Jump to content

Team Romania La Emma Eurofinals


fuscobal
 Share

Postare recomandată

In perioada 25-28 Octombrie, in cadrul celui mai mare eveniment automobilistic auto din Danemarca, va avea loc finala europeana EMMA la sunet in masina. Categoriile principale vor fi SPL (sound pressure level) si SQ (sound quality). Locatia evenimentului este Herning, un oras din centrul Danemarcei situat la 170km de Copenhaga si 220km nord de Hamburg. Cu aceasta ocazie, pentru a doua oara in istorie, Romania va participa cu o echipa la mai multe categorii de concurs. Speranta mea e ca in afara de participanti sa se stranga un numar cat mai mare de pasionati care sa vina alaturi de noi pentru perfectionarea cunostintelor in domeniu. In finala veti avea ocazia sa vedeti manufactura si acustica celor mai bune masini din Europa si din lume asa ca nu ratati ocazia daca sunteti cu adevarat pasionati. Ca un mic briefing, categoriile si rezultatele pe partea de SQ obtinute anul trecut de TEAM ROMANIA au fost in ordine crescatoare :

Categorii SQ 2006 >

- Rookie 2000

- Rookie 4000

- Rookie unlimited

- Amateur 4000

- Amateur 600

- Amateur sound only

- Amateur unlimited

- Pro 600

- Pro sound only

- Pro unlimited

- Expert sound only

- Expert unlimited

Rezultate Bern, Switzerland 2006 >

- Pro sound only > Ovidiu Fartat (Oma alarm) > Locul 17/20 (217 puncte) la sound + instalare (Locul 13/20 doar sound)

- Pro unlimited > Mihaila Alin (Log Auto) > Locul 15/17 (189 puncte) la sound +instalare (Locul 14/17 doar sound)

- Rookie unlimited > Gavrila Lucian (independent) > Locul 6/17 (235 puncte) la sound + instalare (Locul 3/17 doar sound)

Dupa cum se vede, toti 3 am pierdut puncte la partea de instalare, eu ratand locul 3 din cauza aceasta !

Ca o surpriza, anul acesta va exista EMMA European supercup, o competitie in care 5 echipe nationale vor primi acelasi echipament cu care vor trebui sa faca o masina si sa concureze. Castigatorii vor primi 5000E iar toti cei 5 participanti vor pastra echipamentele folosite ! Echipamentele sunt :

- Alpine F1 with Processor

- Audison Amplifier LRx Series

- Focal Utopia three way System + Subwoofer

- AIV Accesories and Installation Materials

Am stat de vorba cu cativa din cei ce vom merge acolo si intentionam sa ne inscriem la acest concurs, ramanand sa gasim o masina pe care vom pune la punct instalarea si reglajele ! Echipamentele se vor da in primire la finala de la Hering urmand ca masinile sa fie pregatite pana la Sinsheim de anul viitor unde va avea loc intrecerea directa a celor 5 echipe nationale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva detalii despre Herning gasiti aici > http://www.visitherning.daca/uk/Travel_info/om-herning.htm

Pentru cei ce doresc sa vina numai ca vizitatori se ia in calcul inchirierea unui microbuz pentru reducerea costurilor calatoriei. De asemenea ne vom grupa cate 2-3 pentru reducerea costurilor la cazare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna foarte tentant... mai e cineva de pe forum interesat sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ziceam aseara, cred ca si eu as fi interesat sa mergem. Mergem cu a mea daca e. Dar as fi interesat sa vad niste preturi ptr cazare si costuri initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

News for the Eurofinals in Denmark

The timetable and all further Information for Herning "Biler for alle" is available under www.emmanet.eu. The local Tourist Office is arranging special offers incl. Transportation for the guests to the Expo. When booking please quote 'EMMA' as keyword. The web address is www.visitherning.daca.

Please take care that all cars need to be inside the Expo latest Thursday 18:00. We recommend to arrive in Herning on Wednesday. The Halls will be open during the day until 19:00 and the Expo will arrange a washing station near the EMMA Hall.

European Championships 2007 Herning/Denmark

The procedure for the registration for the EMMA EC 2007 :

1 - All National EMMA Organisations/Associations please send the results of their National Finals (or list of qualifiers by eg qualification points) by E-mail (or send the URL of the website where these results are published) to >> carel@emmanet.com. The reason for this is that last year it was quite often not possible to check if someone had qualified for the finals.Of course, if either the national champion or vice-champion is not going to the EC, then number 3 can go, or 4 etc.. That;s why the result list is needed!

2 - For the registration an Excel spreadsheet is ready for download for officials from EMMA Associations. Competitors who are qualified please register at your national EMMA office. If a competitor enters more then one category/class, please enter as often as necessary and for each Category separat.

3 - The Deadline for signing in for the Eurofinals is October 19

4 - After receiving both lists the set up of the administration and the preparation for the final will be finished.

5 - All Cars must be in Herning on Thursday October 25 at latest 18:00. The registration in Herning is possible on Wednesday October 24 from 14:00 to 18:00 and on Thursday from 11:00 to 18:00. No other registration is possible.

Timetable of the Eurofinals:

Wednesday 24.10.

14:00 – 18:00 Arrival of Cars/Registration start

Thursday 25.10.

11:00 – 18:00 Registration

14:00 Judge briefing

19:00 EMMA Team meeting

Friday 26.10.

9:00 Judge briefing

9:30 Start Experienced/Advanced/MM Exp-Adv.

19:30 End

Saturday 27.10.

9:00 Start Master/ Expert/MM/Pure Passive

10:00 Start EMMA Racing/ESPL

19:00 End

20:00 EMMA Partytime

? Party End

Sunday 28.10.

10:00 Public presentation of all cars

10:30 ESPL Final

15:00 Ceremony

18:00 End of the Expo

The registration fees are :

Experienced, Advanced, ESPL, EMMA Racing: 50.- Euro

Master, Expert: 70.- Euro

Additional Category: 20.- Euro extra

The Fee includes one Ticket for the Saturday Night Party including a big buffett at the Top Discothek Crazy Daisy in Herning. Start 19:30

Extra Tickets are available at the EMMA Infodesk Hall A1 for 30.- Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica se pleaca cam de luni dimineata daca bag eu seama.

Oferta de cazare este numai pentru membrii care participa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce oferta de cazare ? Alea-s tarifele de inscriere in concurs :( ! Cazarea va urma dar vom stain acelasi hotel probabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int...&devise=1.0 > Am avea 2600Km pana acolo pe care cu siguranta ii vom parcurge in 2 etape, deci vom avea excala o noapte. Intrucat masinile trebuie sa fie in sala pana joi 25.10.2007, probabil vom dormi undeva miercuri spre joi si vom pleca miercuri dimineata. Oricum nimic nu e sigur inca. Odata ce ne vom pune de acord cu totii vom anunta. Oricum cu siguranta nu plecam de Luni. Cel mai devreme marti va fi zic eu !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"Dear Gentlemen,

the final decission is made and the following Nations are nominated to participate at the 2007/2008 European Supercup

UK

France

Germany

Ukraine

Romania

Congratulations. The decission was done democratic with the Sponsors and the nations with the most voices have been the five which will participate"

Se pare ca vom face parte din cele 5 natiuni participante la European Supercup !!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Echipa pentru EMMA supercup a fost definitivata ieri dupa finala nationala si se compune din :

Ionut Mocioiu (Drobeta Turnu Severin)

Popa Calin (Cluj-napoca)

Radu Cheveresan (Oradea)

Marian Gadau (Ramnicu-Valcea)

Gavrila Lucian (Bucuresti)

In urma vizitei facute la SIAB joi, am pus ochii pe o masina care ni s-a parut senzationala si am facut demersurile necesare la importatorul in cauza. Voi anunta numele masinii pe care o vom folosi dupa ce totul va fi definitiv !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine baieti. asa trebuie. bafta. va tinem pumnii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tin sa-l felicit pe aceasta cale pe fusco pentru rezultatul obtinut, este sngurul roman de pe lista premiantilor.

Imi pare rau ca nu am putut lua parte ca spectator, anul viitor sigur o voi face.

Advanced 7 channels FINAL (sat)

Luka Slokar (VW GOLF V, red) Slovenia 1 409

Arkadiusz Kowalewski (Nissan Primera, Grey) Poland 2 DLS Team Poland 399

Korsakov Viacheslav Otdel Tekhnitcheskoy Estetiki (Audi TT , black) Russia 3 OTE 395

Kimmo Kolkka (Fiat Stilo MW, light green) Finland 4 team DLS Finland 394

Juan jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Fusco. Mai ales ptr locul 3 din prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine! bravo. stiam ca vei face o figura frumoasa!

asteptam totusi reactiile lui sa vedem exact ce a castigat si ce a insemnat participarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! In total au fost 22 de masini participante, fiecare fiind locul 1 sau 2 in tara ei de origine. Intrucat numarul de masini in aceasta categorie a fost foarte mare, a fost nevoie de 2 grupe de arbitri pentru a le juriza. S-au facut 2 grupe de 11 masini iar in urma jurizarii ocupam locul 2/22. Primele 3 din fiecare grupa de 11 au fost rejurizate de aceeasi grupa de arbitri (pentru mai multa corectitudine spun ei) si astfel am ajuns de pe 2 pe 6. Nu vreau sa comentez nimic relativ la corectitudinea rezultatelor finale dar de la 2 la 6 e mare distanta iar in clasament se poate vedea cum primele 4 locuri sunt masini sponsorizate iar 3 dintre ele sunt DLS (sponsor principal al evenimentului) ! Asta este. daca nu se facea re-jurizarea eram vicecampion european dar s-a facut si am terminat doar pe 6 ! Foarte interesant este ca primul arbitru, unul dintre cei mai buni din lume, mi-a dat un punctaj cu 20 puncte mai mare decat al doilea si aceasta considerat a fi dintre cei mai buni. Stand de vorba cu toti de acolo mi s-a spus ca trebuia sa fac contestatie la a doua arbitrare pentru ca o diferenta asa de mare intre 2 arbitrari ale aceleiasi masini este inadmisibila. Pe partea de instalare mi s-au scazut puncte pentru subwooferul de la picioare pe motiv ca incomodeaza picioarele, ceea ce este o aberatie avand in vedere faptul ca am stat in dreapta 1000km si avand si ruptura de ligamente la genunchiul stang. De asemenea, un arbitru cu 10cm mai mic de inaltime decat mine mi-a scazut puncte pentru ca atingea cu piciorul stang difuzorul din usa cand tinea piciorul pe foot-rest. Interesant este ca piciorul meu sta la 5cm distanta de difuzor. Acum, daca cracanezi piciorul intentionat catre exterior normal ca atingi dar asa ceva nu ai voie sa faci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fusco, era normal ca cei care sunt sponsorizati de DLS sa fie oarecum favorizati... gandeste-te ca de asta si sponsorizeaza evenimentul.

Nu vreau sa spun nimic, dar poate si din cauza asta au castigat o gramada de distinctii oferite de EMMA...

Oricum, eu cred ca si asa, locul obtinut de tine e meritoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa man, ca mai e si o data viitoare :)

oricum noi ne bucuram ca stim unde te esti si te situezi sus in top.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, foarte interesant. Acum ma uit si eu pe site-ul EMMA si raman stupefiat din nou. Pe listele de calificare eram pe locul 2, nu 3 si aveam mult mai multe puncte (vreo 400, nu 384) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe sa semene a concurs facut in Romania bai Fusco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Fusco. Abia astept sa ne vedem sa ne impartasesti impresiile...poate te odihnesti si tu un pic si iesi diseara...daca nu, maine la intalnire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum felicitari, si las ca poate data viitoare ne strangem mai multi, si huiduim (carcotim) putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... pai ce credeai ca hotia si inselatoria, aceste nobile indeletniciri, s-au inventat la romani? Oriunde exista un interes trebuie sa te astepti si la astfel de jocuri de culise.

Hmm, foarte interesant. Acum ma uit si eu pe site-ul EMMA si raman stupefiat din nou. Pe listele de calificare eram pe locul 2, nu 3 si aveam mult mai multe puncte (vreo 400, nu 384) !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate descarca si in PDF fisierul cu rezultatele iar acolo apare detaliat rezultatul !

Total/Sunet/Instalare

1 Luka Slokar (VW GOLF V, red) Slovenia 409 259 150

2 Arkadiusz Kowalewski (Nissan Primera, Grey) Poland DLS Team Poland 399 249 150

3 Korsakov Viacheslav Otdel Tekhnitcheskoy Estetiki (Audi TT , blaRcuks)sia OTE 395 245 150

4 Kimmo Kolkka (Fiat Stilo MW, light green) Finland team DLS Finland 394 246 148

5 Juan jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!