Jump to content

Covorase/lame Stergatoare Altea


bbusiness
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva unde gasesc un set de covorase tip mocheta pentru Seat Altea. Specific ca nu ma intereseaza covorasele din cauciuc.

Am intrebat astazi la PBA, un set de covorase era 460RON....am crezut ca e o gluma...

La fel m-ar inderesa daca stiti de unde pot sa cumpar si un set de lame de stergatoare la un pret rezolnabil (180RON la PBA)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din bucuresti incearca in targ la vitan cladirea centrala.Eu un magazin care vinde stergatoare si lame bosch sau valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-5905-1188680433_thumb.jpgCovorasele sunt la fel pt. Altea(XL),Toledo5P si Leon1P doar daca tu doresti covorase personalizate,cu scris "ALTEA",cat despre stergatoare eu zic sa incerci la o reprezntanta Bosch,tinand cond ca stergatoarele noastre sunt doar pt. Altea(XL) si Toledo5P fiind putin mai speciale,adica tesite un pic la partea superioara ca sa intre perfect sub masca de plastic.Mai rau e cu stergatorul lunetei care costa in jur de 70-75 RON iar unul neoriginal nu se potriveste la noi pt. ca cel original este mult mai plat si intra perfect sub brat iar cel de VW Polo(de exemplu) e mai bombat,mai...cocosat desi are aceiasi lungime.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am ales solutia cumpararii decat a lamelor de cauciuc. Operatiunea de schimbare n-a durat f mult, dar trb sa lucrezi cu grija pt a nu rupe ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandarea mea esta sa iti iei covorase din cauciuc, sunt mult mai rezistente si mai bune. Cele de tip mocheta se strica foare repede se tocesc in locul unde tii piciorul, nu au o aderenta atat de buna, aluneca in fata trebuie sa stai mereu sa le aranjezi. Eu am la masina de servici covorase de tipul asta si precizez ca sunt originale, masina este un hyundai, si ma enerveaza ca de fiecare data cand ma urc trebuie sa stau sa le asez uneori chiar si in timpul mersului pentru ca se baga sub pedale. O alta problema este ca nu retin apa care poate trece destul de usor prin ele. Iarna :) cand aduni zapada pe picioare (chiar daca te cureti inainte de a te urca tot mai ramane) toata o sa se transforme in apa care va ajunge sub covoras de aici cred ca iti dai seama ca nuprea mai ai cum sa o scoti decat poate vara cand se va usca.

In ceeea ce priveste stergatoarele iti recomand sa ii originale Bosh dar nu stiu sa iti spun unde poti gasi ai incercat la Augsburg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stergatoare originale la Seat costa 310RON toate 3.

Doar pe fata o lama e 122RON

Covorasele de tip mocheta la Seat Originale sunt 180Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut

De cand a venit iarna stergatoarele mele au inceput sa dea semne de oboseala au 2 ani ce este drept altele nu cred ca ma tineau atat.

Acum am incercat sa gasesc altele sa le inlocuiesc pe cele vechi si ma lovesc de problema ca nuprea gasesc exact ce imi trebuie. Am masurat stergatoarele mele si am cautat atat Valeo cat si Bosch dar nu exista sau poate nu am gasit eu maxim am gasit de 650 mm pe cand ce am masurat eu sunt de 655 mm. Este vb de cele de pe fata ca la spate nici nu am incercat sa caut doar am masurat si e de 340 mm.

Sa mai lovit cineva de problema asta, credeti ca va fii ok daca iau de 650 in loc de 655 nu e prea mare diferenta...

Multumesc

Se pare ca pana la urma au 650 mm am gasit la Bosch acum sa vad si pretul care il au...

Sper sa nu ma sperie :)

Modificat de Razvy2079
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bosch codul este 958S pt. set si sunt de 650mm doar pt. Altea si Toledo(3)5P. La mine cele originale tot bosch erau.

La Seat codul este 5P0 998 002 A tot pt. un set. Acum vezi unde iesi mai ieftin.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de la bosch le-am gasit la UNIX cu 200 ron. cam mult dupa mine, mai incerc si in alte parti si o sa sun si la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alteacupra

Prin Aug 2006 ai postat:

"Merge!Am inversat si eu stergatoarele iarna trecuta si intradevar functioneaza!Ba chiar mai mult,nu mai se strange asa multa zapada."

Daca te rog detaliaza.

Nu ar fi rau macar o imagine.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neuradu

Au venit din fabrica invers(fals) montate, adica lamela dreapta statea pe partea stanga si vice versa; doar dupa ce le-am schimbat partile intre ele am observat ca intro parte erau tesite iar acea parte trebuia pusa in sus si atunci intrau stergatoarele perfect sub mastile de plastic(vezi poza de mai sus pusa de mine) fara a se mai strange zapada sub masti; dupa ce am facut aceasta modificare stergatoarele nu mai lasau dungi pe parbriz, stergand perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, spuneti-mi si mie va rog, cum se schimba stergatoarele? Am dat drumul la stergatoare cu contactul pus apoi am luat contactul cand erau iesite dar degeaba, au revenit pe pozitia lor...

Si voua va ramane zapada sub masca de plastic a stergatorului ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tetea

Dupa ce ai scos cheia din contact, dai odata de maneta in jos ca si cum ai sterge sporadic parbrizul iar stergatoarele coboara si raman in jos; le schimbi iar apoi cand dai din nou contact mai dai odata de maneta in jos si ele se vor ridica in pozitia lor "0", adica cea verticala. Asta e tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tetea

Este o boala generala cred asta cu zapada stransa sub suporturile stergatoarelor. E foarte enervanta dar nu vad nici o rezolvare decat oprit si curatat manual. :icon_thumright:

Era o optiune la Altea cu parbriz incalzit in zona montantilor dar am citit ca nici aia nu e prea eficienta in mers cad acolo se formeaza curenti de aer f. reci aceasta numai face fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie mi s-a rupt stergatorul de pe luneta spate. A inghetat, am dat sa sterg si a cazut cu brat cu tot. La Compexit Cluj, se cere 100+ ron. Stiti pe undeva mai ieftin?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca in sectiunea de vanzari aici pe forum. Sunt cateva firme care au preturi mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!