Jump to content

Schimbari La Modul Confort


loco
 Share

Postare recomandată

A mers, merci frumos. Nu stiam de acest feature si prin urmare cautam o alternativa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

intrebare.toate masinile au modul confort sau doar cele cu inchidere centralizata si/sau geamuri electrice?

masina mea (golf 4) are doar inchidere centralizata si as vrea sa stiu daca este acelasi modul confort cu al unei masini de are geamuri electrice din fabrica si daca pot sa imi pun geamuri electrice si sa le leg la modulul de pe masina mea(originale de golf 4)

eu am tdi si geamurile sunt luate de pe 1.8 benzina

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Just a second, dupa ce am citit acest topic rasare o intrebare....... adica daca imi urca si coboara geamurile din broasca usii , inseamna ca am modul confort ? Am mai intrebat in urma cu ceva timp treaba asta si am primit un raspuns foarte clar si detaliat ca maisna mea nu a venit cu acest modul, dar totusi geamurile nu mint.Daca as avea modul confort as putea adapta cheia briceag ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai modul confort dar nu cu partea de receptie din telecomanda

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pot face geamurile electrice functionale fara modulul confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Exista 2 modele de modul comfort. Unul fara geamuri electrice la care fiecare broasca/usa este legata direct la modul comfort, si o alta varianta la care in fiecare usa ai un alt modul(in acelasi corp cu motorasul de geamuri). La aceste module din usi sunt legate broastele, incalzirea oglizi, etc si comunica serial cu modulul comfort de sub volan. Deci 2 scheme diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui niste poze sa vad si eu diferenta te rog?la motorasele de la geamuri am vazut ca sunt niste chestii in care intra multe fire,mai ales in usa de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Exista 2 modele de modul comfort. Unul fara geamuri electrice la care fiecare broasca/usa este legata direct la modul comfort,

Ala nu e modul de confort , e modul inchidere centralizata si la diagnoza raspunde la adres 35 nu la 46.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlBundy: Sunt 2 tipuri de modul comfort, ambele au inchiderea centralizata din telecomanda,alarma si sunt accesate pe 46, dar cu/fara geamuri electrice. La modelul fara geamuri electrice, fiecare broasca este legata direct la "J393 - Convenience system central control unit, left behind dash panel" care pe langa inchiderea centralizata , se mai "ocupa" de oglinzi el si incalzite, lumini plafoniere, etc. Si parca la aceasta varianta plafonierele nu au functia fade(nu sunt sigur 100%).

La varinata cu geamuri el. in fiecare broasca ai "J386 – Door control unit, driver’s side", respectiv J387,J388 si J389 care comunica serial pe 2 fire cu "J393 - Convenience system central control unit, left behind dash panel" pe pin T23/6 si T23/9. Toate semnalele din usi cu exceptia boxelor sunt legate la aceste module.

LE: @Suo: Daca tot ai luat geamurile el(motoras cu module), probabil fetele de usi, de ce nu iei si modulul comfort?

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa iau.m-am chinuit azi toata ziua sa le dau de cap.le-am mai descalcit putin dar am vazut ca oglinzile tot nu pot se le comand.cel putin nu inca,si geamurile merg independent,nu le pot comanda de la panoul de la sofer.cel putin nu inca:):D.imi aratati si mie care este modulul de trebuie sa il cumpar?ca nu prea stiu ce trebuie sa iau.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare,

la inchiderea mea daca apas o data pe butonul de la cheie, inchiderea centralizata, se inchid usile dar nu se mai aprind semnalizarile.

daca mai apas de 2 ori se deschide usa de la sofer.

imi spune si mie cineva cam care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva ce modul trebuie sa iau pt geamurile electrice si oglinzile electrice?ca nu vreau sa dau banii pe vreo prostie.am golf 4 din 99 cu inchidere centralizata si trapa ,din fabrica.

un link,o poza ceva:)

Modificat de suo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut. am si eu cateva probleme la modulul confort. nu imi merg reglajele la oglinzile electrice deloc (e posibil sa fie modulul sau butonul de reglaj). nu mai imi merge nici una din chei sa inchid sau sa deschid masina. se poate doar cu cheia in broasca. cheile au murit pe rand. probabil au ramsa fara baterie (le-am dus undeva si le-a schimbat bateria dar tot nu merg). ma poate ajuta cineva in bucuresti? stiti unde sa merg sa fiu sigur ca se lucreaza ok si nu mai strica si altceva? multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta modulului confort. Cred ca nici geamurile nu iti merg. Siguranta nr 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau se poate sa ai probleme cu calculatorul de la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai un fir corodat in mufa de la calculatorul de la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact......la tinta. Boala clasica la Octavia 1.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

am incercat aseara celebrul Motordiag dar fara succes.test port OK dar cand ii ceream prima optiune (cred ca se refera la identificarea modului de confort) primeam ca raspuns head unit not found,ma rog,in ceha...ideea e ca la prima incercare gasise modulul...citea date din el dar celebrul XP a considerat ca trebuie sa faca un mic crash.VCDS Lite vede modulul de confort deci nu l-am stricat.am googalit problema dar nu am gasit nimic despre asta si as vrea de la voi o parere

VW Bora ALH

Climatronic

4 geamuri electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an e masina ta si ce PN are confortul tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

an 2005 dar PN o sa ti-l comunic diseara cand ajung acasa de la munca ca nu am diagnoza la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa mearga, la anul tau - ai modul 1C0 xxx xxx -

Activeaza cu VCDS-ul si seriala - nu are sanse sa nu mearga....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sigur cu motor diag, dar tot pe serial sau cu un adaptor USB SERIAL mai destept.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E FTDI chipsetul de la USB-Serial,mai bun de atat nici ca stiu dar ma mananca sa flashuiesc interfata cu versiunea noua de la FTDI de pe site :D

Merge sigur cu motor diag, dar tot pe serial sau cu un adaptor USB SERIAL mai destept.

E posibil sa fi stricat ceva in protocolul de comunicatie in momentul in care mi-a dat XP-ul blue screen?Aici ma refer la protocolul modului ca ala din windows e OK...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il vexi pe VCDS nu ai stricat nimic in modul.

eu folosesc un Belkin ca adaptor,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!