Jump to content

Parbriz Atermic A4


Dusul
 Share

Postare recomandată

Sunt interesat de achizitonarea unui detector de radar normal, si ma interesa daca am sau nu parbriz atermic, care sa permita utilizarea unui astfel detector. Cum imi pot da seama, in afara de efectuarea unui test propriu-zis cu un detector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizele atermice se recunosc prin tenta mov pe care o au sau poti sa vezi ca nici telecomenzile (pt porti de ex) nu merg prin el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nici semnalele de tip radar nu trec prin ele... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns la intrebarea asta in topicul deschis tot de tine aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu stiu da ma refeream in afara de solutia precizata de tine. Am si specificat mai sus. Din pacate momentan nu am de unde sa fac rost de un detector. Si mi-ar fi trebuit cat mai repede detectoru ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te si tu la una din intalnirile VwForum din Bucuresti sau Constanta. Acolo vei putea gasi ajutorul dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile atermice pot fi verificate foarte simplu:ele sunt duble ca grosime si au intre cele doua straturi de geam o folie.Lasi geamul in jos si vezi daca ai asa ceva..

La parbriz nu stiu,dar eu am un detector de radar cu care nu am probleme:yupiteru

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai de parbriz era vorba...

Daca iti merge bine detectorul, nu ai parbriz atermic. Eu nu am verificat inainte de a cumpara detectorul, iar acum il foloseste altcineva. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina am toate geamurile atermice,este drept ca parbrizul a fost schimbat,dar tipul acesta de detector imi functioneaza si in torpedou fara probleme.Nu este neaparat nevoie sa-l tin orientat inspre sursa sau lipit de parbriz cum am vazut la toti.Chiar ma si mir ca nimeni nu-l lauda pe aici,este drept ca este mai rar,peste tot gasesti numai chinezisme(Cobra,Beltronics,etc)..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai o sec.. Ce detector sa laude? Despre care zici ca detecteaza si din portbagaj?

Modificat de Dusul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de Yupiteru. Desi in instructiuni scrie ca trebuie sa aiba vizibilitate directa (cel putin pentru detectie LIDAR).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am auzit... Se gasesc la noi? Eu am gasit in america rx65 pe la 220$... Acum 995 e mai ieftin si nus daca merita diferenta. Ca sunt exact acc detector numai ca scrie altceva pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Nu auzisem da vazusem. Deci sa inteleg ca aste functioneaza kiar si cu un geam atermic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred. Parbrizul atermic reduca cu 75% radiatiile care trec prin el. Mai bine incearca inainte sa-l cumperi. Sa nu faci ca mine :) Si mai cauta pe forum, ca este un topic "Detector radar" dedicat diverselor tipuri si modele de detectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns azi in sfarsit sa fac "testul cu benzinaria" si am constatat ca apropiindu-ma de benzinarie detectorul (un beltronics mai vechi, 940 cred) arata semnal de 3 , 4 pe banda k. Cand il scoteam pe geam ca sa fac comparatie, aceste crestea sau ramanea la fel, il bagam la loc dupa parbriz semnalul ramanea constant sau scadea. Nus exact daca aceste schimbari se datorau usii de la benzinarie, dar intreb daca aveam parbriz atermic, diferentele erau muult mai mari sau abia sesizabile (caz in care eu trebuia sa fiu extra atent)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele ar fi fost MULT mai mari. De 3-4 linii la nivelul semnalului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forceturbo, eu am detector Yupiteru, daca vrei il putem testa pe parbrizul tau sa vedem daca e asa "bun" cum se zice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt disponibil 75% dupa amiezele in cursul saptamanii iar joia dupa amiaza si in weekend 100%. Vorbim joi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform documentului de aici http://www.audi-speed.com/faq/f83/faq.html optiunile de geamuri sunt:

4KA side and rear windows in clear glass

4KB front side and rear window clear glass rear side windows sheet metal

4KC side and rear windows tinted

4KD side and rear windows pasted

4KE front side and rear window tinted rear side windows black glass

4KF side windows tinted, from B-pillar and rear window dark tinted

4KG windows in cab doors, clear glass, load compartment and rear wing doors without windows (closed)

4KH green tinted side windows, from B-pillarand rear window laminated glass w/ metallayer, man. oper. hinged quarter window

4KJ side and rear windows clear glass hinged quarter windows operated manually

4KK without side and rear windows

4KL green tinted side windows, from B-pillarand rear window laminated glass w/ metallayer, powered hinged quarter window

4KM windows in cab doors tinted, load compartment and rear wing doors without windows (closed)

4KN laminated side and rear windows with metal layer and burglar-restrained

4KP side and rear windows, acoustic glass

4KQ side and rear windows tinted blue

4KR laminated side windows with metal layer tinted rear window

4KS side and rear windows

4KT front side and rear windows tinted greenrear side windows sheet metal

4KU side and rear windows in laminated glasswith metal layer

4KV side and rear windows in laminated glasswith metal layer

4KW side and rear windows in laminated glasswith metal layer

4KX side and rear windows tinted green hinged quarter window operated manually

4KY side and rear windows tinted green hinged quarter window operated electr.

4KZ side and rear windows rear window hinged

Aici http://www.nininet.de/pr-nummern/index.php par a fi mai bine documentate codurile optiunilor.

Modificat de cmd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt de ajutor daca ai masina de noua. Altfel, de unde stii daca parbrizul a fost sau nu schimbat vreodata ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci din ce vad eu acolo nu exista geamuri atermice la a4. Decat cu diverse tinturi pe care le am si eu (ceva mai verzui). Am vazut zilele astea un beltronics pe un q7 :). Deci, sunt geamuri atermice pe audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Forceturbo, eu am detector Yupiteru, daca vrei il putem testa pe parbrizul tau sa vedem daca e asa "bun" cum se zice...

salut,

mai povesteste un pic despre detectoru` asta "yupiteru" ca am devenit membru cotizant lunar la bugetu` local si as vrea sa renunt la titulatura, da` nu stiu ce detector sa-mi iau, cochetam cu rx65 dar din cate se vorbesc pe aici asta e fain si nici nu trebuie sa il agat pe parbriz. denumirea asta cu y ma duce cu gandu` la primul aspirator sovietic iar rx-ul cica e canadian, adica nu e china.

daca nu am postat bine rog indulgenta si redirectionati-ma, dar am cautat si doar aici am gasit.

multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!