Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

svg_gabriel10

Va salut! Eu folosesc de trei luni GoodYear Efficient Grip Performance 205/55/R16. Acum, dupa o calatorie de 3500 km (Madrid-Roman) pot spune ca sunt foarte incantat de ele, fiind silentioase, iar aderenta in situatii "de criza" este buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 
Salut,sunt in cautare de anvelope si am gasit michelin cross climate ,a mai pus cineva pe masina acest tip de cauciucuri?eu personal nu am mai vazut asa ceva in magazine pana anul asta...
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat cauciucurile Toyo Proxes T1R 225/50 ZR 15 fabricate la mama lor in Japonia. Merg foarte bine . AM facut testul la care majoritatea toate cauciucurile avute pina acum pierdeau aderenta . Cu motorul cald la 20 kM/h o calc la blana. Astea sunt singurele la care pe uscat nu a pierdut aderenta . Nu stiu insa ce inseamna ZR .

Zr 15 zici?!?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am gasit anvelope 215 55 16 Continental Pro Contact , cred ca sunt mixte se pot volosi pe passat? Nu am vazut prea multe despre acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus careva cauciucuri 205/60/r15? As vrea sa înalt un pic masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vrea sa pui in loc de?? daca acum ai 195/65r15, inalti cu 3mm si sunt mai late cu 10mm. Eu am ales 205 pentru dimensiunea de vara la o masina mai veche. Se simte diferenta la franare si la aderenta in curbe, mai ales pe uscat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe passat b6 nu a pus nimeni cauciucuri pe 15, pentru ca nu este posibil.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am gasit anvelope 215 55 16 Continental Pro Contact , cred ca sunt mixte se pot volosi pe passat? Nu am vazut prea multe despre acest model.

Eu am pus pe masina din semnatura ,aceste cauciucuri ,am facut aprox .3000km cu ele si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

205/60/16 înloc dr 205/55/16 am vrut sa zic. Scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, e prima iarna la mine cu masina si am o nedumerire . Tipu de la care am luat masina mia dat si jantele de tabla zicea ca el le folosea pentru iarna neavand timp sa merg eu sa schimb rotile am trimis pe cineva , cel de la vulcanizare a spus ca nu sunt de iarna cuciucurile , mam documentat putin pe google este  inscriptionat pe cauciucuri M+S in rest nimic semne triunghiuri cu fulg etc ... le pot pune pe masina ?( adica sunt pentru iarna ? )  fara sa am probleme cu gabori ? la un control ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat recent un set Nokian WR D4. Momentan sunt f multumit, astept zapada si iarna sa ma pot pronunta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se simte diferenta, eu aveam 205/55 R16 normale, dar fiind mai moi, masina era mai joasa putin de fata. Acum am unele de la cooper pe 205/60 R16 dar sunt cu peretele intarit, sunt pentru greutate mai mare (masini cu 7 locuri) si sunt fix la aceeasi inaltime cu cele pe 55 de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU folosesc Dunlop wintersport 4d si sunt super multumit de ele. 205/55/16

Modificat de Adrianq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! nu de mult am cumparat masina din semnatura care are montate jante si cauciucuri de 15'' ... (195/65/15),acestea sunt de iarna cu jante alu VW . Mirarea mi-a fost cand am vazut rotile de vara . . . Rondell 17'' ! echipate cu anvelope 215/45/17  , doua sunt Syron si doua Barum. Arata impecabil si mai au 5mm profil , din pacate sunt din 2007 respective 2008. Imi pare rau de ele fiindca arata foarte bine ... vara aceasta intentionez sa fac cca. 7000Km si trebuie sa am anvelope noi. Apropo , in talon am trecut 215/45/17. Problema este ca habar nu am ce pneuri sa iau , ce marca... .

Modificat de M3power
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa numele profilului cred ca ai gresit forumul. daca ma iau de descrierea de la profil, ai gresit topicul. daca ma iau dupa ce ai scris in post sigur ai gresit masina. nu exista pe passat b6 roti de 15". nu se pot monta fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabor - vezi ca Mpower vorbeste de masina din semnatura - care este un Golf 5 Plus.

legat de marca - depinde de bugetul alocat de tine, pentru anvelope....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi.... este on topic?

am vazut o practica tot mai deasa se se posteze in arii total diferite alte masini doar ca seamana la an sau la forma......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand lumea si pamantul..... din pacate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Pot pune pe masina din semnatura cauciucuri de 215\55 R16? La mine in talon am trecuta o singura dimensiune 205/55R16. Intreb daca e posibil fizic. Ma gandesc ca legalizarea inseamna un drum la reprezentanta si unul la RAR. Exista avantaje/dezavantaje la o amprenta mai mare la sol a rotii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de iarna 215/55R16 si de vara 235/45 R17 din fabrica. Deci nu vad de ce nu ar merge si la tine. Un avantaj ar fi stabilitatea si un dezavantaj ar fi consumul foarte putin crescut (cel putin asa zice teoria). O alta modificare ar fi ca se mai inalta masina cu 5,5 mm.

A... si uitasem. Daca nu se modifica si in soft noua dimensiune a anvelopei, viteza reala ar fi cu 1,7 - 1,8 la suta mai mult decat iti arata acul. Deci daca inainte (pur teoretic) cand arata acul 100 la ora si tu in realitate (gen testat cu radarul sau altceva) ai avea tot 100 la ora, cu noua dimensiune de anvelopa si fara modificari in soft, la 100 la ora pe ac ai avea 101,8 real.

Modificat de black999
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, black999 said:

O alta modificare ar fi ca se mai inalta masina cu 5,5 mm.

 

Cum se înaltă cu 5.5 mm??? Diametrul e același .Doar talonul scade în dimensiune și creste dimensiunea jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca luam 205/55 vs 215/55 R16, acel 55 nu reprezinta 55mm sau 5,5 cm, ci 55% din latimea anvelopei, respectiv 55/100x205 si 55/100x215. Daca le scazi, o sa vezi ca rezulta 5,5 mm diferenta (118,25 - 112,75 =5,5mm ). Deci masina o sa fie mai inalta cu 5,5 mm cu cauciucurile mai late.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. Credeam ca vorbeste despre jante diferite,pe 16  și 17 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!