Jump to content

Schimbari La Modul Confort


loco
 Share

Postare recomandată

la Golf 5 nu s-a dat niciun cod....legat de imobilizator.

 

trebuie scos pin-ul, dupa care scrii cipul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Scuze daca nu postez unde trebuie, am tot cautat o posibila rezolvare la problema care o am si nu o gasesc inca, poate cineva ma indruma cu un sfat.

Problema mea e ca din senin se opreste iluminatul interior in timp ce merg cu masina. Daca e sa am noroc, se aprinde dupa ceva timp, daca nu, nu. Luminile exterioare merg foarte bine, doar tot interiorul.

Mentionez ca la deschiderea portbagajului nu se mai aprinde martorul in BC si nici iluminatul de la portbagaj (versiunea combi), iar cateodata la deschiderea portierei ba se aprind luminile interioare, da nu se aprind, ba se aprinde doar lumina centrala fara cele 2 laterale, sau doar una laterala si centrala.

Am citit ceva pe aici si de asta am 3 intrebari:

1. switchul din portiera cauzeaza 100% problema?

2. modulul confort face probleme? pt ca in timpul mersului apare si dispare iluminatul interior (vitezometru, turometru, butoane, tot)

3. unde este situat modului confort la golf 4 tdi combi? as vrea sa ii fac o verificare fizica..

 

daca ma poate ajuta cinvea macar cu un sfat, as aprocia.

Va multumesc!

cosmin 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica dimmerul (langa blocul de lumini) si modul confort (sub volan in stanga, cumva in spatele tabloului de sigurante)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe dimmer, modulul de confort nu are treaba cu iluminarea ceasurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziua buna va zic si eu...si bineinteles drumuri bune.

 

Am si eu o nelamurire si nu stiu daca raspunsul il pot gasi aici in sectiunea "modul confort".

Masina mea este Golf IV  1.9 TDI, 90 CP, 2000 - are geamuri electrice(toate), are inchidere centralizata (doar din cheie, fara telecomanda/alarma), aer conditionat, oglinzi electrice, iar imobilizatorul este pozitionat intre cele doua ceasuri din bord.

 

Ce nu functioneaza :

-in bord nu am niciun bec de atentionare lumini aprinse pozitii, faza scurta (doar pentru faza lunga, da)

-nicio semnalizare despre centurile de siguranta

-nicio semnalizare despre usi deschise

-nu functioneaza iluminarea butoanelor de unde se regleaza caldura, ventilator, aer conditionat 

-oglinzile electice nu functioneaza(reglajul)

 

Am scos sigurantele 6 si 14, dar...niciun semn (am rasfoit putin forumul in cautare de raspunsuri ;) )

Momentan nu pot sa-i fac nicio scanare cu VAG Com.

Daca puteti sa ma lamuriti si pe mine, am modulul confort sau nu ? ...cum pot remedia defectele astea ?

 

Orice sfat il astept cu interes.

Multam' !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pct:

1. Nu exista martor pt faza scurta pe Golf 4, deci e normal cum ai tu.

2. Se poate activa, dar nu te ajuta cu nimic pentru ca nu ai senzorul necesar, deci e normal.

3. Banuiesc ca ceasurile sunt 1J0 919 XXX si nu au martor de usi, decat pt portbagaj.

4. Ai un bec ars, se schimba, cauta pe forum cum se face.

5. Aici este o buba, trebuie studiata problema.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...multumesc hremus.

 

1 si 2 ok...

3 - nu stiu ce fel de ceasuri am.

4 - voi cauta pe forum, poate reusesc singur sa le schimb.

5... pfff, momentan nu pot face scanare...si nici la electrician nu am sanse sa ajung.

 

Sanatate si sper ca le rezolv...incet incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4. e simplu - scoate butonul de la reglajul vitezei ventilatorului - si in axul care ramane pe unitate, o sa vezi beculetul - il scoti si il inllocuiesti

 

5. de obicei e butonul.... incearca cu altul de proba - altfel diagnoza.

 

in rest, la diagnoza nu, electrician nu.... singurica nu o sa se repare.....  :lol: ....sau cine stie.... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am pe masina din semnatura modul confort 1C0 962 258 J evident fara geamuri si oglinzi electrice fara telecomanda la cheie etc...

Daca as vrea sa-mi pun cheie cu telecomanda ce modul s-ar potrivi in locul celui de pe masina ?

As putea folosi modulul doar pt telecomanda (cheie briceag) fara geamuri si oglinzi electrice ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda la inchiderea centralizata - yale, se da de catre modul, prin calculatoarele de usi. Adica....trebuie sa le pui si pe alea. In cazul tau, daca nu vrei sa modifici mult, poti sa montezi o alarma sau un modul cu telecomanda, ca sa iti comande inchiderea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, hai ca mi-ai dat idei :D

Daca vreau geamuri electrice (si oglinzi) doar pe fata,  ce modul s-ar potrivi ?

 

Presupunand ca am usile,oglinzile si cablajele...

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce an e masina ?daca e pana in 2002, cumperi 1j0 959 799xx cu motorasele de geamuri/corp comun cu calc de usi....aferente modulului. Daca e dupa, cumpara 1c0 959 799x....cu calc compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4. e simplu - scoate butonul de la reglajul vitezei ventilatorului - si in axul care ramane pe unitate, o sa vezi beculetul - il scoti si il inllocuiesti

 

5. de obicei e butonul.... incearca cu altul de proba - altfel diagnoza.

 

in rest, la diagnoza nu, electrician nu.... singurica nu o sa se repare.....  :lol: ....sau cine stie.... :winter:

 

Salutare, hai ca ai fost simpatic Florin  :lol:

 

Problema e ca nu sunt in tara...si scuze, dar nu am chef sa dau 200 euro sa se uite un pinguin din asta de electrician aici si sa-mi schimbe beculetul ala.In curand vin in tara si le rezolv pe toate.

Pana atunci, un sfat de la tine, unul de la hremus...si incerc sa rezolv problemele minore.

 

Butonul ala...unde as putea sa-l gasesc ? la dezmembrari sau prin vreo reprezentanta ?

 

Multam' fain, o zi usoara !

Modificat de GABI ALH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ai dreptate cu banii.

Becul il schimbi singur, la fel si butonul: din dezmembrari sau nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-oglinzile electice nu functioneaza(reglajul)

 

Daca puteti sa ma lamuriti si pe mine, am modulul confort sau nu ? ...cum pot remedia defectele astea ?

 

 

.... pfff, momentan nu pot face scanare...si nici la electrician nu am sanse sa ajung.

 

 

 

4. e simplu - scoate butonul de la reglajul vitezei ventilatorului - si in axul care ramane pe unitate, o sa vezi beculetul - il scoti si il inllocuiesti

 

5. de obicei e butonul.... incearca cu altul de proba - altfel diagnoza.

 

 

 

Gabi, aia fu de amuzament....

 

acum, sa revenim....

 

-becul de la consola de AC - ti-am explicat cum sa il rezolvi singur.

-la oglinzi, daca vrei o mergi babeste - poti incerca cu alt buton.... la ghici - in functie de asta, daca ai noroc vei rezolva problema.....daca nu - o sa iti trebuiasca diagnoza si cateba verificari aprofundate.

 

deci, din cate vezi, ti-am zis cum sa o rezolvi singur... cel putin partial.

 

spor la treaba si astept sa imi zici ce ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce an e masina ?daca e pana in 2002, cumperi 1j0 959 799xx cu motorasele de geamuri/corp comun cu calc de usi....aferente modulului. Daca e dupa, cumpara 1c0 959 799x....cu calc compatibile.

 

Masina e din 2000 in talon figureaza 2001 modulul existent este 1C0 962 258 J asadar mi-ar trebui modul 1C0... ?

Am inteles ca si conectorii sunt diferiti de la modul la modul respectiv conexiunea firelor in conectori este diferita...

 

Am facut rost de un modul 1J0959799AH dar mi-e teama sa-l pun din motivele de mai sus si inca n-am usile cu geamuri electrice.

 

Multumesc.

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge AH, iti trebuie 1C0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

Am facut rost de un modul 1J0959799AH dar mi-e teama sa-l pun din motivele de mai sus si inca n-am usile cu geamuri electrice.

 

Multumesc.

 

 

da, cauta cu 1J0 959 799xx daca vrei sa faci upgrade la modul confort ... sa renunti la 35-inchidere centralizata.

 

cumpara si calculatoarele de usi aferente si cablajul de pe usi, plus conectorii - ca sa iti faci instalatia pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile sunt contradictorii... :unsure: deci pot pune confortul 1J0 desi eu pe masina am 1C0 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti...faceti o treaba de nota 20 - pentru noi cei nu ne prea pricepem, sunteti de mare ajutor.

 

O sa revin cu vesti...

 

O zi usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile sunt contradictorii... :unsure: deci pot pune confortul 1J0 desi eu pe masina am 1C0 ?

 

tu ai inchidere centralizata acum.... deci, nu se pune - nu ne intereseaza.

 

Mi-ai zis ca masina este fabricata in 2000, pe acte 2001 - deci, este immo2 - nu poti pune modul confort 1C0 959 799x plus instalatia aferenta - deoarece acesta comunica pe can... iar can-ul care il are bordul tau, este unul hibrid, care nu stie sa lucreze cu modulul confort 1C0 959 788x.....

 

daca vrei sa faci acest lucru - nu ai mari beneficii - trebuie sa faci retrofit si la ceasuri immo 3, adica dupa 2002.

 

revin - la ce ai tu acum pe masina, daca vrei sa faci retrofit la modulul confort si geamuri electrice, fara sa fie nevoie sa inlocuiesti si ceasurile - trebuie sa cumperi modul cu 1j0 959 799 xx - plus calc de usi aferente.

 

in speranta ca m-am facut inteles acum, va doresc un wknd placut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Informatiile sunt contradictorii... :unsure: deci pot pune confortul 1J0 desi eu pe masina am 1C0 ?

 

tu ai inchidere centralizata acum.... deci, nu se pune - nu ne intereseaza.

 

Mi-ai zis ca masina este fabricata in 2000, pe acte 2001 - deci, este immo2 - nu poti pune modul confort 1C0 959 799x plus instalatia aferenta - deoarece acesta comunica pe can... iar can-ul care il are bordul tau, este unul hibrid, care nu stie sa lucreze cu modulul confort 1C0 959 788x.....

 

daca vrei sa faci acest lucru - nu ai mari beneficii - trebuie sa faci retrofit si la ceasuri immo 3, adica dupa 2002.

 

revin - la ce ai tu acum pe masina, daca vrei sa faci retrofit la modulul confort si geamuri electrice, fara sa fie nevoie sa inlocuiesti si ceasurile - trebuie sa cumperi modul cu 1j0 959 799 xx - plus calc de usi aferente.

 

in speranta ca m-am facut inteles acum, va doresc un wknd placut !

 

 

Florin, am ceasuri IMMO3 din 2003 si chiar tu m-ai ajutat cu adaptarea. Nu tin neaparat sa pun 1C0, pe mine ma intereseaza sa se integreze cat mai bine cu masina fara sa (re)cablez conectorii de la modul cum am vazut ca se face daca modulele nu sunt de aceeasi generatie.

 

Pe scurt ce am inteles eu :

 

daca pe masina ai 1J0 atunci upgrade tot la 1J0

daca ai 1C0 atunci mergi cu upgrade-ul pe 1C0

 

Acum am retinut ca ceea ce am eu nu este de fapt modul confort ci inchidere centralizata. Bun pana aici...

Ceea ce nu inteleg eu este de ce am inchidere centralizata 1C0 XXX XXX ?

Este vreo corespondenta intre codul 1C0 de la inchiderea centralizata si 1C0 de la modul de confort ?

...sau faptul ca am inchidere centralizata 1C0 nu inseamna neaparat ca am nevoie de modul de confort 1C0 si ca totusi am nevoie de modul 1J0 ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate leonard, nu ai inteles..... 1C0 care il ai tu, este o inchidere centralizata - care nu are nicio legatura cu modulul confort 1C0 959 799x

 

acum, daca ai immo3  (am uitat ca e masina la care ti-am facut eu soft-urile de la ceas ca sa fie direct adaptate, ca nu suporta adaptarea.... acum imi aduc aminte), merge un modul confort cu 1C0 959 799x.

 

in configuratia originala a masinii, se putea utiliza numai 1J0 959 799xx.

 

indiferent ce alegi, trebuie sa modifici cablajele......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc acum e clara situatia, sper... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate leonard, nu ai inteles..... 1C0 care il ai tu, este o inchidere centralizata - care nu are nicio legatura cu modulul confort 1C0 959 799x

 

acum, daca ai immo3  (am uitat ca e masina la care ti-am facut eu soft-urile de la ceas ca sa fie direct adaptate, ca nu suporta adaptarea.... acum imi aduc aminte), merge un modul confort cu 1C0 959 799x.

 

in configuratia originala a masinii, se putea utiliza numai 1J0 959 799xx.

 

indiferent ce alegi, trebuie sa modifici cablajele......

 

 

Merge sa pun 1J0 959 799xx daca am IMMO3 ? ...sau in cazul asta doar 1C0 merge ?

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!