Jump to content

Incuietoare Blocata Usa Sofer Octavia


HEFE
 Share

Postare recomandată

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    13

  • Red

    7

  • @Bucluc

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc ! Probabil trebuie sa merg la reprezentanta avand in vedere ca trebuie data jos fata de la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare am si eu poate un pic off topic:

Este vorba de incuietoarea de la haion: este electrica si are momente cand nu o pot deschide. Zici ca merge in gol si am patit sa nu pot deschide haionul, sa nu am acces la portbagaj. Sa fie un contact slab?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate confirma cineva daca acesta este codul corect pentru broasca? 3D1837015AB .

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba motoras obosit.

In cazul asta, as putea cauta o incuietoare mecanica? Adica se poate adpta una mecanica? La cealta aveam mecanica si nu am avut probleme.

Sau care ar fi solutia de a repara pe cea existanta?

Modificat de Helloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica mecanica? la care aveai mecanica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de actuala am avut alta Octavia din 2006 ALH numai ca de aia nu prea am avut parte de ea. Am luat-o in aprilie 2012 si in septembrie am avut un accident de a trebuit sa o dau de piese. Si datorita faptului ca a avut "grija" de mine in sensul ca eu nu am avut mare lucru (multumesc lui Dumnezeu!), tocmai de asta am tinut sa am tot Skoda.

In fine, nu vreau sa fiu off topic, la "fosta" nu se auzea niciun motoras cand deschideam haionul. Si nu avea nici incuietoare cum zice Dic. Nu era electrica.

Sa nu acaparez discutia, daca exista topic aparte pentru asta rog moderatorii sa mute postarile acolo.

Modificat de Helloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, parca la toate Octavia 1, sistemul este pe baza switch-ului din maner - adica comanda electrica. Asta e singura diferenta fata de una mecanica, care ar actiona direct parghia de deschidere.

 

solutii = desfaci actuatorul, cureti colector motoras si sa speram ca merge - nu merge, alt actuator - unul nou, original este in jurul la 90 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Nu se poate repara o broasca cu simptomele celei pe care o am eu?

 

M-am tot uitat pe net si vad ca-i destul de scumpa, cu preturi intre 600 si 900 de RON.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca se repara...... dar pentru asta trebuie data jos de pe masina si desfacuta - dupa care se face o reconditionare a ei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, parca la toate Octavia 1, sistemul este pe baza switch-ului din maner - adica comanda electrica. 

Nu la toate. MAi sunt si cu parghie mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in ce an s-a pus cu parghie la actionarea deschiderii portbagajului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fosta mea din 2004 care nu avea telecomanda si geamuri doar pe fata avea actionarea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, vedeti? Despre asta vorbeam eu mai sus. Asa era si a mea (tot cu geamuri electrice fata si incuietoarea mecanica), dar daca se poate repara ceva la cea electrica, merita sa incerc cu toate ca sincer prefer pe cea mecanica. Cu asta risc sa nu am acces la portbagaj... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri. Am fost si la reprezentanta si n-aveau timp de mine, doar cu programare se putea si ziceau ca necesita timp..iar de pret... 5-600 RON..si bineinteles ca fara manopera. Fiind mult prea costisitor am decis s-o las asa, cel putin pentru moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Nu stiu daca postez exact unde trebuie si imi cer scuze pentru asta daca e asa.

Am inteles ca panoul de usa pe care este macaraua de geam este prinsa de usa cu niste pop-nituri, pop-nituri care sunt atipice si anume ca sunt mai mari decat cele din comert gaura mai mare de 4,8 mm.

Eu vreau sa o demontez, sa repar broasca usii si vreau sa prind panoul apoi cu piulite nituibile pentru ca imi e imposibil sa o prind cu pop-nituri (nu am cleste decat pentru cele normale din comert, pop-nituri am gasit, dar cleste pt asa nituri, nu).

Problema mea este ca nu stiu cat de mare e gaura care este prevazuta pentru pop-nituri.

Imi poate spune cineva de cat este?

Va  multumesc

Modificat de Iulian Ghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la octavia tour nu ai nevoie de popnituri.... este alt sistem constructiv

da-i bataie si desfa fata de usa sa te convingi.....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian ghy- tu ai macaraua prinsa la octavia cu suruburi torx25 daca nu ma insel sau 30. Nituri sunt la golf4, bora, polo, passat, seat. Dar ca sa dai jos broasca nu e n3voie sa demontezi macaraua din usa complet. Geamul maxim sus, desfaci cele doua suruburi de la sina din stanga cum te uiti la usa oe interior si vei scoate broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat la macara ma refer ci pe ce e prinsa ea.

E direct pe usa sau este pe un panou suplimentar care el la randul lui este prins cu pop-nituri de usa?

Eu nu la macara vreau sa umblu, functioneaza perfect, ci la broasca usii (curatare switch, actuator).

Un prieten a demontat la usa din fata la acelasi tip de Octavia si acelasi an , doar ca este break si a gasit panoul prins in pop nituri.

Prostia lui a fost ca a taiat toate niturile si a facut-o varza. Tot la service a ajuns sa ii puna macaraua, iar apoi i-a prins panoul cu pop-nituri. 

Ar fi excelent daca ar fi asa cum spuneti voi, m-ar scuti de o munca in plus.

Sincer eu am demontat panouirie de la usile din spate acum cativa ani ca sa imi montez twiterele si nu imi aduc aminte sa fi demontat ceva in plus si am tras si fire prin usa cablaj...

Mulrumesc mult pentru sfaturi

Modificat de Iulian Ghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am intalnit pana acum Octavia Tour cu macaraua prinsa in popnituri, dar cine stie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar panou de tabla nu are care sa fie cu popnituri. macaraua (sinele) sunt prinse cu suruburi direct de tabla usii.  Urmeaza sfatul lui Kelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate prietenuk tau avea o2 sau fabia1...la o1 fie ai folie de plastic fie folie de spuma gen cum se pune sub parchetul laminat. Macaraua e prinsa pe usa pur si simplu. 4 suruburi la sine si 3 la motoras. Bine....e posibil sa fie vreun cap patrat xare a inlocuit suruburile cu ponituri. La service urile noastre nu ma mai mira nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!