Jump to content

Schimba Ceruirea Nuanta Vopselei?


o3_cep
 Share

Postare recomandată

Intreb acest lucru, pentru ca am ceruit masina prin februarie, la un centru de detailing auto. La momentul respectiv, nu am sesizat diferenta de culoare.

Intre timp, s-a intamplat sa ma loveasca unul in usa dreapta fata, iar acea usa a fost inlocuita si revopsita. Acum, cu ochiul liber se vede f putin diferenta. Dar in poze, acea diferenta e destul de vizibila. Ma gandesc ca acea usa, nefiind data cu ceara solida, are acea diferenta de nuanta.

Atasez 2 poze in care se vede acea diferenta.

Problema mea... e de la ceara, sau de la vopsea?

Daca ceruiesc acea usa, las sa treaca o perioada si apoi ceruiesc toata masina... sunt sanse sa scap de acea diferenta de culoare?

Repet, cu ochiul liber diferenta e aproape insesizabila. Cei care stiu masina, pot confirma :icon_thumright:

post-5190-1187637482_thumb.jpg

post-5190-1187637564_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am mai auzit ca o ceruire sa aiba ca efect schimbarea nuantei vopselei.

dar am vazut f multe cazuri in care piese vopsite dupa un accident au o alta nuanta (mai inchisa) decat cea a restului masinii.

o solutie pt a afla este sa gasesti o alta masina cu aceeasi culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fie de la vopsea (daca nu au nimerit-o ca lumea) sau chiar de la ceara, cum spuneai (este o pelicula foarte subtire, dar care schimba indicele de refractie al soarelui). Da cu ceara si usa respectiva, se vede destul de bine diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceara schimba foarte putin tenta vopselei, mai ales in cazul celor metalizate. Este ceara care accentueaza particulele de metalizat sunt altele ca inhiba. Tu nu ai o vopsea asa de pretentioasa si oricum ceara cam dispare dupa o luna de zile, depinde de ploi, spalari etc.

In cazul tau nu prea au nimerit vopseaua, din pacate :icon_thumright: Eu i-as pune sa o vopseasca din nou. Inainte sa dea cu noua vopsea pe masina sa faca un test pe o bucata de tabla, sa o vospeasca, o lasi sa se usuce, apoi pui pe vopseaua veche si trebuie sa fie IDENTICA. Daca sunt diferente de nuante nu mai vopsi ca daca se vede pe o mica bucatica de tabla diferenta cand vei vopsi usa diferenta va fi si mai mare.

De obicei cand se vopseste un element de caroserie, cazul tau usa se polisheaza si zonele vecine, adica aripa fata si usa spate, tocmai pentru a inviora putin vopseaua veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 8 luni. Ceruirea a fost facuta in februarie... si usa a fost schimbata, si implicit vopsita prin mai. Cam imposibil sa ma duc sa o revopsesc acum. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta va pot confirma ca diferenta nu este sesizabila cu ochiul liber, am ramas uimit cand am vazut pozele acum cateva luni si am sesizat diferenta de nuanta. Oricum, vopseaua originala de pe masina nu e asa veche, masina avand 8 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte clara diferenta si mai mult ca sigur nu e de la ceara din pacate... bad paintjob :icon_thumright:

Modificat de semit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ochiul liber e foarte foarte mica diferenta, si se vede doar daca te uiti f atent. Doar in poze e asa mare diferenta. De-aia am si ezitat sa ma duc de la inceput in service cu problema... ca nu puteam sa ma duc cu stick-ul cu poze, sa ii arat omului ca uite... in poze se vede asa diferenta si vreau sa revopsiti usa. :icon_thumright:

O sa incerc sa ceruiesc usa, poate se atenueaza vreun pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) bine ai re-venit aici pe vwforum semit :icon_thumright:

On-topic, incearca sa dai o ceara la toata masina, cu timpul diferenta se va estompa, soarele isi face datoria si decoloreaza totul :)

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar NU e acelasi cod de vopsea pt. ca cea de pe usa e un galben usor verzui iar cealalta e spre portocaliu deci NU se vor egaliza vreodata. Fa un polish la culoare si o sa mai scada usor diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mda... m-am trezit prea tarziu sa ma interesez de acest lucru. am vorbit la service-ul unde a fost efectuata lucrarea. Am vorbit cam la 4 luni dupa ce a fost efectuata (am sunat pe 22 august, iar lucrarea a fost facuta pe la sfarsitul lui aprilie)... si nu se mai poate remedia pe garantie. :lol:

Daca ma duceam in timpul celor 3 luni (cat acorda Metrotehnica garantie la lucrare/manopera) se rezolva. Acum... trebuie sa ma obisnuiesc cu ea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei nu au vazut cum a iesit masina de prima data? Ce-au zis, tine, tine, nu, remediem. Pacat ca pana si unii de care auzi numai de bine se dedau la asemenea chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sperat sa se duca... si venind vara, nu i-am dat f multa importanta. Cand am ridicat masina, era prafuita...

A fost si greseala mea ca nu m-am dus imediat la ei. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceara formeaza doar un strat protector deasupra stratului de vopsea deci nu poate si nici nu ar avea cum sa schimbe nuanta vopselei , problema sunt vopsitorii care nu vad bine cartelele de culoare sau nu respecta reteta de vopsea in totalitate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!