Jump to content

Performante Dinamice Lupo 1.0


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Salutare

Cum se misca masinuta asta? Din cifrele de pe hartie suna destul de tragic (0-100, reprize, etc).

Care este realitatea?

PS: Despre motor stiu doar ca a cam crapat la ger, are 4 cilindri, 50CP, curea... in rest nu stiu nimic :rolleyes:

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pai depinde la ce model te referi. Nu sunt in masura sa iti dau detalii pentru ca nu as avea termen de comparatie. Motorul de 50 CP e cam lenes pe masinuta, desi daca il duci intre 3000-4000 se simte destul de bine. Imi imaginez pe o tona un motor de 75 cum e TDI-ul de 1.7 (daca zic bine :vaidecapulmeu: ). La 75 de cai cu 1-2 oameni in ea eu zic ca se misca destul de bine. Daca ii mai faci un chiptuning (la Voinea parca) si urci pe la 85 de cai.... :) . Acum nu poti sa te astepti sa aiba demaraj ca un Golf de 140 de cai... totul se reduce la putere/greutate... in principiu :) . Sper ca nu e prea tarziu reply-ul. Stiu ca nu e mult ce ti-am spus si ca poate stiai deja astea, dar nu m-am putut abtine. Comparatie cu un Renault Megane: in Megane sau in Passat te simti altfel... Lupo e mai putin stabila si se simte pe comportament ca nu e atat de masiva. Insa e foarte agila, mai ales pentru treburi mici, de oras. Daca stapanesti bine motorul poti face multe chestii cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1.7'ele e SDi si e cam moale ... eu am 1.4 TDi ... 75 de cai ... modificat la TCM Turbo ... in jur de 98 de cai ... si e racheta :) ... sunt foarte multumit de ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.7 SDi am eu ..si are 60 cp ..dar cum a spus si Polifem..e moale! E masina de consum :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am avut si eu un lupo timp de un an de zile.l-am luat ca masina de oras pt.sotie.are puncte forte si puncte slabe.pt.oras ideala dpdv al parcarilor si al faptului ca te strecurai usor pe oriunde cu ea,dar lucrurile acestea nu compensau cu consumul mare ce-l avea in regim de oras.logica cand am facut alegerea intre o masina pe benzina si una diesel era ca trebuie sa circuli foarte mult ca sa merite diferenta care o dai pe un diesel.eu mi-am schimbat parerea si am schimbat lupo-ul pe benzina cu motor de 1000 cu o masina diesel motor de 1300,iar diferenta e semnificativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Este o masina de mers la servici pentru femei. Sotiei ii place foarte mult ... nu are nevoie de putere si nici consumul relativ mare nu deranjaza in conditiile in care in trei ani a facut 12kkm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

consum mare - condus sportiv cam 9-10% in buc...daca mergi in ext , in afara orasului consuma putin, cam 6 % , in rest .. confortabila :) , mica ..

viteza max undeva de 160 km/h

in treapta a3a 110 :)

Masina e ok, in multe cazuri , soferul e de vina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

consum mare - condus sportiv cam 9-10% in buc...daca mergi in ext , in afara orasului consuma putin, cam 6 % , in rest .. confortabila :) , mica ..

deci se intelege ca deranjeaza cumva consumul la motorul 1.0 !!! a incercat cineva sa ii faca un tuning mic la motor( chiar daca se pare ca nu prea ies rezultate)..in speranta ca se modifica ceva in bine? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adevarat consumul in oras este undeva intre 7,5 si 9,5 depinde si cum mergi si ce distante faci in cat timp ca poti face 15 km in o ora jumate..... deci nu prea ai ce consum sa-i faci..... ma rog eu anul trecut am plecat la bulgari si am facut 800 de km cu 42 de litri de la rosu la rosu nu e foarte exact numai ca masina avea termostatul stricat si carcasa de la termostat si era pusa pe direct si temp nu a crescut de 70 de grade. viteza max 162 pe gps anul acesta, costuri de intretinere acum tine de fiecare ca daca te aprinzi la fiecare mic sunet o iei razna. performante nu prea sunt pur si simplu te duce din punctul A in punctul B e buna pentru oras ca nu prea depasesti 80 de km/h in oras, pana in 80 e OK. Aceleratia 0-100 singur in masina cu rezervorul aproape gol undeva la 18 secunde. daca vrei performante nu iti iei Lupo 999 iti iei altceva daca vrei pur si simplu o masina sa mergi cu ea destul de confortabil si nu mergeti des mai mult de 2 persoane, iar drumuri in afara orasului se fac rar e OK masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu un lupo timp de un an de zile.l-am luat ca masina de oras pt.sotie.are puncte forte si puncte slabe.pt.oras ideala dpdv al parcarilor si al faptului ca te strecurai usor pe oriunde cu ea,dar lucrurile acestea nu compensau cu consumul mare ce-l avea in regim de oras.logica cand am facut alegerea intre o masina pe benzina si una diesel era ca trebuie sa circuli foarte mult ca sa merite diferenta care o dai pe un diesel.eu mi-am schimbat parerea si am schimbat lupo-ul pe benzina cu motor de 1000 cu o masina diesel motor de 1300,iar diferenta e semnificativa.

e'drodro' !!!!!!! Eu mi-am schimbat parerea si am schimbat lupo-ul pe benzina cu motor de 1000 cu o masina diesel motor de 1300,iar diferenta e semnificativa.

ce masina de 1300 diesel ai gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Am condus si eu un corsa cu motor diesel si m-a incantat, recunosc!Dar asta a fost tot ce s-a intamplat!Nu am avut si intentii de achizitionare pt. Corsa diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum mare - condus sportiv cam 9-10% in buc...daca mergi in ext , in afara orasului consuma putin, cam 6 % , in rest .. confortabila :exclaim: , mica ..

deci se intelege ca deranjeaza cumva consumul la motorul 1.0 !!! a incercat cineva sa ii faca un tuning mic la motor( chiar daca se pare ca nu prea ies rezultate)..in speranta ca se modifica ceva in bine? :exclaim:

daca vrei sa consume putin in sensul la $ ii pui GPL si ai scapat :exclaim: . nu merita sa ii faci tuning la motor, nu stiu..dar cred ca o sa castigi max 4 hp prin resoftare.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Corect!

Cam 4 caluti mai intra sub capota motorului...restul nu au sanse( decat dupa multe modificari , este posibil sa mai aduni ceva putere)...

Iar banii investiti pt.toate modificarile parca nu isi au rostul.

Dar nu acelasi lucru se intampla si la diesel, nu?

La o singura schimbare de parametri ai mai adaugat, cel putin 15 CP, iar daca mai modifici si esapament,f. aer...etc . ehhhhe,ce iese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit niste referinte pt. motor 1.0 pe care am sa le scriu acum:

Motordaten

leistung bei 1/min 37 kw(50PS)5000

grostes drehmoment in Nm 1/min 86/3000

zylinderanzahl 4 zylinder, 999cm

verdihchtung 10.7

bleifreier kraftstoff super 95 ROZ/Normal/91 ROZ

Fahrleistungen

hochstgeschwindgkeit km/h 152

beschleunigung 0-80 km/h in sec. 11.1

beschleunigung 0-100 km/h in sec. 17.7

kraftstoffverbrauch

stadtisch( oras) in l/100km 7.8

auserstadtisch in l/100km 4.7

insgesamt in l/100km 5.8

CO2-emission in g/100 km 139

gewichte

zulassiges gesamtgewischt in kg 1340

leergewicht in kg 884

zulassige achslast vorne in kg 710

zulassige achslast hinten in kg 690

zulassige dachlast in kg 50

abmessungen

lange, breite in mm. 3527,1639

hohe bei leergewicht in mm. 1460

uberhang vorne/hinten in mm. 729,475

bodenfreiheit bei zul. gesamtgewicht in m ca. 9.9

spurweite vorne/hinten in mm. 1392/1400

specificatii , ATENTIE la ele!

rezervor combustibil in l circa 34 , cu rezerva circa 6 l

rezervor spalator partbriz in l circa 2.0

ulei motor ,cu filtru ulei ( la schimbare ulei) in l. 3.2

specificatii ulei pt. motor VW 500 00 sau VW 502 00, VW 501 00.

SPER SA FOLOSEASCA CUIVA! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leergewicht in kg 884

mie in certificat imi scrie ca: greutatea masinii e de 971 kg ( am AC pe ea sa fie asa de greu? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce diferenta mare intre 0-80 si 0-100... asta o recomanda totusi ca pe o masina OK ptr oras... plecari de la semafor si trafic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragic?

o masina cu 100CP , masina de serie NU CU PREGATIRI speciale, prinde suta la ora in 10 secundeeeeee ....nu prinde ca un PORSCHE ( preparat ori nu)4.4 .ori mai putin.

Deja vrei mai putine secunde ...vorbesti si de zeci de mii de euro in plus la fiecare secunda in minus pe care ti-o doresti!

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

971 de kg am si eu in talon si nu am a/c probabil ca au pt fiecare motorizare in parte o cifra si ei o pun in talon..... nu cred ca a stat romanul sa cantareasca masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la fel si buburuzoiul meu are 971 kg in talon si in oras consuma intre 7,5 si 8,5 depinde de cat il calc pe coada dar afara mers legal pe unde trebuie consuma max 5l la 100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog hai sa mai fim rautaciosi la adresa motorului 1.0l 50 cai putere.daca schimbi treptele de viteza repede si la 2000rpm normal ca nu poate dar daca il duci peste 3000 rpm lucrurile se schimba .ca va consuma 8,5 litri asta e partea a doua ca doar nu vrem sa consume nimic in oras si pe datorie afara

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!