Jump to content

Abs


A4UDI
 Share

Postare recomandată

domnilor, cum si in ce conditii functioneaza ABS-ul? in principiu stiu, dar as vrea cateva confirmari. duminica seara ma intorceam spre Timisoara. Mi-a aparut in fata un caine si am franat brusc. Aveam cam 100km/h. Frana nu a fost lunga deoarece cainele s-a retras, dar am auzit scartzaind rotile pe dreapta. Intrebarea mea, daca ABS-ul functioneaza, mai scartzaie rotile? Cand ABS-ul isi intra in rol, se aprinde semnul in bord, la fel ca la ESP?

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand intra abs - ul simti in pedala de frana o trepidatie , tremurat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu.

frana respectiva fiind destul de scurta si suprafata uscata, ma gandesc ca n-au fost conditiile pt. a actiona abs-ul. dar totusi, de ce au scartzait rotile?

voi incerca pe o suprafata uda pe care sa fie conditii de derapaj, situatie in care ar trebui sa intre abs-ul.

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cand intra ABS-ul in functiune becul martor din bord se aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e o problema cu abs-ul, imi indica in bord, sau acest lucru se vede doar la test cu vag-com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cand intra ABS-ul in functiune becul martor din bord se aprinde.

Nu se aprinde nimic cand e doar ABS. Se simte doar in pedala. Cand deja e vorba de ASR sau ESP atunci clipeste triunghiul acela galben inconjurat de o sagetuta (sau intr-n cerc, nu mai stiu exact)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ESP pe masina. Nu stiu daca mi-a intrat vreodata in functiune ESP-ul, dar ABS-ul sigur mi-a intrat. Si va pot spune ca in momentul cat a functionat am simtit tremuratul in pedala, dar a si clipit becul in bord. Palpait, nu stat aprins continuu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forceturbo,ABS-ul nu palpaie de niciun fel.Daca o face la tine atunci ai tu o problema.

Sunt sigur ca ti-a palpait indicatorul ESP si tu il confunzi,desi nu prea ai cum,cel de ESP este galben,iar cel de ABS este rosu(rosu pentru ca indica o avarie in sistem)

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte probabil ai o problema cu ABS-ul. Nu era voie sa iti lase roata blocata. Normal ar fi sa se "aprinda ceva" la bord cand NU functioneaza corect. Si la mine cand intra in functiune simt doar in pedala, fara sa se aprinda nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am testat abs-ul pe carosabil ud. functioneaza! :D se simte in pedala, si intr-adevar in bord nu se aprinde martorul abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am testat abs-ul pe carosabil ud. functioneaza! :D se simte in pedala, si intr-adevar in bord nu se aprinde martorul abs.

eu pateam asa(pisca un pic asfaltul) cand aveam cauciucuri all seasons,si se poate sa fi patit si tu la fel!la cele de vara niciodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si abs-ul asta nu e instantaneu prebuie sa sesizeze si el roata blocata iar la o franare ff brusca are nevoie de 1-2 sec pentru a reactiona (pompa de frana face o presiune ff mare iar abs nusi asuma riscul de a elibera complet roata si in trepte de aiai apare scartitul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....iar abs nusi asuma riscul de a elibera complet roata si in trepte de aiai apare scartitul !

saraca limba romana :D ...

Pe de alta parte astea is baliverne. ABS reactioneaza de zeci de ori intr-o secunda, prin urmare in conditii normale NICIODATA un ABS care functioneaza cum trebuie nu are voie sa lase roata blocata. Indiferent cat de brusc franezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaie, chiar daca ai abs.

ce face abs-ul? cand se blocheaza roata, ii da drumul putin, pana incepe sa se invarte, apoi o infraneaza din nou, pana se blocheaza, si tot asa. Bine, asta de cateva ori pe secunda. Din aceasta cauza se aude scrasnetul de cauciucuri, si raman urme pe asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e ideea ca de 10-20 de ori pe secunda face treaba asta. Sistemul detecteaza incetinire fata de rotile celelalte si ii da drumul. NU o lasa sa se blocheze decat poate la o diferenta de turatie foarte mica fata de celelte 3. Eu nu am auzit niciodata scartait de roti la un ABS care functioneaza CORECT. E normal sa ramana urme din cauza presiunii pe asfalt.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaitul de care vorbeam in primul post a fost foarte scurt, la fel cum a fost si franarea, foarte scurta. sunt convins ca daca tineam pedala de frana calcata mai mult timp, as fi simtit efectele abs-ului. cum am zis, am testat pe carosabil ud, si functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa ba ca astia de mnerg cu 40 in licalitate si cu 80 in afara ei nau de unde sa stie de abs !la el nu a scartit nicioodata !deci de aici deducem ca e pensionar are 85 de ani si na depasit 80 la ora in viata lui nu iese noaptea cu masina nici cand polua iar iarna scoate bateria o duce in casa si pune prelata pe masina si asteapta intoarcerea pasarelelor din tarile calde ca sa umble iar cu masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut1410: Si, excluzand faptul ca ai mai facut un post (well done! :Driver: ), ce anume ai vrut sa aduci nou prin postul asta? Lasand la o parte schilodirea severa a limbii romane, pana la urma, ce ai vrut sa spui ? :)

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca uni vb despre masini ...... contrazic pe alti !

Intradevar scrii romaneste mult mai rau decat vorbeste David Beckham engleza. ;) Cu riscul de a mai mutila limba romana, fa un efort sa explici la ce te referi concret cat mai tehnic posibil. Si incearca sa nu vii cu aberatii de genul penultimului tau post ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: PT Ionut

mam ingrozit de cum iti bati joc de gramatica si de scrierea corecta dar si de ceai vrut sa zici si cuvintele care leai folosit. Cred ca esti pe cale sa fi inlaturat

OT: PT ceilalti

m-am oripilat la cum faultezi gramatica si ortografia, dar si legat de continut si de limbaj. Cred ca esti in pole-position pentru candidatura la exmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: PT Ionut

mam ingrozit de cum iti bati joc...

Vezi ca asta-i corect :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah. am uitat sa-i pun cratima, dar rectific pentru Ionut "[...] i - ti bati joc [...]"

LE: Cred ca l-am pus bine da' se pare ca "i<cratima>ti" ajunge postat "iti" fara cratima. Daca las spatii merge :lol:.

Nu stiu din ce cauza si nici nu-mi trece prin cap, desi sunt din asta softist, cu tastele

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!