Jump to content

Mi Se Arde O Sigurantza Mereu Cum Dau De Scurt Circuit?


ionutzz
 Share

Postare recomandată

de cand ma prins o ploaie sanatoasa pe la munte a inceput sa mi se arda in continu sigurantza care tzine de temp apei ,turometru si nivelul de benzina astea nu imi merg din cauza sigurantei care nu mai vrea sa reziste saraca si arde;cum sa ii dau de scurt circuitul ala? avetzi vreo ideie sau macar schema electrica sa mai iau cat de cat dupa ia s avad exact pe unde vine circuitul asta asta in caz de nu reusesc cu domnu electrician. mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se identifica un scurt circuit vreo metode exsista, ca nu am avut timp sa merg la un electrician,de unde sa incep ca sunt la mai fire ma doare capu, adica electricianu nu tot ia firele la controlat am vreo sansa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi numarul sigurantei care se arde. In principiu da jos blocul de sigurante din suport si misca de firele (mufele) din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi numarul sigurantei care se arde. In principiu da jos blocul de sigurante din suport si misca de firele (mufele) din spate.

parca nr 16 e siguranta( tzine de indicatoarele la bord:apa,turometru,benzina) am scos si mufa din bord sa vad daca e din cauza la bord si nimik tot mi se arde, am sa imi fac neaparat timp sa ma duc la un electrician ca eu mi-am prin urechile nui mai dau de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifia pe la mufele U1 si U2

nu am dat inca de scurt circuit, maine ma duc la electrician da vreau sa va mai intreb ceva: daca am computer de bord si ii bag o scanare pe calculator vede unde se face scurt circuitu ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am rezolvat cu sigurantza buclucasa,mi sa spart radiatorul de incalzire si a patruns apa la o mufa si normal ca facea scurt circuit;acuma vine si mai greu ca tre sa schimb radiatorul de incalzire si mi-am prins urechile la bord am desfacut toate suruburile care prind bordu dar tot nu vrea sa iasa, unde mai este prin spate dinspre motor mai are suruburi nush spunetzimi si ce tre sa am grija cand schimb radiatorul? mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piulitele de prindere sunt in compartimentul motor, sub protectia de aluminiu de pe peretele despartitor. Dac nu ma insel sunt 3 sau 4.Pt ascoate caloriferul trebuie sa desfaci sigurantele (colierele) care strang cele 2 furtune care intra in radiator.

post-6155-1190549752_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piulitele de prindere sunt in compartimentul motor, sub protectia de aluminiu de pe peretele despartitor. Dac nu ma insel sunt 3 sau 4.Pt ascoate caloriferul trebuie sa desfaci sigurantele (colierele) care strang cele 2 furtune care intra in radiator.

domnu paul_ral suruburile care mi le-atzi spus nu au nici o treaba cu bordul, ale care trebuiau desfacute sunt in zona computerului de bord prin spatele acestuia oricum le-am eliminat si pe alea numai sa iasa, acuma mi-am prin urechile la calorifer ca nush sa il scot si cu ce sa incep, ai zis de cele doua furne dinspre motor si mai ce tre sa desfac? numai sa imi zici ceva exact sa nu demontez toata masina:) mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imagine este ceea ce trebuie sa demontezi.Este pentru modelul cu AC dar este foarte asemanator. Sagetile rosii indica suruburile de prindere despre care vorbesc. Cu albastru este indicat caloriferul, iar cercul galben indica capetele caloriferului in care vin cele 2 furtune.Piulitele din zona ECU sunt pentru prinderea bordului, intradevar

post-6155-1190658609_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!