Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Stiam ca indicele de viteza da asta , este o anvelopa mai dura sa reziste la temp mai ridicate de unde si nivelu de zgomot este mai mare .

Sent from my ALCATEL_ONE_TOUCH_6030X_Orange using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg, dar de ce as alege o anvelopa cu indice de 94 ? Ca doar nu fac transport de marfa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pentru romania nu ai de ce sa alegi 94 asta e logic, dar in germania este pentru siguranta, circuli cu viteze mari pe distante relativ lungi si cu masina incarcata spre full (exemplu).. de acolo vine si un indince de mai mare si anume 94-97 pentru siguranta, poate iti pui si remorca (daca e cazu).. exemple sunt multe.  din ce am calculat eu 91 este foarte potrivita pentru masina(in cazul meu), avand in vedere ca masina cantareste undeva pana in 1700 kg , restu poti sa cari si porcu cu masina si pasageri in spate si cateva biciclete deasupra.. si ajungi aproape de limita plus de asta am si W deci pot sa fug si cu 200 km/h +  .. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am facut comanda, pana la urma, de 4 anvelope Nokian WR A3 205/55 R16 91H, dot de 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu numai ca difera, nu exista :))

Nu exista??!!http://www.shopmania.ro/anvelope/p-michelin-primacy-3-215-50r17-91w-37012388 oare?!!

scuze poate asteahttp://www.compari.ro/anvelope-c3615/kumho/ecsta-hm-kh31-215-50-r16-90w-p122390913/

ai dreptate nu exista XL

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Flo1984 : Sa le invarti cu placere, si sa revii cu impresii.

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rayn, cu cauciucurile menționate de tine vitezometrul o să-ți indice eronat, viteza mai mare decât cea reală.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu in locul lui flo1984 ca am cauciucurile astea de 2 ierni .

flo1984 sa stii ca ai facut o alegere foarete buna .

Sunt niste anvelope exceptionale .

Pe mine nu m-au lasat la greu si pot spune ca am intrat in zapada atat de afanata incat credeam ca o sa se sparga prelungirea de pe fata .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu in locul lui flo1984 ca am cauciucurile astea de 2 ierni .

flo1984 sa stii ca ai facut o alegere foarete buna .

Sunt niste anvelope exceptionale .

Pe mine nu m-au lasat la greu si pot spune ca am intrat in zapada atat de afanata incat credeam ca o sa se sparga prelungirea de pe fata .

Ma bucur sa aud asta. :icon_thumleft: Eu le-am ales pentru profil, si in ultimul rand pentru caracteristicile label-rr.gifC  label-wet.gifC  label-noise.gif72 (nu stiu cat de relevante sunt).

Probabil ca puteam sa aleg o anvelopa mai bine clasata in top ADAC (Continental ContiWinterContact TS 850 sau Michelin Alpin A4) dar nu imi place profilul "bradulet".

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. am si eu o nedumerire. in talon dimensiunile pe care le am sunt 215/55R16 93V si 205/55R16 94V. daca pun alte cauciucuri cu caracteristici diferite de incarcare si viteza, voi avea probleme? ma refer la rar, politie, etc.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă sunt specificații mai bune nu. Ce vrei să pui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva cu 91T sau 91 H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prezent am cauciucuri de 205/55 R16 pe masina, dar mi se par un pic cam sub-dimensionate avand in vedere greutatea masinii. La Passat-ul B5.5  aveam roti cu aceleasi dimensiuni, insa masina era cu 80-100 de kg mai usoara decat actualul B6. In plus, la curbele abordate mai agresiv, se aud cauciucurile din spate cum scartaie, lucru care nu s-a intamplat niciodata la B5.5. 

Intrebarea mea este: a simtit cineva diferente notabile intre cauciucurile de 205 si cele de 215, montate pe acelasi B6? Se imbunatateste comportamentul masinii in viraje?

PS: nu ma intelegeti gresit, B6 este foarte stabil...mult mai stabil decat B5.5, mai ales datorita suspensiei independente pe puntea spate. Dar ma ingrijoreaza acel scartait al cauciucurilor actuale si ma gandesc ca totusi cele 100 kg in plus isi fac astfel simtita prezenta.

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prezent am cauciucuri de 205/55 R16 pe masina, dar mi se par un pic cam sub-dimensionate avand in vedere greutatea masinii. La Passat-ul B5.5  aveam roti cu aceleasi dimensiuni, insa masina era cu 80-100 de kg mai usoara decat actualul B6. In plus, la curbele abordate mai agresiv, se aud cauciucurile din spate cum scartaie, lucru care nu s-a intamplat niciodata la B5.5. 

Intrebarea mea este: a simtit cineva diferente notabile intre cauciucurile de 205 si cele de 215, montate pe acelasi B6? Se imbunatateste comportamentul masinii in viraje?

PS: nu ma intelegeti gresit, B6 este foarte stabil...mult mai stabil decat B5.5, mai ales datorita suspensiei independente pe puntea spate. Dar ma ingrijoreaza acel scartait al cauciucurilor actuale si ma gandesc ca totusi cele 100 kg in plus isi fac astfel simtita prezenta.

Cele 100 kg in plus de care vorbesti tu pot fi greutatea unui om. Nu vad relevanta acestui fapt.

Cred ca iti scartaie din alte motive. Eu de exemplu daca iau viraje stranse nu scartaie DELOC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva cu 91T sau 91 H

 

În mod normal n-ar trebui să treci nici RAR-ul, nici ITP-ul cu ele.

 

Poliția numai dacă ai talon vechi se mai uită, în rest rămân filtrele făcute de către RAR și poliție (destul de rare de altfel).

 

Cam ce economie faci la un set?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva cu 91T sau 91 H

scuza-ma daca in talonul mașini ai 215 55 16 93v si 205 55 16 94v ( acestea fiind cauciucuri xl) cum sa pui 91t sau 91h poți sa pui 93v 94v sau chiar superior cum am eu 215 55 16 97w bafta

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu o nedumerire. in talon dimensiunile pe care le am sunt 215/55R16 93V si 205/55R16 94V. daca pun alte cauciucuri cu caracteristici diferite de incarcare si viteza, voi avea probleme? ma refer la rar, politie, etc.?

 

 

ceva cu 91T sau 91 H

 

Pe iarna de ex 205/55/R16 91H este cu siguranta acceptat la Passat. Nu sunt f sigur de 91T. Anvelopele de iarna au in general indici mai mici de viteza decat cele de vara.

Pe vara nu cred ca gasesti cu indice de viteza anvelope pe dimensiunea asta mai jos decat V-ul, oricat te-ai stradui!! :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât timp alea sunt specificațiile, poți fi sigur că există de iarnă și cu V, suficient de multe. Recomand însă unul dintre următoarele:

- Continental WinterContact TS 850 205/55/16 94V XL;

- Dunlop SP WINTER SPORT 4D 205/55/16 94V XL;

- Nokian WR A3 205/55/16 94V XL;

- Goodyear UltraGrip 8 Performance 205/55/16 94V XL.

 

Există și de vară H-uri, dar nu prea respectă indicativul pentru greutate pentru 205/55/16. Pentru 215/55/16 există 93H.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati ca 91,93,97 e indice de sarcina si nu cred ca e indicat 91 pe Passat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mutumesc tuturor o sa incerc sa caut ce ati spus. la indice de greutate m-am edifica, dar la cel de viteza poate pun un H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prezent am cauciucuri de 205/55 R16 pe masina, dar mi se par un pic cam sub-dimensionate avand in vedere greutatea masinii. La Passat-ul B5.5  aveam roti cu aceleasi dimensiuni, insa masina era cu 80-100 de kg mai usoara decat actualul B6. In plus, la curbele abordate mai agresiv, se aud cauciucurile din spate cum scartaie, lucru care nu s-a intamplat niciodata la B5.5. 

Intrebarea mea este: a simtit cineva diferente notabile intre cauciucurile de 205 si cele de 215, montate pe acelasi B6? Se imbunatateste comportamentul masinii in viraje?

PS: nu ma intelegeti gresit, B6 este foarte stabil...mult mai stabil decat B5.5, mai ales datorita suspensiei independente pe puntea spate. Dar ma ingrijoreaza acel scartait al cauciucurilor actuale si ma gandesc ca totusi cele 100 kg in plus isi fac astfel simtita prezenta.

diferenta de stabilitate s-a simtit notabil .... cu cele de 215 am putut intra si iesi din curbe cu viteza mai mare pe acelasi drum... cat despre scartait.. nu cred ca e de la dimensiunea anvelopei.... poate de la uzura, tipul profilului...viteza din varful curbei... incarcatura.... conditiile meteo.... 

 

 

 

drive safe!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am simtit diferenta intre 205 si 215 la stabilitate .. in curbe la viteze putin mai mari.. dar acum depinde si ce vrei sa faci cu masina, daca petreci 90% din timp in bucuresti nu cred ca ai nevoie de 215 :).. cat despre indicele 91 sa tot discutat pe topicul acesta si nu are rost sa tot repostam aceeasi chestie.

 

Nu uitati ca 91,93,97 e indice de sarcina si nu cred ca e indicat 91 pe Passat! 

se poate pune fara probleme 91 ca indice de greutate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215 același model de anvelopă cu aceleași caracteristici? Atlfel, s-ar putea să fi contat altceva (talonul ranforsat de exemplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!