Jump to content

Scurgeri de ulei pe la capacul de la culbutori


eugend
 Share

Postare recomandată

nu e nici o magarie ce ai facut...doar sa urmaresti sa nu curga ulei pe la capac....eu am pus tot de pluta (10 ron) si nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Daca nu curge n-are ce sa se intample...stai linstit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut vreo 400 de km de atunci, nu a mai curs deloc. e ok  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti am si eu o intrebare...am avut si eu acceasi problema ca si voi cu garnitura de la capacul de la culbutori,imi pierdea ulei...am mers la magazin am cumparat garnitura de pluta toate bune...cand m-am apucat sa desfac suruburile sa le slabesc in oridine pe fiecare am ajuns si la ultimul fiind cel din partea dreapta catre fata este cel in poza postata de omu_negru84(ultima) si cand am dat sa il slabesc am ramas socat mi sa rupt in tubulara cu tot cu piulita pur si simplu nici macar nu am fortat,intrebarea mea care vreau sa o pun este urmatoarea se poate inlocuii,adica sa se poata desfileta din chiulasa sau este turnat acolo?....momentan spre surprinderea mea nu da ulei acum cu noua garnitura si cu accel surub rupt dar ma gandesc ca in timp se mai lasa garnitura si mai necesita putin stransa....apropo si daca ma puteti ajuta surbul nu este rupt de tot din chiulasa este rupt exact la nivel cu capacul si cu tija aceea de vine peste capac pt o etansare mai buna...ce as mai putea face sa tai tija la coltul respectiv pe viitor daca imi va da ulei si nu se poate inlocuii surubul si sa pun o mica saiba plata si ceva mai lata si sa mai profit cumva de filetul de mai este...daca nu in ultima instanta alta chiulasa....va astept cu pareri si sfaturi...Va multumesc!!!

Modificat de florin fbl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel surub este de fapt un prezon acolo,deci are filet in chiuloas si se poate schimba,poti folosi asa ceva

http://www.emagazinuldescule.ro/extractoare-si-prese.extractoare.set-extractoare-suruburi-rupte-6-buc_YT-0590.html

dai o gaura mai mica si incerci cu un extractor din asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff perfect deja imi faceam griji ca o sa trebuiasca sa schimb chiulasa,cu extractorul ala ma gandeam si eu pt ca deja am un set de extractoare foarte bun ca am mai avut o problema asemanatoare cu surub rupt jos la brat unde se desface surubul de la bucsa tot la fel sa rupt si aveam 2 variante sa ridic motorul cumva sa ajung la piulta si sa o tai si sa sudez alta sau sa extrag surbul cu acel extractor....multumesc mult pentru sfat astra vroiam sa stiu daca se poate da afara ca sa stiu daca ma apuc de treaba,si mai am o intrebare el cum este acolo prins adica i sa dat cu pasta ceva cand sa infiletat in chiulasa pentru a nu se desface cu tot cu piulita la desfacerea accesteia de pe capac?vreau sa stiu asta in caz ca reusesc sa il desfac sa stiu cu ce sa i dau sau sa fac pt a nu se desfileta de acolo...astept o parere multumesc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacă reuşeşti să îl scoţi poţi pune unul la fel chiar dacă nu are acel inel metalic pe el, cureti bine filetul din chiulasa şi înainte de montare dai cu poxilina pe filetul surubului. dacă sunt curate suprafeţele garantez că nu se mai desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

unui vecin de-al meu i s-a stricat filetul in chiulasa cand a vrut sa stranga surubul capacului, el inainte cred ca a mai fost stricat ptr ca desfacerea capacului impreuna cu el am observat ca pe filetul surubului a fost dat cu un soi de pasta ptr al fixa acolo, iar acum la strangere surubul se invarte in gol !

Este vb despre unul dintre cele 3 suruburi al capacului la motorul de 1.6 AEE ( capac de aluminiu ):

Poate mari filetul in chiuluasa ptr a baga un surub mai mare in diametru ?

Este vb despre surubul incercuit !

post-16436-0-55074100-1383731345_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul respectiv nu se infileteaza  in chiulasa,el se infileteaza intr-un capac de la axul cu came,ar putea da capacul jos si mari filetul dar ar trebui sa schimbe si surubul cu unul cu filet mai gros sau mai exact ar trebui facut altul ca nu cred ca se gasesteasa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare, am luat un capac culbutori modelul nou pentru 1.4 ABD

 

030103469N.jpg

Problema este, ca modelul vechi are acel furtun de aerisire pe capac

 

engine5.jpg

 

Ce rol are mai exact acel furtun si de ce la un model de capac este si la unul nu? Este vreo problema daca il anulez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine la epuratorul de ulei. Sunt 2 tipuri de separator unul cu acest furtun la motorarele de 1,4 şi altul fără la cele de 1,6. Din ce văd în poză ce ai cumpărat tu este capac pentru motor de 1,6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este identic si la 1.4 abd, am un prieten cu 1.4 ABD si nu are acest furtun. Daca il anulez este vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ştiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare daca dau o gaura in capac si montez asa ceva?

post-75634-0-83116300-1406117123_thumb.j

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in capacul achiziționat nu ai acel epurator ( is defapt niste site care colecteaza vaporii de ulei) nu cred ca faci mare branza. Nu recomand sa il anulezi mai ales ca ai si filtru sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am filtru sport, cine a zis ca am filtru sport? :D Poza postata e de pe internet.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...
Cristinel76

   1155925205_capacculbutori.thumb.jpg.0ffba5babd780a6c9f1d4790fd26eef5.jpg    Bună.Vreau să întreb : capacul de la culbutori se poate lipi cu ceva ? Are scurgeri de ulei pe la o îmbinare.Acele capace se desfac ? Care e scopul lor ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!