Jump to content

Cu Copilul In Polo?


tzucumber
 Share

Postare recomandată

Dragi forumisti,

M-am hotarat! Vreau polo! Am ales attractive 1.4 pe benzina, cu climatronic, vreo 2 airbag-uri in plus, 8 incinte, cauciucuri un pic mai mari....s.a.m.d.

Poveste: :icon_thumright:

Anul trecut mi-am luat un Matiz...fiabil...doar in oras (la 130km/ora pe autostrada il auzi pe Sf. Petru cum te cheama la el...)

Problema mea a fost si va ramane portbagajul. Fratilooooor...e un fel de sacosa!!!

Factorul hotarator in a-mi lua alta masina a intervenit in momentul in care am incercat sa bag caruciorul nepotului meu de 3 luni in portbagaj...nu a incaput; am incercat sa-l pun pe locul din fata.....nu a incaput - nu mai puteam sa schimb vitezele; pana la urma, am bagat pe locurile din spate cumnata, copilu' si carucioru' - o minune: au incaput toti.

INTREBAREA MEA ESTE - daca imi iau Polo, pot sa bag caruciorul (dimensiuni medii) in portbagaj :blink: ? Ar trebui sa ma orientez catre altceva? (mai ales ca in curand imi face si nevasta-mea un pitic...sau o pitica)

Am fost la showroom...dar e cam ciudat sa iau carutul dupa mine si sa ii rog pe domni sa ma lase sa probez daca intra in portbagaj...

Multumesc tuturor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu intra in Polo caruciorul ai putea sa`ti iei un A8 :icon_thumright:

ce sa zic...poti sa incerci la un prieten cu un Polo sa vezi daca intra caruciorul in portbagaj, la clasa ei in care se afla nu poti sa le ai pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, nicio problema, vand copilu', cumnata, nevasta si matizu si-mi iau A8:))Iar in ceea ce priveste prietenul cu Polo, toti au masini in patru usi, nu in 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie nu ti se pare mai normal sa-ti iei carut in functie de masina si nu invers?

Nu vorbesc aiurea, crede-ma. Din experienta iti spun ca exista caruturi de tot felul, cu mai multe sisteme de pliere...deci, atentie la chestia asta.

Oricum, ai dreptate cand spui ca exista masini in care nu incape niciun carut...asta-i clar, dar nu cred ca Polo. Cel putin pe locul din fata un carut ce se strange gen umbrela n-are voie sa nu intre. E mai nasol la un landou, e adevarat.

Si aceste chestii "marunte" m-au facut sa aleg masina din semnatura(acasa am doi piticuti).

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai datele de volum de protbagaj:

Capacitate portbagaj Matiz: 170

Volum portbagaj VDA (l) Polo: 270/1030

E totusi o diferenta.

Nu am avut Polo dar sunt de parere ca o sa incapa, pentru ca usa de portbagaj se deschide larg

(la Logan "gura" portbagajului e mica chiar daca porbagajul e mare).

Probabil o sa intre mai bine in "picioare" si nu "culcat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...e normal sa-mi iau masina dupa necesitati, nu dupa dimensiunea carutului...asta e clar :icon_thumright:

Credeti-ma, sunt doar speriat. Dispun de 14.000 euroi. Si punct. Am doua variante:

1. Polo cu cateva optionale destul de importante.

2. Golf ...cam chel.

Credeti-ma, am ajuns la vw dupa multe cautari...mi se pare cea mai reusita si...ce mai "nemteasca" la banii mei.

Si, din cate am vazut pe forum, nici cheltuielile de intretinere nu par exagerate. ...adica sub 1000 RON la 30.000 km nu mi se pare foarte mult.

Mentionez ca nu imi place astra - asta e - si concurenta nu ma incanta deloc.

In ceea ce priveste landoul, este clar ca pe locurile din spate (la opel astra) sta landoul si mamica. Pe scaunul din fata geanta (e imensa) cu biberoane si multe alte lucruri a caror prezenta este greu explicabila (dupa cum stim cu totii, fetele au un mod special de a face bagajele).

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu o Skoda Octavia Tour?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai fi de pe la mine, te as lasa eu sa probezi pe polo ul meu. dar de unde sa stiu eu din ce oras esti daca nu ai scris matale in profil? sau macar scrie niste dimensiuni la caruciorul ala sa putem compara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DemenTZial, skoda e o idee buna, dar oricum as combina variantele, tot de fabia mi-ajung banii. :)Tidess, m-am conformat si am facut modificarile in profil. Iti multumesc pentru intentie, dar eu am postat aici pentru a-mi face o idee. Asta e, o sa ma "concentrez" cumva si-o sa-mi iau un carucior de buzunar.:)Inte timp am fost la Midocar si am comandat deja:Attractive 1.4 80CP- climatronic- aibag lateral fata- confort electric 2- covorase fata/spate- jante cu anvelope 185/60/R14- plasa acorare bagaje-cd player mp3 cu 8 incinte acusticeAsta este, m-a cuprins febra aia mare si nu mai pot. Treaba e ca dealerul mi-a spus cu zambetul pe buze ca tre' sa astept vreo 3-4 luni...e ok???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am fost exact in aceeasi situatie: sotia mea a terecut de la Matiz (corean) la Fabia Hatch.

Am fost cu caruciorul pliabil dupa noi (i-l aveam deja) si nu a incaput in Polo care are 3.91 m. Imi tot explica agentul de vanzari de la dealer ca putem rabata putin 1/3 2/3 si intra etc...

Am fost la Skoda si am bagat caruciorul in Fabia Hatch (care are 3.97 m) si a intrat perfect fara sa rabatez nimic. Si acolo este si in ziua de azi...

Daca ar fi fost sa-ti recomand eu ceva era Fabia Combi cu 1.4 TDI 80 CP 195 Nm. Nu stiu daca puteai lua Climatronic - este doar pe Elegance cred la modelul vechi pe care se bazeaza Combi - dar aveai o masina super OK in care intra si caruciorul si puteai face si un concediu.

Acum daca ai ales deja felicitari si sa va bucurati de masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupule, este exact raspunsul pe care il asteptam. O sa gasesc io o solutie. Ca sa-ti spun drept, prima alegere a fost Fabia; am aflat de la un prieten cum ca mama lui isi vinde masina. Informatiile erau asa: Fabia 1.4, anul 2004, motorina, clima, senzor parcare, 7700 euro...si alte chestii mai marunte. M-am suit cu-a mea nevasta in masina si am plecat la tara la maica-sa. Eh...de-acu-ncolo situatia s-a schimbat: nu e din 2004, ci din 2003, nu are clima, ci un fel de "climatic" ca la vw si....SURPRIZA SERII....nu e inmatriculata in Romania. Ne-a placut masina, ne-am inbtors acasa si am inceput sa calculam. Dupa ce ne-am stors fruntile si am pus totul pe hartie, scoteam fabia de la 7500 la aproape 10000 euro si stiti cum e romanu "Ce dreacu bai nenica, la banii astia iau una noua". Am mai facut o serie de calcule si am ajuns de la fabia la 207, de la C4 - la megane...si tot asa pana la vw. Asta e. Rabatez. Concasez. Scanteiesc, benzinesc...si-om mai vedea. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine ca ramai la Polo, dar ai putea sa schimbi caruciorul cu unul care o sa intre in portbagaj ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ceea ce si-a luat cumnatu-meu nu e carucior, e jeep; nu incape nici in lift, nici...niciunde. De-abia vezi copilu' in el !!! Are niste cauciucuri comparabile cu cele ale matizului meu. Am spus ca e de dimensiuni medii pana cand m-a trimis nevasta in seara asta in Mall sa ma uit dupa carucioare...intr-adevar...exista si carucioare mai umane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi forumisti,

M-am hotarat! Vreau polo! Am ales attractive 1.4 pe benzina, cu climatronic, vreo 2 airbag-uri in plus, 8 incinte, cauciucuri un pic mai mari....s.a.m.d.

Poveste: :)

Anul trecut mi-am luat un Matiz...fiabil...doar in oras (la 130km/ora pe autostrada il auzi pe Sf. Petru cum te cheama la el...)

Problema mea a fost si va ramane portbagajul. Fratilooooor...e un fel de sacosa!!!

Factorul hotarator in a-mi lua alta masina a intervenit in momentul in care am incercat sa bag caruciorul nepotului meu de 3 luni in portbagaj...nu a incaput; am incercat sa-l pun pe locul din fata.....nu a incaput - nu mai puteam sa schimb vitezele; pana la urma, am bagat pe locurile din spate cumnata, copilu' si carucioru' - o minune: au incaput toti.

INTREBAREA MEA ESTE - daca imi iau Polo, pot sa bag caruciorul (dimensiuni medii) in portbagaj :) ? Ar trebui sa ma orientez catre altceva? (mai ales ca in curand imi face si nevasta-mea un pitic...sau o pitica)

Am fost la showroom...dar e cam ciudat sa iau carutul dupa mine si sa ii rog pe domni sa ma lase sa probez daca intra in portbagaj...

Multumesc tuturor!!!

Eu am exact varianta care ai zis tu, doar cu climatic insa...si la mine incape cariuciorul in portbagaj, si mai e ceva loc si pe langa...dar mai intai trebuie sa bag caruc. .. Deci o ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ceea ce si-a luat cumnatu-meu nu e carucior, e jeep; nu incape nici in lift, nici...niciunde. De-abia vezi copilu' in el !!! Are niste cauciucuri comparabile cu cele ale matizului meu. Am spus ca e de dimensiuni medii pana cand m-a trimis nevasta in seara asta in Mall sa ma uit dupa carucioare...intr-adevar...exista si carucioare mai umane...

Scuza-ma dar am ramas cateva minute la faza cu jeepu' :) :D Foarte tare....

In orice caz matizul are un portbagaj inexistent aproape (e mai mare ca la Peugeot 107? :P ).

Anyway bafta la cumpararea masinii si sanatate copilului! :) safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... in fine...cu copilu' am rezolvat-o. Daca incape si caruciorul e perfect. Daca nu, mai dau ceva bani pe un carlig de remorcare si pun roti la landou. Am observa lipsa mentionarii vreunui sistem ISOFIX in dotari. Exista in dotarea de serie? Si am o intrebare cam in afara discutiei initiale, dar sper sa-mi fie iertat. Am vazut in configurator asa: ESP (inclusiv ABS, EDS, ASR)...undeva la vreo 500 eur, iar ASR separat...un pic mai scump. Sa inteleg din asta ca ar trebui sa-mi pun ASR separat (poate mai bun ) sau e suficienta varianta asta compusa ESP (inclusiv celelalte) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...e normal sa-mi iau masina dupa necesitati, nu dupa dimensiunea carutului...asta e clar :D

Credeti-ma, sunt doar speriat. Dispun de 14.000 euroi. Si punct. Am doua variante:

1. Polo cu cateva optionale destul de importante.

2. Golf ...cam chel.

Credeti-ma, am ajuns la vw dupa multe cautari...mi se pare cea mai reusita si...ce mai "nemteasca" la banii mei.

Si, din cate am vazut pe forum, nici cheltuielile de intretinere nu par exagerate. ...adica sub 1000 RON la 30.000 km nu mi se pare foarte mult.

Mentionez ca nu imi place astra - asta e - si concurenta nu ma incanta deloc.

In ceea ce priveste landoul, este clar ca pe locurile din spate (la opel astra) sta landoul si mamica. Pe scaunul din fata geanta (e imensa) cu biberoane si multe alte lucruri a caror prezenta este greu explicabila (dupa cum stim cu totii, fetele au un mod special de a face bagajele).

Cu respect.

In primul rind trebuie sa stii ce vrei dpdv clasa de autoturisme...hatchback fiind dupa parerea mea nepotrivit ca masina de familie. Daca nu ai achitat avans pt autoturism iti recomand Skoda Fabia combi 1,4 TDI-80 CP ( noua ) la un pret de 12800 si daca vrei mai pui optionale pina la suma ta.

Chiar daca mai au probleme ( orice masina are ) masina noua e...noua

Capacitatea mare , suspensia confortabila ,consumul mic si fiabilitatea fiind atuuri.

In ceea ce priveste AC-ul CLIMATIC este foarte eficient silentios si merge impecabil la mine diferenta fata de climatronic este mare ca pret si mica in ce priveste avantajele.

La capitolul intretinere,mentenanta,costuri exploatare balanta inclina tot catre skodita.

Si f important dpdv securitate copil un break e mult mai bun decit hatchback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma celor scrise de gogu74 am intrat pe site-ul skoda... se pare ca la fabia combi mai exista doar motorizarea de 1.9 pe motorina... Oricum, m-am hotarat la vw. Asta e...Realitatea este ca in matizul meu eram foarte sigur pe mine, mai ales cand sareau airbag-urile laterale si cortina, cand ESP-ul ma punea la loc pe sosea...fac o comparatie total deplasata, dar cu polo parca nu ma simt atat de prins in mrejele vietii de familie. Macar masina sa nu fie de familie...am soacra, socru, rude din partea nevesti-mii, aniversari in familie, masa de duminica...mi-ajung astea. E suficient :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-ai hotarat la varianta de 80 CP nu vad la ce-ti trebuie ASR, asta e pentru cei care au peste 100 de cai. Eu trebuie sa ma chinui sa derapez la plecare, cat despre porbagaj eu zic ca incape lejer orice carucior normal, nu din alea off-road :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma celor scrise de gogu74 am intrat pe site-ul skoda... se pare ca la fabia combi mai exista doar motorizarea de 1.9 pe motorina... Oricum, m-am hotarat la vw. Asta e...Realitatea este ca in matizul meu eram foarte sigur pe mine, mai ales cand sareau airbag-urile laterale si cortina, cand ESP-ul ma punea la loc pe sosea...fac o comparatie total deplasata, dar cu polo parca nu ma simt atat de prins in mrejele vietii de familie. Macar masina sa nu fie de familie...am soacra, socru, rude din partea nevesti-mii, aniversari in familie, masa de duminica...mi-ajung astea. E suficient :vaidecapulmeu:

Esti "tare" de tot cu ideile de la urma dar inca nu ti-ai intrat "in mina" de familist.....{:

Iti spun din experienta ca o sa ai nevoie de "multa masina" ....gindeste-te bine. Luna asta in concediu am folosit portbagajul plin pina la hayon, si alte...lucruri pe locul din fata dreapta si locul din stinga spate....asta fara cort si acareturi specifice.

Mai aveam nevoie de un portbagaj deasupra (care se poate monta la combi pt ca sunt bare instalate deja) ca sa mai iau si tricicleta la aia mica care mi-ar fi fost de mare folos... In rest drumuri,munti,vai,statiuni...

Pe site la skoda am obs si eu ca doar in oferta de pret completa apar si motoarele 1,4 tdi...dar nu se poate afla decit la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai fratilor! Ori am o problema cu compartimentul de depozitare a creierului, ori compartimentul de depozitare "din centrul tabloului de instrumente" se livreaza la noi fara capac. Ma refer la cel din partea superioara/centrala a bordului. Am vazut in prezentarile de pe site-ul vw fotografii cu si fara capac. Are cineva cu capac? Si, in caz ca are, ce trebuie facut (se comanda separat?) pentru a nu ramane spatiul acela descoperit acolo? Multumesc.P.S. Am rezolvat dilema cu carucioru'. Am prins un vecin cu polo si l-am rugat respectuos sa ma lase sa fac o proba... M-a lasat. Concluzia: Declar, pe proprie raspundere, cunoscand prevederile legii cu privire la declaratiile false, ca "un carucior 4x4, cu tractiune parinteasca, incape in portbagajul de polo" - si poti inchide si hayonu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo vine fara acel capac superior, se comanda separat toata cutiuta si costa in jur de 150 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, Michael! Sper sa o pot comanda la dealer, ca s-o iau gata facuta...nu prea ma pricep io la montaje si demontaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!