Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Mda, nu mai gasesc Dunlop unde vreau eu. A ramas doar GoodYear Efficient grip Performance. Oficial au aceleasi proprietati.

Clasa Eco: B

Franare pe suprafata uda: A

68dB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu rezolvarea problemei mele...cu acel huruit...provenea de la rulmentul pe dreapta spate. schimbat cu unul skf si acum s-a facut liniste:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o scurta sesiune de cercetari, am ales sa-mi iau cauciucuri de vara pt jantele pe 17 4 bucati de Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (235/45/r17 94w). Inainte am avut Pirelli PZero Rosso. Le montez sapt asta. Sa vedem cum or fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei cati km ai facut cu pirelli?pentru mine cele mai bune cauciucuri sunt alea care tin mai multi km...acum am pe masina michelin alpin 4 ,le tin tot anul pe masina si am facuti 30kkm si mai merg inca 10kkm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am avut de noi. Eu am facut cu ele cam 50.000. Probabil per total ele au facut cam 89-90.000. Doar 40.000 km crezi ca te tin un set de anvelope(fie ele rulate pe tot parcursul anului?). Nu stiu cum mergi tu cu masina, dar eu inca mai am si primul meu set de anvelope de iarna, dunlop wintersport m3, din 2007. Nu pe Passat, ci pe masina de rezerva ce-i drept. Dar au adunat cam 70.000 km, avand inca ceva carne. In schimb, sunt imbatranite. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă folosești cauciucurile de iarnă, cu puțin "efort" le dai gata într-o vară.

Pe urmă influențat influențează mult unghiul de fugă, echilibrare, telescoapele, presiunea, stilul de conducere, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma suprinde ca ai facut 70000 cu unset de anvelope,eu de cativa ani buni cumpar numai michelin si nu fac mai mult de 50kkm cu un set....si nu conduc sportiv mai deloc,nici masina nu ma ajuta fiind de 105 cai....pe viitor voi vedea poate trec la alta marca


inca o remarca seful meu sia luat duster noua acu 5 ani si masina are 30000 km ,masina era echipata cu continental....atat a facut omul si nu conduce sportiv


deci a schimbat cauciucurile anul asta la 30000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astept sa-mi vina un set de Toyo Proxes T1R 225/50 R16 pentru masina din semnatura. Dupa ce le pun va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul de iarna pe care-l am acum au trecut deja peste 2 ierni. Au 25.000km si abia am ras 1.5mm de pe ele. Si nu sunt cine stie ce anvelope. Sunt Viking SnowTech 2. Le-am prins la o oferta de nerefuzat si nu-mi pare rau. Nu sunt ca Dunlop-urile dar nu am ce sa le reprosez. (poate doar zgomotul mai pronuntat fata de celalalte). 

 

In consecinta, cred ca daca ai totul ok pe masina, reglaje unghi de fuga si asa mai departe, combinat si cu un stil de condus optim, nu ai cum sa mananci anvelopele atat de repede. Eu nu merg nici incet nici tare. Dar recunosc ca:

- niciodata nu ma arunc pe viraje, nu fortez limita

- nu merg pe sinele de tramvai, piatra cubica (decat daca sunt fortat s-o fac)

- incerc pe cat posibil sa nu virez pe loc

- verific mereu presiunea in anvelope(o reglez la nevoie in functie de drumul pe care urmeaza sa-l fac)

- nu am jante strambe ori dezechilibrate

- reglajele trenului de rulare la zi(nu am batai, vibratii cat de mici la 140km/h)

 Lista poate continua.

 

Si masina este si 4motion. Si stiti ce inseamna. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cauciucurile Toyo Proxes T1R 225/50 ZR 15 fabricate la mama lor in Japonia. Merg foarte bine .  AM facut testul la care majoritatea toate cauciucurile avute  pina acum pierdeau aderenta . Cu motorul cald la 20 kM/h o calc la blana.  Astea sunt singurele la care pe uscat nu a pierdut aderenta .  Nu stiu insa ce inseamna ZR .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZR e indicele de viteza, peste 240 km/h. W e pana la 270 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru indicele de viteza are codificare clasica 92 W . ZR parca insemna bordura de protectie a jantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZR nu inseamna protectie janta, de fapt, este destul de irelevant marcajul "Z". Din ce stiu eu, exista sau existau unele anvelope fara indide ce viteza, doar cu ZR in denumire. Asta insemna ca pot rula cu peste 240km/h, dar nu se specifica pana la ce viteza maxima. ZR 92W este fix acelasi lucru cu R 92W, adica o viteza maxima de 270km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti! Imi puteti spune va rog daca pe o janta inscriptionata 7jx16h2 poate fi pusa o anvelopa 205/55r16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate!

Merci de info si inca o intrebare.

 

Ma intereseaza achizitia unei jante de otel pentru a fi folosita ca roata de rezerva pentru auto din descriere. Am gasit una care are ET 50 si una care are ET42. Intrebarea mea este: Cu o anvelopa 215/55 R16 exista riscul sa atinga sau sa nu se potriveasca cand o montez pe cea cu ET50 sau pe cea cu ET45? Mentionez ca am 4 jante de aliaj cu anvelope de 215/55 r16.

Modificat de codeck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg jante atat cu et 42, cat si cu 50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a venit cu rezerva ET 45, jante de aliaj si pneuri 215/55/r16. Merge si cu ET 42 pentru ca asa am pe cele de iarna. Ideea este ca in cazul unei pene roata de rezerva sa aiba acelasi ET cu celelalte ca sa poti rula in conditii normale, dar nu e mare minune ca oricum nu rulezi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.voi cauta o janta care sa aiba aceleasi caracteristici cu cele aflate deja pe auto. O seara faina va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Pare periculoasa buba asta? post-52441-14381108957938_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asi pune un petic pe interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucul e cam terminat. Se rezolva cu un petic acolo, dar fiind asa imbatranit nu m-as mira sa mai cedeze in alta parte. Deja se vede inceput de crapatura pe santul de langa.

Din ce an este anvelopa? Am luat jante cu anvelope vechi de 7 ani, nu erau foarte uzate, dar ca imbatranire aratau foarte similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Socul a fost destul de puternic dupa amprenta lasata pe banda de rulare. Trebuie data jos si vazut daca stratul ermetic din interior a fost afectat (crapaturi, desprinderi, gauri mici, cauciuc tocat), apoi verificata taietura pentru a vedea cat de adanca este, daca a ajuns la componentele de sarma ale anvelopei etc. Daca aceste 2 aspecte sunt in regula, poti rula in continuare cu anvelopa, dar cu conditia sa supraveghezi regulat sa nu se adanceasca taietura sau sa nu apara galme oriunde pe anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dot 2011 sapt 50, luate de noi. Crapatura aia lunga e vreo linie de tramvai ceva. Pana acum nu a scapat aer, nici nu am observat-o. Am baagt un colt de hartie si e cam 2 maxim 3 mm adancime.

Ma cam pregatesc de drum lung, 3k km, si cu ceva viteze de 160-170. Nu am gasit modelul asta sh, pt ca cica e prea nou. Ar trebui sa le schimb pe toate 4, dar e mare cheltuiala acum, si nici nu am timp sa astept sa vina din tara la pret mai bun.

Cred ca ma risc cu ea asa, o verific la fiecare oprire, sper sa nu bubuie. Am bagat azot in ele ca sa le mai ajut putin la viteza si caldura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!