Jump to content

Unde Trebuie Pozitionat Detectorul Si Setarile Acestuia


ccc
 Share

Postare recomandată

Eu il pozitionez sus intre oglinda si plafon,mi se pare ca ae un loc bun dar am citit ca alti colegi il plaseaza in torpedo sau in spatii inchise chiar si pe bord.Am la firma la care lucrez un sofer de camion si mi-a zis ca el prinde mai repede (detecteaza) ca noi cei cu masini mici.Inca ceva,cu ce te ajuta daca faci setari la detector (cum se fac,site-uri unde gasesti asa ceva) sau upgrate de soft. Nu ar fi bun ala din fabricatie ,am vazut unii care scot anumite frecvente...ce rost are si cu ce ne ajuta?Am citit despre toate astea dar am deschis acest topic pentru a detalia unele probleme....Astept parerile si sugestiile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la multe intrebari deja ai raspuns singur :D La cele fara raspuns e suficient sa citesti manualul de instructiuni al detectorului tau :)

S-a vorbit atat de mult despre detectoare incat e greu de crezut ca mai e ceva de zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea detectoarelor au fanta aceea pentru receptia razei LIDAR, care are nevoie de vizibilitate directa pentru a face asta. In torpedo, ce sa "vada" detectorul? Plus ca si detectia semnarelor radar normale va fi redusa datorita ecranajului metalic. In instructiuni scrie sa-l plasezi in asa fel incat sa aiba vizibilitate 360o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detectorul care il posed un BZZ 300 mi-a venit fara carte tehnica,daca are cineva asa ceva il rog sa ma ajute.In plus cu modificarile de soft si anularea unor benzi nu s-a discutat prea mult si vreau sa stiu ce rost are sa le scoti sau cu ce imbunatateste performantele un update ,cum se face si unde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu anularea benzilor s-a discutat pe topicul de detectoare. Te ajuta la un singur lucru...reducerea alarmelor false. Dat fiind ca in RO nu se foloseste decat banda K, este inutil sa lasi active X, Ka, Ku, Laser, POP, etc. Vei obtine doar un numar mare de alarme false (mai ales in X si Ka). Daca se iese din tara cu detectorul, este alta poveste, acolo e bine sa le lasi pe toate active

Un update de firmware se poate face la reprezentanta/service autorizat. Eventual la magazinul/firma de unde l-ai cumparat (daca nu e luat de pe net sau adus de afara). Pt BZ chiar nu stiu unde ar fi (de fapt nu stiu nici pentru Bel). Daca beneficiezi de garantie este chiar indicat sa te duci la magazin...probabil ca poti gasi pe net o interfata sa te legi la detector si fisierul binar pentru upgrade...dar nu sfatuiesc pe cineva sa faca asta daca nu are experienta si nu a facut genul asta de operatie niciodata (macar la un alt fel de dispozitiv gen , telelon mobil, calulator, PDA, etc). Sunt anumite chestii pe care trebuie sa le stii inainte sa te apuci de treaba.

In general un update imbunatateste performantele unui dispozitiv si elimina anumite "bug"-uri. Este ceva similar cu update-urile pe care le facem la Windows. In timp, la anumite modele se constata nevoia unor schimbari in soft pentru a rezolva anumite probleme sau a face receptia mai buna in anumite benzi sau pentru a elimina anumite alarme false, etc. Acest tip de schimbari se realizeaza prin asa numitul upgrade de firmware (sau soft) al detectorului.

Sper ca ti-am raspuns cat de cat la intrebari si ai inteles unele chestii

Bafta

P.S. Daca faci sapaturi si afli locuri unde se pot face upgradeuri de soft la detectoare (marcile comune gen Cobra, Bel, Spiderzz, etc), posteaza si pe aici. Sunt convins ca sunt multi interesati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dar pana la urma este sau nu adevarat ca daca dezactivezi celelalte benzi scad performantele de detectie ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este adevarat ca regula generala. A fost la un moment dat scris un review pe net la un detector si acolo spunea chestia asta (cel putin atat am auzit eu). S-a rezolvat de catre producator printr-un update de soft. In mod normal, oprirea detectiei intr-o banda, nu are nimic de-a face cu detectia in alta banda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am citit undeva ca daca las detectorul pe modul highway chiar si in oras mi-ar detecta mai bine radarele,modul city ar dezactiva unele alarme false ...cu toate ca personal nu prea vad sa fie vreo diferenta,doar la alte detectoare mai performante poate...La voi se "vede" vreo diferenta intre acestea 2(city/highway)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Cobra 9730. Sincer nu prea am vazut diferete mari intre city si highway. Detectorul elimina destul de bine alarmele false.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Legat de orientarea antei fata de orizontala: aveti idee cum e mai bine?

Trebuie sa fie fix orizontal sau sa fie orientat putin in sus sau in jos? (vreau sa se inteleaga 3-5 grade acolo).Ma gandesc ca refractia undelor prin parbriz ar duce la modificarea directiei de propagare dupa parbriz... .

Sau cine stie...poate ca politia va detecta de la asa distanta ca va trebui sa luam in calcul curbura pamantului :D (hihihi)

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detectorul trebuie sa fie paralel cu longitudinala masinii.

nici mai jos, dar mai ales, nici mai sus.

orientarea cu cateva grade mai in sus reduce cu pana la 80% eficacitatea lui.

mor de ras cand vad ca trece unu cu obiectu in parbriz si bate in nori :icon_thumright: , poate le e frica de mig-uri sa nu ii cada in cap vreunul ca radare nu vede decat ff tarziu.

post-9935-1268979783_thumb.png

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca detectorul "vede" undele radar,si nu ca ar emite ceva....deci orice pozitie dar in raza vizuala directa cu aparatul radar e ok

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva genu' "ui-te-te-in-jur" . Nu ma intelegeti.

Normal ca pozitionarea dreapta , paralela cu pamantul insa ma gandeam (ipotetic asa) ca pozitia parbrizului ar afecta ceva. Ca sa intelegeti , cred ca la un autocar sau cap tractor parbrizul este drept. La un turism este oblic .

Asta am vrut sa stiu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uita ca razele radarului trec prin sticla ca prin brinza , asa ca poate sa fie parbrizul cum o fi ...

O pozitie cit mai sus in masina te ajuta , de fapt il ajuta pe detector sa prinda mai de departe unda directa si nu reflectata , ceea ce il face mai sensibil . Un alt lucru care trebuie avut in vedere este sa nu pui detectorul in spatele stergatoarelor , care reflecta haotic undele si lasa putin din ele sa ajunga la detector .

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am ajuns la concluzia ca e bine (cel putin eu asa fac) sa fie pozitionat cat mai sus (eu incerc sa-l pozitionez cat mai aproape de oglinda retrovizoare) pe interiorul parbrizului avand in vedere formele neregulate ale soselelor de la noi de ex.in fata ai un mic deal/vale de parcurs,cum crezi ca detecteaza undele radar daca detectorul bate in botul masinii? Daca ar fi sa rulam pe autostrada ca in tarile occidentale (unde nu se fura "100 km autostrada" ca sa se faca unul si acela prost) nu cred ca ar conta prea mult pozitionarea lui ci cel mult sa fie intr-o zona in care nu ar avea nici un impediment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!