Jump to content

Lupo 3l - Huruie


emenzzi
 Share

Postare recomandată

Am cumparat buburuza de vreo 2 luni si singura problema pe care am putut sa o depistez pana acuma e o "huruiala" ,daca intelegeti ce vreau sa zic, undeva la roata dreapta fata dar numai la viraj in partea stanga... daca indrept volanul sunetul dispare... ce sa fie? rulment? planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( ... iti poti da seama daca este un huruit mecanic ... sau electric?!?!

stiu ca la grupul vag ... daca tragi maxim de volan dreapta sau stanga nu mai shtiu ... se aude acel huruit (electric) de la servo directie. nu este o problema ci este doar solicitarea servo`ului ... care asa se manifesta :(

vezi si tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huruiala mecanica... 100%... sunetul se amplifica odata cu viteza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuzati-ma ca intervin in acest topic, dar si eu am aceasi problema cu huruitul, dar la mine e mai mare problema pentru ca nu se opreste. Deci, huruitul provine de la roata stanga fata si odata cu cresterea in viteza se accentueaza indiferent de virajul facut.

Daca aveti idei de unde ar veni aceste huruieli va ro nu ezitati sa mi le dati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 % rulment ,, daca virezi dreapta si huruie si mai tare atunci e cel de pe parte stanga si invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu am aceeasi problema cu huruitu asta credeam ca e de la cauciucuri ca sunt de iarna da vad ca si pe zapada tot asa face,si cu usile alea parca sunt dezmembrate cand le inchid sa fie bolturile de la ele??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietena mea are un Lupo 1.4 si are un huruit ingrozitor in zona rotii dreapta fata. Problema se va remedia in curand, din cate am analizat eu zona se pare ca e contra-aripa. Vedeti si voi daca nu e chiar asta problema voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am 3L....la mine pb e de la un cap bieleta directie partea stanga.

Are un huruit f deranjant din cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur e un rulment , broscutza 3l nu are servodirectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am avut capul de bieleta cu joc si facea zgomot la denivelari ori la gropi. la cei care spun ca le huruie la viraj eu zic ca ar fi capul de planetara ,asta pt. ca un rulment se aude ca huruie dupa ce masina mai prinde si ea ceva viteza , iar zgomotul e firesc sa creasca odata cu marirea vitezei. gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

De acord cu domnu ;) Lupo 3L nu are servo cap de planetara daca se aude la maxim stanga respectiv maxim dreapta dupa care mers drept nu se mai aude nici un zgomot , daca se aude in timpul mersiului rulment acuma problema . Unde gasesc cap de planetara vw lupo 3L fara sa ma duc la dealer care vrea 15 milioane pe un cap de planetara , am cautat si pe net pe siturile cu piese auto si nu gasesc nimic . Poate ma ajutati cu niste sfaturi . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

" Unde gasesc cap de planetara vw lupo 3L fara sa ma duc la dealer care vrea 15 milioane pe un cap de planetara , am cautat si pe net pe siturile cu piese auto si nu gasesc nimic . Poate ma ajutati cu niste sfaturi . Multumesc"

Pai daca tot nu vrei sa dai cat pe unul nou la vreun dealer VW , poti sa iti cauti pe la cei care dezmembreaza si au acest tip de masinute...gata sa le faca bucatele!

Daca nici asta nu este o solutie rezonabila, atunci mai exista tot felul de magazine cu piese de schimb ...unii chiar zic ca le aduc " pe original"...deci exista mai mult de o solutie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am rezolvat sa zicem am laut unu cu 10 milioane original da reconditionat . Nu exista pt 3L alta solutie numai originale si acuma partea rea parca tot asa se aude ca face poate chiar mai rar sau mai incet , oricum nu o mai tin o si dau m-am saturat de masina mica . Facem upgrade la un Golf 5 :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

buna ,as vrea sa imi cumpar un lupo 1.2tdi cu c.v.automata.m-ar interesa cat sun de fiabile motoarele alea.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul în sine este destul de fiabil cred, despre cutie vezi că sunt deschise mai multe topic-uri despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

buna seara..sunt posesorul unui wv lupo din 2001 1.4 MPI Benzina si de cateva zile la viraje de pe loc spre dreapta se aude ca un huruit,agatat,in mers la viraje nu se aude nimic...chiar nu banuiesc ce ar putea fi ,sa fie pompa de servo? astept sfaturi,pareri  multumesc

Modificat de Dorian30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil capul de planetară (de obicei dacă se aude la viraj dreapta problema este la cea de pe stânga). La plecarea de pe loc este mai solicitată şi de asta nu se aude în mers (asta dacă se aude ca un păcănit metalic, ritmic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!