Jump to content

Aprindere electronica


niq_ro
 Share

Postare recomandată

vreau si io scheme de aprindere, sonde de temperatura, turometru.... da' testate ;)

ca idee am vazut si eu una facuta pe la Tg-Mures cu un LED de palpaie in functie de rotatie :shock: , da' e mica , cat juma' de pachet de tigari si tare ma mir ca merge mult timp :geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    29

  • notchman

    21

  • slider

    13

  • victori

    5

Top Posters In This Topic

Salut pe toata lumea!!

Coane Notchman da' o schema de aprindere electronica "ca lumea" nu ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intzelegi tu prin "ca lumea", sa fie normala, multiscanteie, C.D.I., 4cil, 6cil,.....8cil...etx, sau sa functzioneze ireprosabil.

De testat sunt in mare parte testate de mine in doua moduri.

Ori le-am facut si am vazut daca merje sau nu , ori am simulat functionarea lor pe computer....(ceava mai complicat, si nu prea pe gustul meu, ca pe simulare se pierd din vedere mici chestii, de ordin mecanic, "ansamblare, pozitzionare, ecranare, vibratzii"), dar la simulare imi ia mai putzin timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma apuc sa fac una , sa vad de care,

Dar momentan nu am timp prea mult, ca deh satu la scarbici si sambata acuma pentru zilele de Pasti si 1Mai, libere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intzelegi tu prin "ca lumea", sa fie normala, multiscanteie, C.D.I., 4cil, 6cil,.....8cil...etx, sau sa functzioneze ireprosabil.

De testat sunt in mare parte testate de mine in doua moduri.

Ori le-am facut si am vazut daca merje sau nu , ori am simulat functionarea lor pe computer....(ceava mai complicat, si nu prea pe gustul meu, ca pe simulare se pierd din vedere mici chestii, de ordin mecanic, "ansamblare, pozitzionare, ecranare, vibratzii"), dar la simulare imi ia mai putzin timp.

Pai....una care sa mearga si la care sa-mi poti trimite si desenul placii. Ca la asta ma chinui cel mai mult. La proiectatul placii imprimate...

Eu am o prapadita de dacie din '85 . I-am facut motoru' si as vrea sa-i pun si o aprindere electronica. Am vazut eu ceva la magazin da' nu prea imi inspira incredere...ceva ca o cutie de chibrite cu numai 2 fire ce iese din ea....eu stiam ca arata altfel aprinderile astea...

Mda...am uitat adresa: catalin_costi@masini.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba cu 2 fire :salut:

Daca'i pentru Dacie estem ok, itzi trimit o schema simpla.

Itzi proiectez rapid si un cablajel, ca io lucrez in "aer".Deh mashina cu aer, montaje in aer, ....io in aer............

Cred ca spre sfarsitul saptamanii itzi trimit schemutza.

ps. banuiesc ca daca'i Dacie, nu vrei sa te complici cu cine stie ce..., ca nu merita efortu si investitzia, tu trebuie sa'i pui ceva de care sa te servesti si care sa faca serviciu propus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai m-am incurcat cu pusu imaginii pe pagina( imagine cu aprinderea electronica).

Cum se pune o imagine ?ca mie nu imi iese.

Sau o trimit cuiva care stie sa o puna"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema asta ii testata? :bounce: ca asa am si io colectia Tehnium aproape completa pana in '99 si am mai incercat si din RET, din Electronistul, dar... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Estem testata , prin simulare , si urmarirea amplasarii piesarii.

Ar trebui sa mearga fara probleme.

Nu am construit'o fizic.

Dar oricum pesele contzinute sunt clasice pentru tipul asta de aprindere, si daca nu merge asta corect, tot cu pesele alea fatci alta, dar cu alta configuratzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul e ca schema asta am vazut-o in mai multe raviste si carti :salut: ... cred ca o s-o testez :ok: merci

PS: voiam o confirmare, torusi ca nu pierd timpul aiurea cu ea :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din intimplare am gasit pe net un site al unei firme care comercializeaza piese, componente si kit-uri electronice. Am gasit la ei si turometru auto cu afisor numeric, voltmetru electronic, etc....interesant ca le trimit prin posta cu plata ramburs. Poate intereseaza pe cineva.

adresa: www.adelaida.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adelaida e din Craiova :salut: o sa trec si eu pe acolo

si o sa va spun si voua preturile :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve Niq!

Au si un catalog cu preturi la toate componentele si kit-urile disponibile. Trebuie sa te inscrii la ei si poti primi lunar ofertele lor prin e_mail. Ce este interesant ca pot furniza kit-uri proiectate la cerere.

Oricum multumim pentru sprijinul oferit. Mergi totusi pe la ei si vezi ce firma este. Ma refer daca sunt totusi seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot cumparat de la ei in decursul timpului, chestia e ca am luat un kit de voltmetru (nu auto) cu afisaj cu LED-uri, dar nu prea a facut fata... consuma mult ... cam 170mA.. chestia ca nu il modificasem ca sa se stinga afisajul cand e scoasa cheia din contact... si unele piese sunt cam... prea turcesti din kit....ca exemplu, semireglabilul de regla 0V si maximul de scala :salut: :-( da' o sa trec si sa vad ce au mai scos :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare Niq! Intreaba-i te rog si despre kit-urile facute la cerere (proiecte noi). cam ce si cum sta treaba - preturi, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare Niq!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Adelaida sunt abonat de vreo 2 ani, sunt seriosi, au pretzuri cam piperate la kiturile standard, dar daca nu avetzi ce face cu banii, fatcetzi comanda de kituri la 'cerere', si o sa vedetzi .

Oricum daca suntetzi amatori si avetzi bani va asigur ca estem o firma serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e firma seriosa, la oferte, dar eu ziceam de kit-uri, eu am testat 2 voltmetre si, pana nu-i pui radiatoare pe stabilizatorul de tensiune, nu poti sa-l tii non-stop, deci e un pic de aranjat ce au facut ei, de asta ziceam eu :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intzi dai seama ca oamenii incearca sa minimizeze cat mai mult costurile de productzie, si in felul asta sa le dea si cu un pretz mai mic, si asta in detrimentul de multe ori al fiabilitatii.

Eu personal nu cumpar "kituri", ci doar pese.

Mai uitate si pe "VITACOM", sunt mai dotatzi.

Dar potzi sa'ti faci o lista cu ce scheme vrei, si ce complexitate sa aiba, si itzi trimit io schemutzele.

Mie personal imi plac schemele simple, si care fac serviciul propus, asta deoarece nu are rost sa-ti fatci montaje profesionale, cu tolerantze de 0.0001/volt/amp/......., si sa le pui pe mashina.

Astea le faci pentru acas , pentru lab propriu.

Dar cum am mai spus, daca avetzi bani, si vretzi sa nu muncitzi de loc cumparatzi kituri , si scapatzi de munca..................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee nici eu nu cumpar kit-uri, deci aas vrea niste scheme de:

- turometru;

- termometru;

- vitezometru (parca testai si asa ceva);

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fatce.

Vreau sa stiu tipul de indicatzie pe care il vrei

"digitala, analogica, sau cu semnalizare de preaguri limita.

Cu vitezometru deocamdata nu am mai facut numic, dar trebuie sa duc la bun sfarsit si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vreau afisare digitala.. sunt eu adeptul restaurarii, dar.. imi plac mult afisajele digitale si cred mai precise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!