Jump to content

Ajutor


a6vip96
 Share

Postare recomandată

azi am descoperit ca imi curge ulei pe sau din planetare am inteles din alte topic-uri ca ar fi de schimbat niste dopuri in cutie?

si a 2-a problema parca ar fi bara de torsiune sau cum io zice parca nu sta cum imi place mie in sensul asta va pun si poze e normal sa stea asa? ca parca ar sta degeaba fara folos:) iatr in legatura cu uleiul de sub masina sa nu-mi ziceti ca e semeringul si tre dat jos motoru ca nu am chef de desfacut amu pe caldurile astea mai bine complectez zilnic:)

post-1417-1187951708_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am descoperit ca imi curge ulei pe sau din planetare am inteles din alte topic-uri ca ar fi de schimbat niste dopuri in cutie?

si a 2-a problema parca ar fi bara de torsiune sau cum io zice parca nu sta cum imi place mie in sensul asta va pun si poze e normal sa stea asa? ca parca ar sta degeaba fara folos:) iatr in legatura cu uleiul de sub masina sa nu-mi ziceti ca e semeringul si tre dat jos motoru ca nu am chef de desfacut amu pe caldurile astea mai bine complectez zilnic:)

ulei pe la planetare: verifica burduful, daca nu e rupt sau nu mai etanseaza marginile imbinarii (dupa cum este burduf dintr-o bucata < original de fabrica > sau cu prindere in suruburi < pentru a-l schimba fara sa dai jos planetara> :P ) sau pur si simplu a lunecat de pe pozitia de etansare (buza de pe cutie)

"bara de torsiune" din poza (cu chestia aia de cauciuc care ii limiteaza cursa) e de fapt Z-bar sau bara stabilizatoare spate, existenta pe modelele mai noi cu planetare pendulare/umede/ simplu articulate din cutie etc. - daca ti se pare ca sta asimetric fata de planetare, asa si trebuie, privita in spatiu formeaza un soi de Z tridimensional cu laturile mici asimetrice; in plus ea nu sta tensionata a.i. sa ajunga la capat de cursa tot timpul; de schimbat la ea: bucsele dintre bratele mici si bara centrala; inelele din capetele unde lucreaza laturile mici (inelele se gasesc, bucsele un pic mai greu dar sigur exista un kit de reparatie pe http://www2.cip1.com, cel putin ca referinta sa stii ce cauti daca nu chiar sa comanzi de acolo

http://www2.cip1.com/SearchResults.asp?Search=z+bar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall deci e burduf cu prindere in suruburi si pe la suruburi nu curge uleiul deci o fii de pe pozitia de etansare (buza ) ma uit deseara numa nu prea am acces la buza aia e vreo smekerie si nu o stiu eu?? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie spart burduful. Greu da vazut, nu tre sa fie spartura mare. Cu accesul e greu, nu e nici o smecherie, doar data roata jos urcata masina pe capre sigure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"iatr in legatura cu uleiul de sub masina sa nu-mi ziceti ca e semeringul si tre dat jos motoru " pai de unde shti ce ulei e pe jos ? l-ai mirosit ?shti tu sigur ca e de cutie ? ai vazut clar ca pe la planetare ? sau e semeringul ? ce e pana la urma ? uleiul de motor miroasr diferit de cel de cutie ... ia de pe joja ... vezi consistenta si mirosul si culoarea ... trecut si eu prin din astea

Modificat de vavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vede clar ca curge ulei pe la planetare masina e pe groapa de cind am luat-o :)are o culoare deschisa zici e nou pus iar mai in spatele masini e uleiul mai negru scurs e clar ca e de la motor ala, am mai strins eu ce am putut pe acolo, zilele astea cumpar burdufe noi cu suruburi am facut comanda la un coleg de forum in rest aaa azi lam spalat tot pe dedesupt si ma bag dimineata sa vad pe unde scurge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no bun pina aici am cumparat burdufe de planetara noi si acum la schimbarea lor ce trebuie sa am grija? ce ulei tre sa bag in cutie ,mi se duce tot uleiu din cutie jos?mama ce rau e cind esti noob:)da invat pe parcurs :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cutie se baga T 90. ulei de cutie. tu ai altfel de planetare decat ale mele ... ale mele sunt pendulare. cand am desfacut era ulei in ele ... dar nu mi-a curs uleiul din cutie ... ele au doar un rol de protectie acolo. la mine cel putin. nu are cum sa-ti curga tot din cutie. o sa curga ce e in ele si atat.

scuze ... cred ca si tu ai planetare pendulare :D n-am fost atent ...

Modificat de vavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!