Jump to content

Ulei


CeReBeL
 Share

Postare recomandată

rebuie sa fac si eu schimbul de ulei peste maxim 1000 km. pana acum s-a folosit castrol slx profesional 5w40 si as vrea sa raman pe acelasi ulei. dar uitandu-ma in carnetul de service... nu am gasit pur si simplu nimic, doar pt. intervalele de schimb variabile se specifica norma vw 503 00. dar pt. cele fixe? pt. ca eu o sa-l schimb la 1 an este alta norma sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Am si eu o pata de ulei (uscata) undeva prin dreapta motorului si folosesc ulei ARAL High Tronic 5W-40. Am intrebat pe baietii de la service si au spus ca motorul e conceput sa functioneze cu ulei 10W-40,iar cel 5W-40 fiind mai subtire scapa. Sa cred sau nu?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am gasit astazi niste ulei pe admisie, scurs de la imbinarea unei conducte ce face lagatura cu furtunul mare de la filtrul de aer.

De la ce ar putea fi? Ce afecteaza? Cum rezolv scurgerea?

am fost si eu cu a mea la mecanic (foarte priceput din cate am putut deduce si eu plus recomandarile) si mi-a psus ca asta este una din bublele lor si ca daca m-as chinui sa o repar nu ar tine pentru mult timp. Nu afecteaza cu nimic motorul asa ca poti merge linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! :))

Postarea mea era de mai demult, dar oricum am desfacut ieri capacul de la motor si iarasi am observat problema si mi-a sarit in ochi. :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de furtunul de legatura dintre epurator si traseul de admisie. Prin el circula gazele de carter, care contin si vapori de ulei. O mica neetanseitate acolo nu afecteaza cu nimic functionarea motorului. Deranjeaza doar estetic. Daca iei la verificat toata tubulatura de admisie (intre turbina, intercooler,galerie) o sa mai gasesti pete de ulei la majoritatea imbinarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!