Jump to content

Jetta Sau Passat? - Nu Stiu Ce Sa Cumpar


micu`evreu
 Share

Postare recomandată

M-am decis sa imi schimb masina si nu stiu ce sa imi cumpar. 2 masini sunt acum in vizorul meu si al sotiei: Jetta si Passat. Ea isi doreste sa ne luam neaparat io masina cu cutie automata, asa ca DSG/tiptronic/multitronic e un "must".

Toate bune si frumoase, am configurat si pe una si pe cealalta, ne-am uitat si in buzunar sa vedem ce ne permitem si am ajuns la 2 configuratii cu preturi fffff apropiate:

-Jetta 2.0 TSI 200CP Sportline DSG + optionale

-Passat 2.0 FSI 150CP Highline Tiptronic +optionale (putine ca vine bine dotata)

In final, ambele vor fi dotate aproape identic(Passatul are in plus pielea, ceva lemn pe consola - pt ca vin ca standard la Highline bancheta incalzita - la Jetta nu exista ca dotare si eventual niste jante pe 17, dar inca duc negocieri in familie privind aspectul acesta)

Acum efectiv nu stiu pe care sa o aleg. La Jetta ma atrage motorul si cutia, care dupa parerea mea e mai performanta decat tiptronicu` de Passat. Pe de alta parte Passatul e mai frumos, mai mare(vreo 80l in portbagaj in plus, iar la spatiu interior nu se compara) si are in plus ceva piele si lemn (momentan nesemnificative, dar totusi sunt acolo). Valoarea de revanzare (pt ca sa fiu sincer, mai mult de 3-4 ani nu cred ca pot sa am aceeasi masina) inclina balanta in favoarea Passatului, nu stiu cata lume va dori sa cumpere o Jetta la pret de Passat, indiferent de motorizare si cutie.

Asa ca fapt divers, cred ca pierd banii de cutie automata indiferent de ce masina aleg, Europa nefiind o piata buna pt astfel de masini.

Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic : passat

este mai mare , mai inpunatoare , spatioasa , si nu in ultimul rand pret mai bun la revanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat fara dubii. Alta clasa, confort superior, si alta valoare de revanzare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu Passat ar fi o varianta mai buna. E fabricat in Germania si ar trebui sa aiba o calitate mai buna a fabricatiei decat un Jetta fabricat in Mexic.

Pe de alta parte despre 2.0 FSI 150Cp nu am citit decat ca ar fi un motor gurmand si nu prea agil.Probabil in combinatie cu tiptronic ar fi si mai gurmand.In plus in combinatie cu acest motor nu e garantata o valoare mai mare la revanzare.Nu in Romania.

In final as alege Jetta 2.0 TFSI DSG daca e sa aleg strict intre cele doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu am lua in calcul motoarele: passat all the way, fara discutie.

daca ne gandim si la motoare... nu stiu, alta varianta de motorizare la passat nu ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat cu dsg de 2.0TDI as lua si eu, dar sare din buget cu mult.

2.0fsi de 150 nu vine decat cu tiptronic si intr-adevar e si mai gurmanda si mai lenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat vs Jetta clar Passat.

Passat Highline 150CP aspirat tiptronic vs Jetta Sportline 200CP turbo DSG clar Jetta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat e cea mai buna alegere o sa te incante masina vei vedea. Nu o sa ai nici cea mai mica problema doar la parcare :Driver:sa nu iti iei suspensie Sport doar atata de sfatuiesc ca eu am pe Passatul meu suspensie sport ca asa a venit dotata si in vara asta cand am fost i romania am plans de mila masinii. Cere sa iti puna suspensie pentru strazi in stare rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta Passat. Alta siguranta, alta clasa, alta tara constructoare. intrebarea este, de ce neaparat benzina? Motorul de 140 de cai TDI cu DSG ar fi ideal, dar ce-i drept mai sunt 2.000 de euro. Si inca un lucru, Passat-ul il iei Highline, in timp de Jetta Sportline.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GRooVe are super dreptate Passat 140 CP 2.0 highline am eu si sunt super multumit de el o masina super buna. Gandeste bine inainte de a cumpara o masina ca dupa aia nu mai poti schimba nimic. 2000 EUR sunt multi in ro dar merita Motorul TDI 2.0 140 CP e super agresiv nu vreau sa zic nimic de cel de 170 pe care nu l-am condus dar cred ca rupe :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot Passat prefer, motorizare diesel fara discutii, masa masinii este destul de mare si dieselul ajuta mult dinamica datorita cuplului dezvoltat plus ca este si economic.

Jetta, scoate-o din calcul, sunt multe masini mult mai bune in clasa cu Jetta.

Iti mai recomand sa iti arunci un ochi la noul Renault Laguna, cel putin ca interior e altceva, e deosebita. In privinta fiabilitatii, am vazut atat de multe Passat-uri cu probleme incat nu stiu daca VW mai e ceea ce era odata. Nu vreau sa se supere cei cu Passat-uri pe mine dar cam asta e realitatea fie ca ne place fie ca nu :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jetta sportline si sunt supermultumit. de noul passat nu-ti pot spune prea multe,insa gandeste-te ca la jetta sportline ai si suspensiile dure care iti vor da o mai mare stabilitate in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fugi mai de aici cu laguna si alte ameteli, daca e asa buna, de ce la second e mai ieftina ca golful? si ca e deosebita, chiar e deosebita, adica e gay, sau pentru gay

Dca zici tu fug. Laguna asta noua care va iesi nu e deloc o ameteala, mai stam de vorba peste cateva luni. Cu faza cu gay nu inteleg ce vrei sa spui, cred ca te-a luat ameteala de la alte ameteli de masini. Daca tu crezi ca pe lumea asta exista doar Passat si restul sunt ameteli nu am cum sa realizez un dialog cu tine.

Faza aia cum ca Laguna e mai ieftina ca Golful este doar in Romania si din punctul meu de vedere este o mare prostie. E sport national sa compari mere cu pere si sa dai mai mult pe mere :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jetta sportline si sunt supermultumit. de noul passat nu-ti pot spune prea multe,insa gandeste-te ca la jetta sportline ai si suspensiile dure care iti vor da o mai mare stabilitate in curbe.

Passatul Highline are suspensie sport cel putin asa l-am primit eu si sigur nu a fost optional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: ''passatul e cea mai buna la clasa medie si jetta cea mai buna la clasa compacta'' - desigur la clasa compacta ai uitat de Octavia II.

On topic - de departe tinuta de drum este superioara la Passat B6, spatiul interior,calitatea finisajelor si aspectul exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat am mai condus, chiar 2.0TDI (pt ca are varmiu, si cand plecam in concediu ne lasam unul in grija altuia masinile) si se misca bine de tot masina pt gabaritul ei, stiu si cat de confortabila e si cat de barca e pe serpentine (stiu ca sunt stupid comparand-o cu RS-ul meu, dar tre sa recunoastem e barca!!!!!!!) si ca poti sa faci sex in 3 in portbagaj fara sa te auda nimeni si fara sa ai probleme cu spatiu, dar eu vreau masina cu cutie automata, si cat trebuie sa platesc pt combinatia 20tdi+dsg mi se pare inuman de mult, si dupa 3 ani sa pierd 50% din valoarea asta.... nu prea cred.

Am condus si 1,9tdi pe pasatul nou (sunt mort dupa TDI-uri) dar mi se pare ca sunt calare pe un sicriu pe 4 roti, nu ai nici o sansa in depasire cu ea, te rogi sa parte numai de Loganuri de 1.4 pana la destinatie (no offence) - oricum in RO nu se aduce automatic.

Pe cel de 150 nu l-am condus (oricum ideea unui motor aspirat nu ma incanta decat daca e min V6), dar mi s-a povestit ca s-ar misca uluitor de bine - pe cutie manuala, dar e cam gurmand.

Jetta nu am condus nici o data, nu stiu cum arata la interior (azi ma duc sa vad ma indeaproape masina), dar nu pot spune niciodata ca m-a incantat, practic as da niste bani pe un compromis intre motorul care il doresc si masina de familist care trebuie cumparata, pe langa asta ar fi prima din Romania de acest gen - cred, cel putin nu a mai existat la PBN nici o comanda de genu asta, "e unicat mancati-as".

ma duc sa vad si jetta in amanunt, sa mai citesc, sa mai vad...... si in 2-3 zile voi plasa comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, am Octi2 si am mers vreo 2k si cu Jetta. In afara de unele mici chestii precum manerele de viraj care au revenire controlata, lumini la oglinzile din parasolar si alte chestii minore nu am vazut nimic mai acatarii la masina asta. In rest, spatiu si orice altceva, acces portbagaj, Octavia este superioara. Imi pare rau sa iti spun asta. Nu inteleg de ce zici ca Octavia nu ar fi originala, e mai originala decat crezi. Jetta fabricat in Mexic si Octavia in Cehia, acolo unde se fabrica si alte chestii pentru grupul VAG, pe majoritatea chestiilor de pe Octavia scrie Made in Germany iar fabrica unde se face Octi este cam cea mai noua si moderna din tot grupul VAG, so... Iar faptul ca Octavia e sora mai mica si mai ieftina, nu stiu daca lucrurile stau chiar asa. Dar hai ca nu vreau sa discutam despre un versus O2-Jetta, chiar nu e cazul si e clar ca pentru initiatorul topicului Passat e varianta cea mai tare doar ca e o problema cu motorizarile alese de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu si eu as alege Octavia 2 decat Jetta. Am avut Octavia 1 si inca imi pare rau ca am vandut-o. O masina extraordinara, si sincer sa fiu, Octavia inca mai are pretul corect pentru o masina. La Vw platesti in primul rand marca si apoi diferite materiale, dar as lua Octavia cu ochii inchisi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la O2, dar nu prea mai e Skoda pe gustul meu, am si Octavie si Fabie si parca mi-a cam ajuns sa merg cu cioara verde pe capota, doresc o masina mai bine inchegata si care sa isi pastreze pretul cat de cat apropiat de cel platit initial.

Superb-ul mi se pare o masina adevarata scoasa de Skoda si care as fi cumparat-o fara sa stau pe ganduri(dar care nu a fost promovata de frica sa nu fure vanzarile Passat-ului), problema este ca il cumperi cu 10 lei si il dai de pomana cu o lumanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fiti rai ca SKODA e masina super frumoasa si nu vad de ce nu ar fi egale diferentza sta di personalitatea fiecaruia si stilul de a alege. Mie mi-a placut Passatul la altul i-a placut SKODA asa ca fiecare dupa gust. Am zis intr-un topic ca imi place mai mult Passatul decat A4 si ca mi se pare ca A6 e la fel ca si Passatul si mi-am azut de toate. Deja sunt OFF TOPIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat si golf 4 in familie. Normal ar fi sa iti recomand passat-ul pt ca este mai confortabil si ai alt feeling in ea.E deosebita.Dar de cand am eu masini am invatzat un lucru important, la o masina conteaza in primul rand motorul si cutia , adica lucrurile care iti iti ofera cea mai mare satisfactie la o masina , dotari mai pui tu , mai schimbi dar motorul si cutia la asemenea masini mai greu umpic. Da ,baietii au dreptate Jetta se face in Mexic iar vw suporta taxele suplimentare doar ca masina sa fie competitiva la PRET nu si la fiabilitate. Sa nu uitam ca si beetle se face tot acolo si mercedes ml in texas dar asta nu le face masini mai proste .

Acum decizia e a TA , noi ne spunem parerea. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De service nu vorbim, pt ca ar insemna sa nu iti mai cumperi masina in Romania, sau sa mergi numai la cunoscuti. Si la Skoda si la VW e aceeasi porcarie, sunt aglomerati, spun ca fac si verifica dar nu se prea intampla, masina merge perfect, nu are nimic, dar dupa 2 zile iti pica cutia de viteze ca au uitat sa iti puna nu stiu ce siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!