumb.jpg

post-13741-1232977176_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Lichidul de racire in mod normal ar trebui sa-si pastreze nivelul intre revizii? Eu mereu completez de 2-3 ori intre revizii dar in ultima perioada mi se pare ca scade mai repede, asa ca ultima oara (03.02.2009, 39700 de km) am completat pana la nivel cu linia de maxim si azi (15.02.2009, 40400 de km) cand am verificat e cu 1-2 mm peste linia de minim. Mai am 4500 de km si am revizia, mai am rabdare pana atunci dar vroiam sa stiu daca e normal sa scada. Si daca da, care sunt factorii care influenteaza? Modul de exploatare al masinii, temperatura? Cu ulei nu completez niciodata, in schimb cu antigel am sticla in portbagaj pregatita cu amestec de G12 si apa distilata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 3 ibize in familie numai la 1(are 4 ani si 27 k km ) nu scade nivelul niciodata.

La celelalte 2 curgeau pe la termocupla. La ultima revizie eu reparat si treaba asta, am gasit pe factura 70 de ron cu tot cu manopera.

Este normal sa isi pastreze nivelul intre revizii sau cel putin sa nu scada sub minim. In tot grupul VAG se regaseste aceasta buba, e bine sa ai G12 in porbagaj tot timpul si verificat nivelul inainte de un drum lung.

Atentie sa nu cumparati porcarii in sticle roz de la cora sau carefour in ultimul timp au fost invadate de niste no name-uri in care nu am incredere deloc. E pana in 50 de ron (si la o reprezentanta) o sticla de 1 litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand Antigel Aral Antifreeze Silikatfrei G12+ (click pe link sa-i vedeti specificatiile).

La o revizie la Skoda mi-au completat si mi-au dat restul din flacon sa-l am la mine. Intr-o dimineata friguroasa mi s-a aprins martorul de nivel de lichid racire de pe bord , noroc ca am avut la mine flaconul cu antigel Aral.

Dupa completare martorul de pe bord s-a stins.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de martorul de mai sus. Cand ar trebui sa se aprinda? Mai de mult mi se golise aproape de tot recipientul (mult sub minim, abia mai era un pic pe fundul borcanului), si cu toate astea martorul nu s-a aprins niciodata. Cine stie cat oi fi mers cu foarte putin lichid de racire... Oricum dupa ce am completat si am "reparat" termocupla in service a tinut cateva luni si iar a inceput sa scada asa cate 1-2cm la fiecare cateva luni, deci acum am si eu G12 in porbagaj mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca avem (sau cel putin a mea nu are) martor pentru lichidul de racire. Lichid de racire am cumparat de la un magazin de piese auto, a fost 8 lei litrul parca. Dar daca nu trece temp de 90 de grade, de ce e mai bun unul mai scump?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista martor de lichid de racire, in schimb se poate monta. Nu stiu insa ce presupune aceasta operatiune, dar din cate stiu exista martor pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la stylance in sus cred ca are. Un amic si-a luat ibiza stylance din germania si avea. A venit la mine sa ma intrebe ce insemana semnul ala :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Stylance (dar Altea) si este doar un LED rosu care este plasat langa semnul explicat(aratat) de hiro si se aprinde daca este cazul, atunci cand dau contact; palpaie si totodata se aude un semnal acustic timp de cateva sec. LEDul palpaie mai departe pana la prima oprire si implicit completare cu lichid pana la limita max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Seat si am o scurgere in partea de jos la o imbinare, am comandat niste garnituri si ma intorc marti-miercuri sa le monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Antigelul are limita de km sau de numar de ani cand se schimba?... termostatul ?

multumesc

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin service mi-au zis ca se schimba din 2 in doi ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zilele trecute am facut revizia la 2 ani si cei de la Compexit, intrebati de mine daca trebuie schimbat lichidul de racire, au zis ca nu e cazul decat daca isi schimba culoarea, devine maroniu, la mine este culoarea specifica la G12, iar temperatura de inghet e de -37, l-au verificat si au lipit o eticheta cu temperatura respectiva pe vasul de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum si eu prin hartiile de la revizie (tocmai am ridicat masina) si la mine mi-au pus cu -39 de grade. Imi curgea pe la termocupla si au rezolvat si problema asta. Cost 70 de ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!