Jump to content

Capacul De La Rezervor Ramane Deschis,golf 4 Variant


ARCaddy
 Share

Postare recomandată

Motorasul de la rezervor functioneaza dar in capatul tijei de metal are un plastic care inchide capacul,acel plastic este rupt.

Daca stie cineva de unde pot sa-mi cumpar alt motoras complect, daca acel plastic nu se gaseste separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SOLAR

    7

  • silviuc1981

    6

  • Al Bundy

    4

  • ARCaddy

    4

scuze de offtoic da' am dat search si n-am gasit pe nicaieri: problema sta in felul urmator... ams palat amsina aucm 2 zile... si de atunci au fost numai -4 -6 grade... si azi cand sa bag benzina nu se mai deschide clapeta de la rezervor... apas butonul se aude sunet de motoras insa nu sare clapeta...am dat cu spray pt dezghet, am turnat apa fierbinte vreo 2l.... ce sa fac?...mai am in rezervor maxim 15 litri :)scuze de offtoic da' am dat search si n-am gasit pe nicaieri: problema sta in felul urmator... ams palat amsina aucm 2 zile... si de atunci au fost numai -4 -6 grade... si azi cand sa bag benzina nu se mai deschide clapeta de la rezervor... apas butonul se aude sunet de motoras insa nu sare clapeta...am dat cu spray pt dezghet, am turnat apa fierbinte vreo 2l.... ce sa fac?...mai am in rezervor maxim 15 litri :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu apa calda ar trebui sa mearga. Ar trebui insa ca in timp ce torni apa, tu sau altcineva sa actioneze repetat butonul de inchidere/deschidere din telecomanda pentru a face acea tija de metal sa se miste in timp ce tu incalzesti cu apa. Apa nu trebuie sa o torni doar pe capac ci si pe zona de langa, probabil este inghetata tija de metal in teaca din care iese.

Mai ar trebui sa existe o solutie, cea manuala. La Bora nu stiu exact unde este localizat, dar la majoritatea masinilor exista un inel de plastic in portbagaj, pe partea pe care este capacul de la rezervor. Tragand de acel inel se actioneaza manual deschiderea capacului (pentru situatii din astea de ex.). La Audi A4 este in jurul surubului care tine stopul. Se ridica capacelul din tapiterie ce acopera surubul si se vede un inel de plastic de culoare rosie/portocalie. Poti cauta in peretele lateral al portbagajului, in spatele unui capac, oricum ar trebui sa fie prin apropierea capacului.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saru'mana pt pont... eu incercasem doar cu apa calda...fara persoana care sa apese continuu.. (era 4 dimineata) ... cat despre acel inel si eu zic ca ar fi normal sa existe...acum nu-l mai caut fiindca nu-mi mai trebuie...dar ar fi bine sa spuna cineva pe unde este...

craciun fericit la toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se aude motorasul ca merge dar nu mai am clapeta, sta deschis clapeta de la rezervor. cred ca trebuie alt motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa fi un pic mai coerent? Pe de-o parte spui ca nu mai ai clapeta, pe de alta parte spui ca sta clapeta deschisa. Hotaraste-te. Ori nu o ai, ori sta deschisa...ambele in acelasi timp, nu se poate. Si daca sta deschisa clapeta, se poate sa fie rupta urechea care face parte din clapeta si prin care trece tija de la inchidere (asta in caz ca am interpretat eu corect ceeace incercai sa spui).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ar caddy, nu ai incercat sa o lipesti, asta in cazul in care mai ai bucata rupta?

altfel trebuie sa inlocuiesti tot mecanismul, alta solutie nu stiu sa fie!

bafta!

scuze daca sunt putin off topic, aveti grija cu apa calda, la temperaturi scazute ingheata mai repede decat apa rece!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai am bucata rupta,sti pe unde gasesc tot mecanismul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca exista in brasov magazine de piese auto care te pot ajuta

atentie sa le dai talonul sa-ti caute exact mecanismul care se potriveste pentru versiune ta pentru ca mecanismul ar putea sa difere ( e vb. de inchidere centralizata) nu cred ca e universala pt toate vw golf IV.

sau in cazul tau VW CADDY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
MasinaPoporului

Salutare.

La golf 4 se poate reconditiona foaret usor tija.Trebuie sa desfaci doar un surub de acolo de langa buson si iese afara partea aia de plastic si cauciuc si ajungi la tija.Daca o vezi o sa iti dai seama ca se poate reconditiona.De multe ori sare de pe ax pt ca e din plastic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns ,am reusit sa inlocuiesc tija cu ceva asemanator dar acum nu mai sare usita,asta e ...la secund hand o gramada ce maruntisuri se aduna :icon_thumright:

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Marius
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare,

Am o nedumerire :rolleyes:. zilele trecute am alimentat, dar nu mi s-a mai inchis capacul la rezervor. M-am uitat in detaliu si am observat ca acel carlig de plastic a ramas blocat inauntru. Fiind temperatura scazuta mi-am dat seama ca a inghetat si am asteptat sa isi revina, ceea ce s-a intamplat. Insa aseara aceeasi poveste, numai ca nu am mai vazut acel carlig, nu am vazut decat un loc gol acolo ca si cum nu ar fi nimic. Intrebarea mea este: se poate ca acel carlig sa fi ramas mai in spate, sau sa ma astept la ce e mai rau sa fie rupt? in caz ca este rupt am vreo sansa sa il reconditionez cumva sau sau sa cumpar separat acel carlog? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am probleme cu deschiderea capacului de la rezervor.Trebuie sa apas 5 minute sa se declanseze odata actuatorul.Are cineva schema si pozitionarea elementelor ca sa desfac sa vad ce nu merge de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel asta iarna cand am spalat masina dupa amiaza si seara cand am fost la benzinarie nu se mai inchidea capacul, lam lasat asa si ziua si a revenit bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am luat masina face asa.Uneori nu pot alimenta din cauza asta.Si eventual si pozitionarea de la inchiderea centralizata a modului pe care trebuie sa-l verific sau sa-l schimb pentru ca nu functioneaza telecomanda de pe cheie.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In stanga coloanei de directie sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@'divinewind' modulu de confort se afla acolo unde zice al_bundy dar clapeta de la rezervor nu are legatura cu modulul respectiv, este un simplu circuit, butonul cand este actionat trimite tensiune la motorasul din spate, ai 2 posibilitati fie butonul face figuri, fie motorasul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut butonul si nu prea are ce sa fie stricat.Totusi butonul este unul normal inchis si cand se apasa se deschide un circuit lasand fara tensiune o boboina?Sa vad cu ajung la motoras.Se ajunge prin porbagaj sau dau roata jos si aparatoarea de noroi?

Acum in legatura cu inchiderea centralizata, tot nu o gasesc.Am desfacut sub bord si acolo am gasit un panou cu relee si un modul paralelipipedic pe care scrie 4B0955531A.Credeam ca asta e inchiderea dar se pare ca are legatura cu stergatoarele de parbriz?Mai sus de el este un alt modul care este fixat cu doua suruburi si are vreo 3 mufe mai mari (una verde ,una galbena).Este o cutie de 10 cm pe 15 cm.Asta sa fie inchiderea+alarma?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de confort l-am gasit si scrie pe el 1CO962258E.

Cum ajung la motorasul de la rezervor?Dau aparatoarea de la roata jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut butonul si nu prea are ce sa fie stricat.Totusi butonul este unul normal inchis si cand se apasa se deschide un circuit lasand fara tensiune o boboina?Sa vad cu ajung la motoras.Se ajunge prin porbagaj sau dau roata jos si aparatoarea de noroi?

BUtonul este normal deschis si cand apesi se inchide circuitul si trimite curent la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ,daca tin butonul apasat mai mult timp se aud niste sunete dinspre capac si intr-un tarziu declanseaza.Cum ajung la motoras?

Al Bundy daca armez alarma,adica invart din cheie o singura data, toate usile se inchid.Daca mai invart odata din cheie se dezarmeaza alarma dar tamburusul de la usa stanga spate sare si deci usa ramane deschisa.Ce sa fie?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care alarma, ca nu ai decat daca ai cheie briceag. Acelasi lucru cu usa se intampla si daca blochezi usile de la butonul de inchidere de ;la usa soferului din interior?

daca da, atunci ai lipituri reci in broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o cheie normala, care initial avea telecomanda pe ea, dar ledul din cheie nu se mai aprinde.Alarma exista dar din cate am sesizat doar daca deschid o usa(mi-au fost furate oglinzile deci nu are decat o alarma "civilizata").

Da ,face la fel si daca inchid din interior de la usa soferiului.

Banuiesc ca inlocuirea cipului din cheie este prea scumpa si poate inlocuiesc inchiderea si alarma.Daca scot mufa verde din modulul confort indicat de tine nu mai am inchidere centralizata.Deci daca scot mufa aia o sa pot pune alta inchidere si alarma fara sa mai am treaba cu cea originala ?Sau ce sfat imi dai pentru inlocuirea alarmei si IC?

Cu modalitatea de ajungere la motorasul de la capacul rezervorului nu ma lipesc de la tine Al?:)

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg de ce vrei sa schimbi IC=instrument cluster, poate doar sa-ti pui unul cu BC, cipurile din cheie se pot adapta de la una la alta.

Ca sa beneficiezi de telecomanda si sa nu intervii prea mult asupra instalatiei montezi un kit de inchidere centralizata cu cheie briceag sau o alta alarma.

CAt despre faza ca sare tamburusul, trebuie desfacuta broasca usii si refacute lipiturile, nu ai treaba cu modulul confort, daca scoti mufa de la el ramai fara multe chestii pe masina: lumini interioare, inchidere centralizata, alarma, geamuri, etc...

HAi sa te ajut cu motorasul de la rezervor. cred ca ai varianta scurta de golf.

New_Microsoft_Office_Word_Document.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!