Jump to content

Vopsea Passat


geovadim
 Share

Postare recomandată

Am ceva probleme cu vopseaua masinii. Mai toti gainatii prinsi pe capota raman ca pete dupa curatare manuala (cu apa si carpa), dar si dupa spalare la spalatorie. Ce e de facut? Am inteles ca ceruirea ar impiedica astfel de probleme? Merita investitia sau se va comporta la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un passat visiniu perlat, culoare superba!!! Si problema am avut-o si eu si altii dp forum.Am rezolvat cu un polish prevent(il gasesti de obicei in Mol) si dupa aia strict la fiecare spalare dat cu ceara altfel patesti din nou si pe culorile sensibile se vede imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

I-am facut o ceruire la un atelier speclializat si sper sa fie mai bine. Au iesit cam toate petele la polish, mi-au spus ca masina e neagra si e normal sa se vada cam tot pe ea. Tot ei mi-au pus ca gainatii trebuie curatati cat se poate de repede, chiar daca masina e ceruita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim

Intr-adevar, s-a dovedit ca 'gainatii' porumbeilor (bine, si in general, ai pasarilor :rolleyes: ) sunt foarte, foarte acizi, acestia atacand repede vopseaua...Asa ca trebuie sa ne ferim umbland mereu cu o 'copertina' pe caroserie :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am dat cu ceara solida am observat ca gainatii nu mai fac priza pe vopsea si se duc imediat, chiar daca s-au uscat. A meritat treaba, chiar functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum tratamentul cu ceara nu o dureze prea mult si ar trebui sa o dai dupa fiecare spalare cu ceara lichida pentru a o proteja cat mai bine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in fiecare luna ii aplic ceara solida la spalorie..costa 50 ron si nu am avut probleme cu vopseaua..deci eu zic ca merita,plus ca se murdareste destul de greu daca e ceruita astfel.

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca exista un atelier specializat care pune folie pe tabla..e o folie transparenta , groasa care are rolul de a proteja vopseaua de kestii ca cele mentionate mai sus si de mici zgarieturi (gen de la spalatorie, etc) si rezista cativa ani de zile ... eu zic ca e ok, as vrea sa incerc. Are un amic de-al meu, este practic invizibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand sa o speli mai des si sa nu lasi niciodata excrementele mult timp pe masina . in caz ca raman pete incearca cu o pasta fina si sigur vine jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi asa sigur...eu am vazut la spalatorie un Passat negru care avea capota varza de la gainat lasat mult timp pe ea...deci risti sa o revopsesti....lacul se gazase in asa hal incat se vedea fulerul de pe masina. :D

Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dany , o sa ma interesez mai exact. imi aduc aminte ca pretul este undeva in jur de 8 mil... nu stiu sigur . si parca se face numai la pitesti. dar o sa vb cu el si o sa il intreb.uite un topic legat de folie ... http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry514112poate iti faci o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne poti spune la ce atelier ai apelat? :P

La Expert Detailing, ei sunt specializati pe partea asta de cosmetica auto.

Oricum tratamentul cu ceara nu o dureze prea mult si ar trebui sa o dai dupa fiecare spalare cu ceara lichida pentru a o proteja cat mai bine :P

Am un prieten mecanic auto si spune ca ii da singur cu ceara solita de 4 ori pe an (la fiecare schimbare de anotimp), iar vopseaua este impecabila. Ce e drept mi se pare ca are o Dacia Supernova. :P Mi-a recomandat ceara solida, nu ceara cu care se da la spalatorie si nu are nici un efect.

Eu in fiecare luna ii aplic ceara solida la spalorie..costa 50 ron si nu am avut probleme cu vopseaua..deci eu zic ca merita,plus ca se murdareste destul de greu daca e ceruita astfel.

Cred ca e prea des. De cateva ori pe an e ok. Mi se pare ca in carte la Passat scrie o data la 6 luni. Avand insa in vedere ca e Romania si Bucurestiul e Bucuresti, adica un santier plin de praf, cred ca la 4 luni e ok.

niste poze ceva?un site?preturi aprox?

O sa pun niste poze, o sa fac la prima spalare. Iti dai seama, masina are o luna de zile... Mie mi se pare ca se vede totusi mai stralucitoare vopseaua, desi poate sunt subiectiv. :P Pretul a fost de 250 RON si cu nitel polish pentru ca erau niste gainati persistenti pe capota si in spate. In mod normal ceruirea era 120 RON cu tot cu TVA.

recomand sa o speli mai des si sa nu lasi niciodata excrementele mult timp pe masina . in caz ca raman pete incearca cu o pasta fina si sigur vine jos

Termenul de 'mai mult' e relativ. Fara ceara dupa o zi de gainat a ramas pata. Am inteles ca e important si ce pasare face pe masina :D si, cu atat mai important, daca are probleme stomacale. :D :D Pentru cei care nu sunt prea pasionati de pasari si de problemele lor de existenta, asa cum sunt si eu, recomand clar ceara solida aplicata la un atelier sau singuri acasa (din ce am vazut acolo nu e nici o filosofie sa dai singur cu ceara). Eu nu sunt pasionat de masini, asa ca prefer sa faca altii treaba murdara si eu sa ma uit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Domnilor folositi ceara solida nu ce se da la spalatorie...

Ceara lichida tine doar pana la prima spalare

Eu folosesc o ceara luata de la Lukoil este intr-un bidonas alb, nu este pasta ci putin mai vascoasa

Dupa ce spal masina, o dau cu ceara respectiva, astept cam 5-10 minute sa albeasca pe caroserie, dupa care se sterge cu o carpa de bumbac

Ce am observat ca dupa ce o dau cu ceara timp de cateva zile nici praful nu sta pe ea, iar vopseaua este "matasoasa"

Operatiunea o fac cam odata la doua luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest 23-SER

un singur lucru va spun " evitati a parca masinile in jurul copacilor sau sub copaci "

aceasta este o boala la masini, special vopseaua. de buna ce e, de aceea ramane patata, si apoi, normal ar fi ca dupa fiecare vopsit sa se dea pe deasupra vopselei " tinand cont ca este deja adaugat in vopsea si lac " sa se mai dea un strat de lac si atunci, toate aceste probleme ar disparea.

si apoi, cu tot felul de tratamente, nu cred ca ii face bine in timp! apoi, tot stau pe ganduri sa vad, daca e sa cumapr sau nu WS Pltinum. am vazut si ceva discutii aici pe forum despre acest produs, dar nu stiu ce sa zic!

mai revin ca si alti mebri cu alte detalii picante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... daca e sa cumapr sau nu WS Pltinum. am vazut si ceva discutii aici pe forum despre acest produs, dar nu stiu ce sa zic!

Merita!

Am dat eu cu asa ceva si chiar se vede diferenta ( mai ales la spalatorie cand "curge" spuma de pe ea )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut. Astazi am fost la spalatorie si desi nu i-am lasat sa o sterga (ca sa nu o zgarie si sa nu ii  faca panza de paianjen), spre seara cand m-am uitat am avzut ca ornamentele cromate din jurul ramei usilor, in partae superioara sunt patate, de la degresantul sau ceara folosite. Aveti idee daca exista vreo posibilitate sa le readuc in starea initiala: Am eu niste degresant dar nu au iesit. Pana si  suportul de platic al numarului l-au decojit. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentele se pateaza de la spuma activa nu de la ceara .

Am vazut multe masini cu problema asta si nu doar VW ci marci premium .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este...de la spuma diluata insuficient, sau alti degresanti. Am rezolvat problema 95%, cu Metall Polish de la Autosol. Costa 18 lei, si a scos aproape tot. Daca nu stii cum a fost si nu te uiti cu foarte mare atentie zici ca asa au  fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut . Dinnou cu o alta problema parca se tin lant de mine. Cu cateva zile in urma am lasat masina intr-o parcare mare si la intoarcere am avut nefericitul ghinion de a-mi gasi masina zgariata cu cheia de catre un dobitoc nu am reusit sa il gasesc deoarece sunt plecat intr-o mini excursie ... masina arata cam asa http://uploadimage.ro/img.php?image=8763_10808148_973418966005211_891846083_n_bdna.jpg + zgariata pe ambele parti nu are rost sa pun la fel e facuta cate 1 dunga un om idiot care putea face asemenea lucru nu am avut niciun conflict am parcat regulamentar nu era inscriptionat ca era privat nimic... si cica romanii sunt cei mai rai oameni iata ca si Italienii sunt o rasa umana pe care nu o pot descrie.. Intrebarea mea este cam cat ma costa sa repar aceste zgarieturi ma gandeam la o vopsire completa . Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti in Romania te costa intre 350-500 lei de piesa facuta la cuptor, vopseaua va iesi la fel ca originala. La cum arata alta varianta n-ai decat sa vopsesti toata piesa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

 

In ultimul an am observat ca fenomenul rugina a luat amploare. Buza capotei deja are vreo 8 puncte zdravene, la fel si muchia plafonului de deasupra parbrizului(asta are doar 2). Ciupituri mai sunt si pe plafon si pe usi(unde m-au lovit binevoitorii cu usile prin parcari). 

 

Mi se pare aberant oricum ca vopseaua sa fie atat de proasta. Mentionez ca este cea originala, nu a fost lovita/revopsita niciodata.(cel putin nu elementele mentionate). Am observat ca e o problema des intlanita la B6-uri, in special cele fabricate-n 2007-2008.

 

Aveti vreun remediu pentru treaba asta? Care sa nu implice revopsire integrala de elemente? Ar insemna toata masina.. 

 

P.S. Garantia la vopsea ar avea vreun cuvant de spus? 

 

Am sa revin si cu ceva poze in cursul zilei de astazi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti vopsi local.

se fac de la pietre, nu prea ai ce face daca mergi si extraurban.

garantia vopselei nu acopera asta, altfel ar acoperi si zgarieturile din parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate am si eu probleme cu rugina la Passatul din dotare. Problema e la usile din fata, partea cu balamalele, la imbinarea usii cu fata de usa. S-a umflat vopseaua si sub ea am gasit rugina. Nici Loganul din 2004 sau Focusul din 2002 n-au ruginit asa jenant. Am inteles ca reprezentantele ar sti de problema dar nu vor sa faca nimic, invocand probleme de vopsea, pentru care garantia e dusa de mult.

 

Am gasit asta pe internet: http://www.rustingvolkswagen.co.uk/, de unde am cules documentul asta: http://www.rustingvolkswagen.co.uk/2014_07_02_12_50_54.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!