Jump to content

Probleme La Filtrul De Ulei


misu ploiesteanu
 Share

Postare recomandată

misu ploiesteanu

Am schimbat uleiul si normal am spalat si filtrul , sistemul de etansare este compromis dupa parerea mea , proprietarul a strins de a deformat buza capacului, am incercat sa o indrept .Stringerea se face cu niste prezoane infiletate in blok, iar piulitele sunt hexagonale nepatrunse. vreau sa aflu de la voi daca exista filtru de schimb si cum ar trebui sa arate original stringerea filtrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa trebuie sa fie. Numai ca ar trebui sa existe si 2 garnituri intre buza filtrului si bloc si intre filtru si capac. Pune garnituri, pune si putin silicon si eventual schimba piulitzele alea cu unele normale care te lasa sa stringi mai bine. Vezi cit stringi ...sa nu fortzezi prezoanele alea in bloc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sa nu fortzezi prezoanele alea in bloc. :)

ca ramai fara ele. Patit si asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacul poti sa-l ciocanesti usurel de jur imprejurul celor 6 gauri :) ca sa nu mai fie bombat acolo. Klingherit de 1 mm iti dau eu, creion si forfecutza de unghii oi avea si tu pe acasa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

Unul dintre prezoane joaca in bloc ,m-am gindit ca un capat sa il fac de 7( cel din bloc)iar celalalt de 6, garnituri avea dar cam intarite. Deci pot inlocui cu piulita normala ,saibe tre puse ca am vazut ca prezoanele sunt cam scurte? Si filtrul asta trebuie scos la fiecare schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai n-ai vazut ce marmelada ai gasit acolo? Trebuie spalat la fiecare sch de ulei, tocmai de aia s-a renuntzat la bushonul de golire din mijlocul capacului mare, sa te fortzeze sa-l scotzi sa-l speli!

Fa prezon cu 7 in bloc si 6 afara. Pune garnituri si piulitele infundate, curatzate si gresate. Cu piul normale, daca rugineste motzul prezonului, iese din bloc si nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul e recomandabil sa-l scoti la fiecare schimb de ulei si sa-l cureti.

Tocmai in aceasta idee s-au facbricat si capace care nu aveau busonul central, ca sa te oblige sa scoti tot filtrul cind dai jos uleiul.

Din modelul asta cred ca am vreo doua in plus. Daca ai nevoie, ma pun sa le caut.

In prezent se poate cumpara la bani marunti set de garnituri pentru schimb de ulei.

Setul contine garniturile de hirtie (notate cu 4 in desenul de mai jos), 6 saibe mici si saiba mare de cupru pentru busonul de golire (asta e un pic mai speciala, ca sa etanseze uleiul; arata cam ca saibele alea de la bujii si trebuie montata cu taietura in sus).

Pe vremea cind nu aveam set de garnituri, faceam garniturile din hirtie de dosar-plic si luam saibe de cupru de la feromet.

Si fii atent la ce zicea Pac, ca si mie mi s-a intimplat sa se rupa prezonul in bloc. Sa nu stringi cu cheie cu miner, mai bine cu surubelnita pentru imbus.

Nu trebuie strins tare, ca oricum se etanseaza daca ungi garniturile bine cu vaselina.

post-2166-1189583952_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

in poza am recunoscut filtrul in dreptul tevii de sorb este o sita ca la mine nu este decit cea din lateral nu si cea de sub sorbsita cit este de mare ca la mine ochiurile au 1mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai folosi semne de punctuatie s-ar putea intelege ceva.

In caz ca insiruirea de cuvinte de mai sus se vrea a fi o intrebare, atunci da, cam un milimetru au "ochiurile" sitei (poate un pic mai putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu
Daca ai folosi semne de punctuatie s-ar putea intelege ceva.

In caz ca insiruirea de cuvinte de mai sus se vrea a fi o intrebare, atunci da, cam un milimetru au "ochiurile" sitei (poate un pic mai putin).

Se agita seful prin birou si de aia a iesit asa.Deci sita este originala. am schimbat garniturile cu klingherit din ala ecologic de1,5 ,am inlocuit piulitele cu unele normale dar cu autoblocare, ca alea infundate erau facute ciudat(cam scurte cred), si filtrul nu mai curge deloc .VA MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!