Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Singurele cauciucurile A A

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dorin marius pai ala este pretul cauta pe net, daca vrei iti dau eu pm cu site-uri, ti-am spus daca sari de indicele de greutate peste 91 .. pretul o sa te dea pe spate :lol: . cauta in felul asta.. 205/55/16  91V , si o sa gasesti  :

  CONTINENTAL PREMIUMCONTACT 5 205/55R16 91V

382.00 RON

 

Am inteles. La indice de greutate 91 sunt la pret bun, la 94 te rupe la buzunar.

Trimite-mi te rog pm-ul cu site-uri.

Multumesc Valy

 

 

La passat NU se pun anvelope cu indice de greutate 91!! Este o masina f grea!!

 

Indicii de greutate minimi care trebuie folositi la anvelopele pt Passat sunt:

94 pt anvelope 205/55/R16

93 pt anvelope 215/55/R16

94 pt anvelope 235/45/R17

93 pt anvelope 205/50/R17

95 pt anvelope 235/40/R18

 

Uitati-va in lista de anvelope data pt masina asta sau cititi instructiunile de utilizare ale masinii, unde sunt parametrii tehnici ai masinii.

Indicele de greutate 91 se foloseste pt clasa compacta, cum ar fi Golf-urile, Audi A3, Jetta, Seat Leon, etc.

 

De asemenea, va recomand sa nu sariti nici in extrema cealalta si sa folositi indice de greutate mai mari decat cei din lista data de mine, pt ca anvelopa va deveni mai grea si va creste consumul de combustibil.

Un indice de greutate mai mare va face de asemenea anvelopa si mai rigida, scazand confortul... si tot ce mai deriva din asta... vor avea de suferit articulatiile masinii, etc...

Idem si in cazul anvelopelor de iarna, unde un indice de viteza ridicat, cum ar fi "V"-ul (240 km/h), va avea consecinte asupra greutatii anvelopei, fiind de asemenea mai grea si in acest caz. Pt iarna un "H" (210 km/h) este suficient, fiind un echilibru f bun pt aceasta masina.

Anvelopele de vara nu am sesizat sa fie influentate la greutate de indicii de viteza... deci se poate merge linistit inclusiv pe W-uri si Y-uri d.p. asta de vedere.

 

Totul este testat de mine personal, pe masinile mele, cu cantarul in fata si cu destul de multe anvelope supuse la test de-a lungul timpului... so trust me!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Meghitz.

At o sa iau 94 pt anvelope 205/55/R16.

Modificat de DorinMarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz sunt cazuri in care masina vine si din fabrica echipata cu indice de greutate 91 si la passat ma refer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai fost pus documentul dar sa fie la indemana:

 

VW Passat 3C_anvelope_jante.pdf

 

LE: din descrierea vin-ului propriei masini am extras:

 

"Tires HD8 Tires 205/55 R16 91H"

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Meghitz :

Indicele de greutate indica greutatea maxima care o suporta anvelopa, la viteza maxima pt care a fost proeictata. Deci 91H -> 615kg @ 210km/h . Cine incarca masina peste masa maxima autorizata de 2170 kg si circula cu peste 200km/h? 

Totusi, e Passat nu o duba de carat fiare.

De asemenea >> aici << este listat si indicele de greutate 91 ca fiind suportat. 

 

NU contest ca un indice de greutate mai mare ar fi mai sigur dar ma indoiesc ca 91 e nesigur. 

 

LE: Daca zici ca ai ceva masuratori facute (in practica), te rog scrie-le si aici.

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca e admis si indicele 91 (pt 205/55/R16)... mea culpa!! Eu va spun sincer ca din tot ce mi-a trecut pe mana si din ce am adus din Germania pt masina asta nu am vazut niciodata anvelope 205/55/R16 puse pe jante de aliaj de passat si cu indice 91!! Numai cu indice 94 mi-au venit.

Si am adus destul de multe roti pe 16 inch pt passat, inclusiv noi direct din fabrica.

Probabil cu 91 se pun mai mult pe echiparile de iarna cu jante de tabla pe 16 inch. Jante de tabla nu mi-au trecut pe mana deloc... si poate asta e explicatia.

Se pare ca am vorbit mai mult din experienta si fara sa studiez problema si scriptic. :)

 

Oricum, din ce stiu, prin Cartile de Identitate mai mult indicele 94 e trecut pt anv 205/55/R16.

La 235/45/R17 e sigur numai indicele 94.

La celelalte dimensiuni aceeasi poveste...

 

Parerea mea este sa luati daca se poate doar anvelope cu indicii 93-94-95. Astea sunt cu certitudine cele mai safe si mai echilibrate pt Passat!!

 

 

X-tremu: Am masuratori facute asupra diferentelor de greutate ale anvelopelor cu aceeasi dimensiune dar cu indicele de greutate diferiti.

De ex la 235/45/R17 intre indicii de greutate 94 si 97 e o diferenta la greutate de aprox 1 - 1.5 Kg.

Acest lucru l-am resimtit f clar si la consum. Anvelopele 97 consumau cu aprox 0.5 litri de motorina mai mult... masuratori facute si pe CB si la plin pe plin.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca ai testat greutatea suportata de anvelope , nu greutatea efectiva a cauciucului. Evident ca o anvelopa care poate sa sustina o greutate mai mare o sa fie mai grea (vorbim de acelasi tip si marca).

Anvelope cu aceleasi dimensiuni si indici de greutate pot sa aba greutati diferite si de la un producator la altul .

 

OT:Noi vorbim aici de anvelope si indici de greutate si sunt multi romani iau Sh-uri de cele mai multe ori vechi fara a sti macar ce sunt indicii de viteza si greutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam cum sa imi incarc masina peste limita maxima sa vad daca crapa anvelopele sau nu!! :) :lol:

 

 

By the way, ca tot am vorbit de 205/55/R16, eu nu am reusit sa inteleg de ce la Passat 3C au pus dimensiunea asta, pt ca este atipica comparativ cu toate celelalte dimensiuni agreate pt masina asta, in sensul ca este mai mica in diametru!!

 

205/55/R16 este o anvelopa echivalenta in diametru cu 225/45/R17, 225/40/R18, etc.. astea toate fiind dimensiuni de anvelope pt clasa compacta (in cazul VAG-urilor). Dar in fine...

 

Nu mai reiau, ca tot am vorbit de indicele ala de viteza 91, care mi se pare de asemenea mic, comparativ cu restul!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa câteva zile de cautat, postez ce am găsit prin magazinele online si astăzi o sa comand anvelopele in urma recomandărilor voastre :

 

DUNLOP SPBLUERESPONSE                 409 ron

CONTINENTAL PREMIUMCONTACT5     442 ron

PIRELLI P7 ECOIMPACT                          426 ron

MICHELIN ENERGY SAVER+                   480 ron

BRIDGESTONE T001                                423 ron

SEMPERIT SPEED-LIFE                           366 ron

 

Semperit si Bridgestone le-am luat din clasamentul ADAC.

Va rog sa imi dați o ultima părere. Care anvelopa sa fie aleasa?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, as lua Continental sau Michelin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

meghiz ti se pare mic dar nu este, 91 este limita si stim asta dar se poate pune fara probleme nu cred ca ii spuneam omului sa cumpere 91 V doar ca e mai ieftin si sa zboare cu masina de pe autostrada ca nu sunt nebun. cum a spus si xtremu , cand incarcam noi masina la maxim sau peste limta si zburam cu 200 km/h ? sau mai bine zis unde, nu cred ca face nimeni naveta in germania.

 

Recomand Michelin si Dunlop, de asemenea si Bridgestone Turanza. au aderenta foarte buna pe carosabil umed al fel si pe uscat.

SI nu neg nimic din ce-a zis Meghiz , 93/94  sunt cele mai Safe! dar se poate folosi si 91 fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata man, de acord cu tine. Daca constructorul spune asta atunci ma supun. :) :vwrullz:

 

Numai ca mie personal nu imi place nici indicele de viteza 91 pus pe Passat si nici dimensiunea 205/55/R16. Cu dimensiunea asta mi se par prea mici rotile pt o astfel de caroserie.

Dar asta e doar o parere personala si atat!! A se trata ca atare...!! :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat Michelin.

Multumesc tuturor pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225 pui pe janta de 17 altfel sta aiurea pe 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compromisul optim ar fi 215/50/r16 xl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ryan.

Da-mi un link cu magazin din Romania care are pe stoc anvelope cu dimensiunile alea.

 

 

Da...asa credeam si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am din fabrica Bridgestone Turanza ER300 215/55 R16 97W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai citeste o data dimensiunile scrise de ryan

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit. Diferă 50 față de 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu numai ca difera, nu exista :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compromisul optim ar fi 215/50/r16 xl

 

Da, impreuna cu o bara de cielo,

 

De ce trebuie sa inventam gaura din macaroana. Ce sa-i faci daca dobitocii de ingineri nemti nu s-au gandit la mofturile unora.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat NU se pun anvelope cu indice de greutate 91!! Este o masina f grea!!

La masina mea pot pune 205/55/R16 indice 91 si 215/45/R17 indice 91. Astea doua marimi apar in cartea masinii.

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmareste si firul discutiei ulterioare...

Am ajuns la concluzia ca producatorul indica sa pui atat 205/55/R16 cat si 215/55/R16 cu urmatoarele specificatii:

Prima dimensiune se fabrica in special cu indicii de greutate 91 si 94. A doua se fabrica cu indice de greutate 93.. si probabil si 97.

Deci ambele dimensiuni cu ambii indici sunt corecti pt Passat.

 

Ce am mai concluzionat este ca ar fi mai safe sa pui cu indice de greutate minim 93 sau 94 pt aceasta masina, fiind mai grea!!

 

 

Atentie: Pe 17 inch, dimenisunile sunt 235/45/R17 si 205/50/R17.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit...

Dar la indice de 94 nu e anvelopa mai grea, mai mult zgomot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!