Jump to content

Golf 4 4motion


Beshcu
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

4motion, alta jucarie, alta distractie.

ma intreb oare proprietarul stia ca uleiul mai trebuie si schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Beshcu

    10

  • marius1982.11

    5

  • VincentVega

    3

  • R4zv4n3

    3

unde mai pui ca, consumul excesiv este exclus la 4motion cu haldex, pentru ca nu e 4x4 permanent, rotile din spate se invart numai cand cupleaza haldex-ul in functie de ce zic senzorii de pe roti

Mulți fac această confuzie... un 4x4 consumă mai mult decât un 4x2, chiar dacă spatele "cuplează" doar la nevoie, ba mai mult chiar dacă decuplezi fizic cardanul din cutia de viteze. Pentru că roțile din spate antrenează planetarele, diferențialul, cardanul și încă ceva piese în cutia de viteze, deci pierderile prin frecare sunt la fel de mari cu spatele cuplat sau decuplat.Iar greutatea de 100-150 kg a sistemului 4x4 oricum o târăști după tine, chiar dacă decuplezi complet spatele. Din această cauză diferențele de consum dintre un 4x4 permanent și un 4x4 decuplabil sunt foarte mici.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut prieteni. Am un golf 4 4motion, la care de ceva timp simt niste vibratii in spate atunci când o accelerez mai tare in viraje, de genul unui sens giratoriu. Va rog sa mă ajutati. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, detin un vw golf 4 motion AGR 90cp din 2000, il am de doi ani, nu pot sa zic ca e impecabil, zgomote in viraje cum le descri tu sa zic ca aveam din cauza conductei de la lichidul de directie, doar ca pe langa zgomote imi lua si volanul din mana :) verifica lichidul de la servodirectie , asta daca ai exclus rulmenti si ce tine de roti

 

Intrebare: tractiunea spate este haldex, trebuie schimbat un aumit ulei in legatura cu tractiunea? Incep sa imi fac griji pentru ca nu am schimbat niciodata uleiul de pe acolo si nu stiu cum trebuie procedat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut R4zv43, si eu am dubii in kegaturq cu haldex-ul. Am inteles ca trb schimbat uleiul si filtrul la haldex, costa undeva in jur de 250 lei filtrul+uleiul. Am masina de 2 luni, si am început sa aud simt vibratiile in viraje, dar doar când merg mai mult cu ea, adica dupa ce a început uleiul sa se încălzească. Cred sa fie din cauza uleiului... Tu ai gasit vreo rezolvare????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa revin cu un raspuns dupa ce schimb uleiul si filtrul, totusi poti scoate siguranta din panoul de sigurante si sa iti ramana doar tractiunea fata si sa incerci asa sa vezi daca se mai aud zgomote sau se mai simt vibratii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare.nu stiu daca s-a mai intalnit cineva cu problema asta dar sper sa gasesc o solutie.am achizitionat un golf 4 1.9 tdi 4motion si pe timp de iarna sau ploaie daca trec pe urmele de vopsea la trecerile de pietoni am impresia ca da sa fuga pentru 1 secunda de spate si isi revina..precizez ca doar cand e ud sau zapada,in rest se comporta normal.am schimbat deja toate bucsele,reglat unghiuri, nu stiu ce sa-i mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua aia luneca pe ud sau zapada de numa, vezi cursele de F1 pe pistele stradale...

Nu stiu cat de grav e la tine sau daca ar trebui sa-ti faci griji. Eu personal nu am simtit asta niciodata, ca nu ii dau la limita aderentei pe ploaie dar cu siguranta e mult mai lunecoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

am si eu o problema la un golf IV 4motion, pe drum nu simt ca trage spatele, cand o ridic pe elevator invarte spatele dar mai incet ca fata, acelasi lucru pe dyno, spatele pleaca greu si invarte incet

Fostul proprietar mi-a zis ca a vrut sa ii schimbe discurile, dar erau ok, uleiul l-am schimbat de 2 ori, degeaba, pe tester nu imi da nicio eroare

Ce pot sa mai testez, sau recomandati-mi pe cineva priceput in Bucuresti

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate retin,  doar in anumite situatii de aderenta ECU haldex terimite pana la x% tractiune spate, nu retin procentul.

Eu zic sa o testezi la VW pe stand daca functioneaza cum ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce descrii,pare ca Haldex-ul e functionabil;metoda simpla de verificare,da-i tare la plecarea de pe loc,eventual undeva unde este ceva nisip/pietris,iar daca pleci imediat fara scart,totul este ok.

Haldex-ul nu intra decat cand rotile fata pierd aderenta,altfel ai transfer cuplu spate undeva la 2%,insesizabil la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e primul meu golf 4motion stiu cum trebuie sa se simta spatele

Am verificat, sa fiu sigur, legandu-ma cu o sufa de pom si am dat sa plec pe pamant, reszultatul : se invarte doar fata, spatele nu da niciun semn.

Daca discurile si uleiul sunt in regula, ar fi pompa de vina, sa nu bage suficienta presiune, am cum sa verific asta, stie cineva ce presiune trebuie sa scoata?

Am citit mai sus ca pot sa ii dau plus direct sa vad daca merge, dar nu am vazut vreo valoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am si eu o nelamurire, a facut cineva geometrie roti la golf 4 4motion? Mie mi s-a spus ca puntea pe spate este fixa si nu se poate regla

Modificat de R4zv4n3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!