Jump to content

Distributie dusa - 1.4 16v


flopem
 Share

Postare recomandată

Rola cam rar ai sanse sa o prinzi inainte sa crape (colegul Zorro_Classic de pe forum a avut norocul asta)...

De fapt crapase. Am avut bafta ca nu a sarit / rupt cureaua.

Nr. km: 38.000!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari tuturor,in primul rand,cum as putea sti daca la scoda mea,de curand achizitionata daca s-a schimbat distributia,mentonez c-am luat-o la 99000km,e din 2001 1,4 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT,exact asa masina am si eu si exact in situatia ta am fost si eu!

am cumparat-o la 100 000 km si nu stiam daca a fost schimbata distributia si sunt pe sigur sau daca deja am trecut peste termen si sunt pe pericol!

dupa lungi investigatii ,deoarece nu am carte service la masina si nuci vreun abtibild pe capac care sa arate ca e schimbata distributia a trebuit sa aflu singur....

Am tot fost la mecanici sa o ispectez vizual si arata bine dar nimeni nu poate spune sigur!

Asa ca pontul mare l-am primit direct de la mecanicii SKODA!

UITE AICI:)

Cureaua de distributie e datata clar..daca e originala!

daca desfaci usor capacul prins in 2 cleme simple te uiti pe curea unde scrie cu galben clar data fabricatiei!

daca nu se vede mai intoarce motorul pana ajunge scrisul la vedere!

Concluzie:

masina mea fiind din 2001 iar pe curea scrie fabricat 2006 e clar ca distributia a fost schimbata recent( nu poate face in 1 an 100 000 km intelegi?)

Multi mi-au zis ca nu e datata cureaua si ca ma insel,,,insa am citit clar ce scrie pe ea:scrie luna/zi/an si am fost si la vanzari piese SOKODA sa ma uit la o curea noua si intr-adevar e datata!

Asa sa faci si tu..si apropo da-mi si mie un raspuns:)

Daca pe cureaua ta scrie 2001 e clar ca nu s-a schimbat ,dara scrie un an mai mae s-a schimbat!

Astept un raspuns..spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc ,de raspuns,am s-a verific si eu treaba asta si te voi anunta ce voi fi descoperit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT,exact asa masina am si eu si exact in situatia ta am fost si eu!

am cumparat-o la 100 000 km si nu stiam daca a fost schimbata distributia si sunt pe sigur sau daca deja am trecut peste termen si sunt pe pericol!

dupa lungi investigatii ,deoarece nu am carte service la masina si nuci vreun abtibild pe capac care sa arate ca e schimbata distributia a trebuit sa aflu singur....

Am tot fost la mecanici sa o ispectez vizual si arata bine dar nimeni nu poate spune sigur!

Asa ca pontul mare l-am primit direct de la mecanicii SKODA!

UITE AICI:)

Cureaua de distributie e datata clar..daca e originala!

daca desfaci usor capacul prins in 2 cleme simple te uiti pe curea unde scrie cu galben clar data fabricatiei!

daca nu se vede mai intoarce motorul pana ajunge scrisul la vedere!

Concluzie:

masina mea fiind din 2001 iar pe curea scrie fabricat 2006 e clar ca distributia a fost schimbata recent( nu poate face in 1 an 100 000 km intelegi?)

Multi mi-au zis ca nu e datata cureaua si ca ma insel,,,insa am citit clar ce scrie pe ea:scrie luna/zi/an si am fost si la vanzari piese SOKODA sa ma uit la o curea noua si intr-adevar e datata!

Asa sa faci si tu..si apropo da-mi si mie un raspuns:)

Daca pe cureaua ta scrie 2001 e clar ca nu s-a schimbat ,dara scrie un an mai mae s-a schimbat!

Astept un raspuns..spor!

Salut, Ma numesc Liviu si sunt noul detinator a unei skoda fabia combi 1,4 16v 101 cp din 2001,si m-a incintat foarte mult ceea ce ai spus despre distributie si m-a pus si pe mine pe ginduri si am sa o verific asa cum ai spus , daca este datata, la asa ceva nu am fost atent cu toate ca m-am uitat sub acel capac prins in 2 cleme. Sub capac am vazut defapt 2 curele, tu la care te-ai referit? La amindoua sau la cea mare. o sa ma uit si am sa revin cu detalii. Sunt curios daca sunt datate. Dupa ce verific am sa revin. Sunteti cei mai tari BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abbele sunt datate,,si in fond daca e schimbata una si aialalta e schimbata!

chiar si aia de alternator e datata!

asta daca e curea originala si daca nu s-a sters de pe ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am citit tot ce am gasit in legatura cu distributia la 16v. Am panicat intr-un fel, ca si Fabia mea a fost adusa recent din Germania si nu stiam ce este cu distributia. Azi am cautat intre actele cu care le-am primit si am gasit o factura din 19.04.2007 din Germania la km 110335 pe care apare distributia schimbate 2 curele si 4 role, si pompa de apa. Codurile de pe factura sunt urmatoarele (schimbul nu a fost facut la reprezentanta):

5516XS Zahnriemen (curea) 20,95 euro

5565XS Zahnriemen 37,95 euro

531031710 Spannrolle 45,00 euro

5310339910 Spannrolle 42,00 euro

532016710 Umlenkrolle 35,00 euro

532018510 Umlenkrolle 34,00 euro

Nu stiu daca aceste coduri sunt de circulatie interna a servicului unde s-a facut schimbul sau nu.

Daca s-a facut schimbul la 110kkm inseamna ca teoretic pana la 160-170kkm ar trebui sa verific din nou distributia sau mai devreme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede de 60.000 km nu are rost sa o schimbi , atata trebuie sa mearga fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut toata lumea.Dupa ce am aflat si eu de pericol am cercetat internetul si am aflat pe situl urmator de curele cit de importanta este si tensionarea curelei.

http://www.gates.com/europe/file_display_c...%5FLOWRES%2Epdf

Ei dau principala cauza a ruperii curelei tensionarea defectuoasa care trebuie facuta cu aparat special nu dupa ureche.

Oare cum determina mecanicii de pe la noi tensionarea curelei?

Off topic: am cautat cu search dar n-am gasit pe forum unde-i cutia cu sigurante la fabia ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mircea...: Cutia de sigurante la Fabia se afla sub capacul din laterala stanga a bordului (pentru acces trebuie deschisa usa de la sofer). Schema tabloului de sigurante o gasesti aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7012

Stop off-topic ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ieri am cumparat si eu urmatoarele piese :-kitt distributie SKF 631 ron,

-pompa apaHEPU 161ron

-curea alternatorGATES 36ron

-filtru aerMANN 66ron

-filtru uleiMANN 18ron

-filtru polenMANN 49ron

-filtru benzinaMANN 40ron

La toate astea un disc.de 10%,asa ca va las pe voi sa calculati c-am cat mi-a papat luna asta fabiuta mea.

Am uitat +3l uleiARAL5w40(ca 3/4litru de ulei mai aveam eu)330ron/litru,+baterie VARTA60ah silver 310ron.Filtrul de polen l-am schimbat deja si se simte un aer mai proaspat si un suflu mai puternic al ventilatorului(cel vechi era negru de praf dupa aprox.30000 km si aprox 3ani,recomand schimbare filtru polen la un an jumate la prafu din romania),distributia si pompa de apa saptamina viiotoare un prieten ma rezolva.P.S.e asa problematic de aliniat distributia incat trebuie apelat la un service super dotat???sau se poate rezolva si cu un mecanic bun??? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am cumparat kitul de distributie la fabia cost 630 ron. Avind ceva chei si ceva curaj(manualul tehnic a fost baza) m-am pus pe treaba,si in cele din urma am reusit sa schim distributia.Cel mai greu a fost sa desfac surubul de la fulia de pe vibroken(4 ore de chin cumplit) acolo trebuie o cheie dodecagonala de 19mm. Atentie mare dupa ce montati rolele intinzatoare mai verificati din nou alinierea la punct. Nu este foarte dificil de schimbat insa necesita un pic de atentie si vointa. :lol:

PS Pentru cei interesati am facut si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat distributia viner dupa masa,intrun service la un prieten aprox 3,5h de lucru nu e mare scofala trebuie sa ai ceva scule si putina atentie la alinierea semnelor. :Driver: Acum sunt mai linistit,avand in vedere ca in aprilie ma pregatesc de un drum de Amsterdam :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

M-am uitat si eu la curele. Banuiesc ca au fost schimbate caci nu am curele originale. Curelele de pe masina sunt Gates si nu am vazut data fabricatiei. Mentionez ca am vreo 80000 km si masina a fost adusa in tara acum un an la 69000. Cum as mai putea verifica daca au fost schimbate? La toate modelele au fost curele originale vw?

O sa incerc sa vad codul de pe rola.

post-20836-1221579892_thumb.jpg

post-20836-1221580179_thumb.jpg

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa vad codul rolelor dar nu se vede. Cu siguranta curelele au fost schimbate in Germania, dar nu stiu daca si rolele, desi din cate am auzit despre nemti si despre seriozitatea lor nu cred ca nu le-au schimbat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa pot ajuta cu un raspuns. Aveam aceiasi dilema acum vreo luna, legat de distributie. Atinsesem 'limita' de 91000km, insa, cureaua arata bine "de dinafara", chiar si rolele (in sarcina) deci nu ma tenta asa mult schimbarea distributiei. Insa, mi-am luat inima-n dinti, banii de la ciorap :lol:, l-am contactat pe colegul nostru volksman, i-am dat codul masinii, iar prin ramburs, mi-a trimis un kit complet de distributie, original de VW. (adica tot curele contitech am avut inainte, tot contitech am pus). Si, desi nu as fi crezut, a crescut fiabilitatea motorului intr-un mod placut surprinzator (acceleratia e mai finuta), iar una din rolele pe care mecanicul a dat-o jos, avea chiar un fel de joc, desi in sarcina nu se vedea/auzea nimic. De asemenea, am mai schimbat filtrul de benzina si de aer, si intradevar simt o diferenta mica de putere. Asa ca, parerea mea, nu ezita cu distributia, pentru ca poti regreta, si in plus, merita.

PS: Dupa ce am dat cureaua jos, se vedeau mici fisuri atunci cand indoiai cureaua de distributie, care nu se vedeau cand era pe motor. Deci, daca ai 90k km, do it. Parerea mea.

Modificat de likudio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima dsitributie se schimba la 90 000 , apoi se verifica den 30000 in 30000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
am cumparat kitul de distributie la fabia cost 630 ron. Avind ceva chei si ceva curaj(manualul tehnic a fost baza) m-am pus pe treaba,si in cele din urma am reusit sa schim distributia.Cel mai greu a fost sa desfac surubul de la fulia de pe vibroken(4 ore de chin cumplit) acolo trebuie o cheie dodecagonala de 19mm. Atentie mare dupa ce montati rolele intinzatoare mai verificati din nou alinierea la punct. Nu este foarte dificil de schimbat insa necesita un pic de atentie si vointa. :wub:

PS Pentru cei interesati am facut si ceva poze.

skoda fabia 14 16 w 55 kw

salutari

am asit si eu kitul pe net la urmatoarele preturi:

1.Kit distributie = 370 ron (INA)

2.Pompa apa = 110 ron (AIRTEX)

3.Curea transmisie = 39 ron (CONTITE

si cand am fost la un service sa intreb cat ma costa sa le schimbe mi-a raspuna 200 roni si pe langa asta tre sa iau piesele de la ei in cond unor preturi mai mari .

poti sa imi spui si mie daca s bune piesele k si mark si daca e greu sa schimbi?

mai ai poze facute ?vreo schema ?asa la prima vedere nu pare ffffff complicat.pls pt ajutor poate le schimb eu acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca e greu de schimbat distributia, in special daca nu ai mai facut asa ceva, sunt 4 role 2 curele si o pompa de apa. Pe langa un atelier (dotat cu canal pe cat posibil) iti mai trebuie scule adecvate si cunostinte (trebuie niste chestii puse la semn, etc.) fara de care e foarte probabil sa faci paguba. Pe cat posibil schimba tot ce tine de distributie in acelasi timp (schimba si pompa de apa, deoarece e aceeasi manopera daca o schimbi mai tarziu).

Mai cauta si alte service-uri, mai intreaba-ti prietenii, etc. Din pacate nu esti de pe aici ca te-as putea ajuta (lucrez la un service), dar nu uita ca nu e o lucrare de genul, schimb placutele de frana in fata blocului, e ceva mai complicat/dificil. Cauta un service cat mai decent, atat la preturi cat si la calitatea lucrarilor (calitatea fiind mai importanta, daca tii la masina).

Piesele care le-ai enumerat mai sus sunt bune, aceleasi piese le ai si pe masina- daca tin minte bine, daca nu sa ma corecteze cineva. Pe mine m-a costat 650 Ron piesele si 150 Ron manopera in vara asta. Si iti mai trebuie cam un litru de antigel, pentru completare.

Bafta si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut pe toti! Am si eu o Skoda Fabia din 2002 1.4 16v AUA. Intrebarea care ma roade e : a fost sau nu schimbata distributia la 60000 km sau nu? Are carte de service dar nu sunt sigur pe ce scrie acolo din motiv ca la ultimele doua revizii nu a mai fost la service skoda autorizat sau ma rog erau alt tip de stampile pe carte, si in plus de asta erau bifate casutele din dreptul fiecarei verificari cu pix de alta culoare, cel putin acolo unde era vb de schimbarea distributiei. Acum vreo doua zile am verificat vizual starea curelei si a rolei ...pareau in regula , intrebarea este : au trecute pe ele vreo data de fabricatie ca asa mi s-a parut ca vad pe curea o data "230708" adica 23 iulie 2008 ceea ce ma conduce logic gandind ca distributia a fost schimbata(eu am cumparat-ocu 84000km la bord in 2008 August). Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Sper ca am fost destul de succint. Multumesc!

Laur

Modificat de laursam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un efort si schimba distributia. Un somn linistit e sanatate curata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te apropii de 90000km cand ar trebui schimbata distributia, si nu la 60k km cu au spus ca a fost schimbata... no comment... deci fara doar si poate trebuie facut un efort pentru a schimba distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor! In primul rand vreau sa-mi cer scuze pentru timpul indelungat care a trecut de la primul si singurul meu post si pana acum cand m-am hotarat si am skimbat distributia la fabia mea. Asta la 91.200 km pe bord (sunt convins in proportie de 98% ca sunt reali -eu fiind al doilea proprietar,primul a fost un neamt) Am nevoie de o parere de la cei care au mai skimbat distributia la o fabie cu motor 1.4 16V 55kw 75 CP, si nu numai.

Pompa de apa RUVILLE......paletele din plastic :(

Role patru la numar INA.....am inteles ca oricum nimeni nu mai fabrica aceste role deci calitatea nu se mai poate discuta fiind "unica"

Curele doua la numar GATES.....nu aveau altceva la service-ul "agreat de mine" care mi-a dat si o garantie pe manopera de 3 luni si pe piese de 18 luni

Curea accesorii o bucata tot GATES

PRET piese 841 RON + manopera 270 RON totalul il faceti voi ca la cati bani am dat m-au apucat ametelile si am uitat complet matematica :P

Asta e..... Cine imi poate da o parere despre calitatea pieselor pe care le-am folosit ( sa-mi fie invatatura de minte pt viitor :) ) si mai important cand trebuie sa mai verific distributia - numar de ani, kilometri, etc ?

MULTUMESC !

Laur

Modificat de laursam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, pai ca sa iti zic ce am facut eu, am luat toate piesele noi (numai INA si CONTI) de la volksman si am mers cu ele la reprezentanta Skoda, unde m-au acceptat asa. Si am iesit fix la banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

HAi salutare si aici :vaidecapulmeu: .

Am fost cu masinuta din semnatura in service saptamana trecuta ptr un schimb de ambreiaj si transmisie iar mecanicul mi-ar fi spus sa iau in calcul si distributia cat mai repede deoarece a vazut ca cureaua este originala si banuieste ca nu ar fi schimbat kitul cum scrie pe placuta de la capota la 112ooo km .

L-am intrebat de ce nu crede si mi-a spus ca este putin probabil fie si in germania sa fie pusa la schimbul distributie o curea originala . Oare sa aibe dreptate ?

Masina am luat-o de la un dealer din Koln si a a vut unic propietar care a plimbat-o numai in skoda service conform planului de service . Dar pe plan nicaieri nu este insemnat ca ar fi si distributie inlocuita .

Acum am 169900 km cu ea si nu da nici un semn de oboseala a distributiei .

Exsta vre-un indiciu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!