Jump to content

piese originale


picacioiu
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea...

Am facut primul schimb de placute de frana. Am fost la Seat (Aurel Vlaicu) si i-am intrebat cat costa placutele (am cumparat si un set de stergatoare originale care nu se compara cu cele de la carefour la calitate , si nu f scumpe , 1.200.000) . Raspunsul a fost 3.200.000. M-i sa parut cam mult si dupa ce am intrebat ce producator le face (ATE) si ce cod au (1H0 698 151B) m-am dus la un magazin de piese si le-am dat codul, dupa ce initial am specificat ca vreau neaaparat de la firma ATE, dupa ce au comandat mi-au cerut un avans si a ramas sa vin dupa ele dupa amiaza. Surpriza a venit atunci cand m-am dus sa le ridic si am constatat ca nu erau ATE, vanzatorul mi-a explicat ca ATE face serii mici si le gasesc in general numai la reprezentanta, pana la urma leam luat peastea (pe care leam si montat), nu pentru ca m-a convins ci pentru ca nu am vrut sa ma cert cu el. Asa ca am ramas in dilema, eu nu cred ca nu le poate aduce si altcineva, voi ce parere aveti? dar stergatoarele ? (oricum leam montat deja pe ambele, dar ca sa stiu),

Andi daca mai ti minte am intrebat si de grupul conic pt cutie FFK si costa aprox 14.000.000...UOU :salut:

mama, ce cutremur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus!

Este imposibil, trebuia sa te iei de gat cu vanzatorul! ATE produce aceste placute (cod Ate 13.0460-7101.2). Ce scria pe cutia care ai luat-o tu? Despre stergatoare nu stiu ce sa-ti spun pentru ca nu stiu ce masina ai (bag-o si tu in "signature"). La ce magazin ai fost?

Bafta!

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat signature dar nu stiu daca apare , am Seat Cordoba 1.4 MPI Stella Max din 2002 de 60 de cai, va rog spuneti-mi unde as fi putut gasi placutele originale si/sau stergatoarele mai ieftine ?

Edit: stergatoarele au codul 6k1955427, 6k1955427a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre stergatoare nu stiu, dar placutele de frana ar fi trebuit sa le gasesti la orice magazin de piese de la cel din coltul strazii si pana la Augsburg. Sigur, mai sunt si magazine care pana mai anu' trecut au vandut sapun si biscuiti, acolo sigur dai de niste idioti... :26:

Orienteaza-te spre firme mai mari si cunoscute.

Bafta!

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

La capitolul stergatoare le-am incercat pe toate pana acum.Am creat o obsesie pt ele cand am constatat ca cele proaste zgarie parbrizul.Concluzia finala au fost stergatoarele Bosch.Cu 1.250.000 am cumparat doua seturi (marimi diferite pt ca la Ibiza nu sunt la fel cel din stanga cu cel din dreapta).Rezultatul ?Sterg perfect, nu scartaie, nu lasa urme, nu zgarie parbrizu si mai am si un set de rezerva noi noute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut la toata lumea...

Surpriza a venit atunci cand m-am dus sa le ridic si am constatat ca nu erau ATE, vanzatorul mi-a explicat ca ATE face serii mici si le gasesc in general numai la reprezentanta,....

<{POST_SNAPBACK}>

Gasesti ATE - sunt in cutie albastra. Vezi la autototal.

Intradevar la service e 3.2 mil..iar la ceilalti 2.2

E bine sa pui placutze bune ..altfel o sa te tina putin..mai sunt Ferodo ( cele in cutie rosie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am schimbat placutele de frana (am avut Ate si am pus tot pe Ate), m-au costat 2.240.000 lei fara manopera, ca mi le-a montat un prieten care e mecanic.

Banuiesc ca nu poate sa fie diferenta mare intre cele de Golf si cele de Seat.

Modificat de bladerunner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
salut! ce placute de frana se potrivesc la un seat toledo din 1991?

<{POST_SNAPBACK}>

Dute cu talonul ..am spus mai sus pe unde..si iti zic exact baetii...

. K am toat lumea are cataloage si iti poate zice tipul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
de ce se aprinde becul la ABS dupa putin timp de mers cu masina?

<{POST_SNAPBACK}>

e cam offtopic, dar ...

am patit-o si eu.nu stiu daca la tine sta aprins o perioada de timp dupa care se stinge(asa stiu ca e normal) sau ramane aprins pana opresti motorul.La mine ramanea aprins, cauza fiind un senzor de abs (fata stanga parca) era nenorocit.la diagnosticare iti arata ce si cum.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Va salut,
Poate sunt total off topic dar intrebarea mea este destul de simpla pentru cei care cunosc:
La ibiza 2006 se potrivesc alte brate de stergator de parbriz de la alte masini gen polo sau fabia. Mi-au fost fuarate stergatoarele si mi-ua rupt si capatul bratului .
Imi cer scuze de off topic dar nu stiu unde sa gasesc in afara de originale.
Va multumesc!

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!