Jump to content

Pompa De Benzina


G60
 Share

Postare recomandată

Care stie cumva daca exista pt Golf 2 o pompa de benzina (ma refer la cea de sub masina) care sa bage 5 bari sau mai mult , pt ca desi am montat un alt regulator de presiune care tine pina la 7 bari am avut supriza atunci cand s-a facut reglajul sa constat ca pompa nu duce mai mult de 3,5 bari ceea ce ma obliga sa nu trec cu presiunea in turbo de 0,5 bari si de 4000 de ture (desi turbina duce lejer pina la 1 bar) deoarece ajung sa merg cu amestec prea sarac si risc sa imi topesc ceva .

Astept raspunsuri la obiect daca stiti , iar daca cineva imi poate imprumuta o astfel de pompa doar pentru probe si in caz ca face treaba sa o cumpar ar fi excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care stie cumva daca exista pt Golf 2 o pompa de benzina (ma refer la cea de sub masina) care sa bage 5 bari sau mai mult , pt ca desi am montat un alt regulator de presiune care tine pina la 7 bari am avut supriza atunci cand s-a facut reglajul sa constat ca pompa nu duce mai mult de 3,5 bari ceea ce ma obliga sa nu trec cu presiunea in turbo de 0,5 bari si de 4000 de ture (desi turbina duce lejer pina la 1 bar) deoarece ajung sa merg cu amestec prea sarac si risc sa imi topesc ceva .

Astept raspunsuri la obiect daca stiti , iar daca cineva imi poate imprumuta o astfel de pompa doar pentru probe si in caz ca face treaba sa o cumpar ar fi excelent.

Pompa de gti 16v pe care am cumparat-o amu vreo doua saptamani baga 6 bari.. am dat 640ron pe ea

Edit: am vazut acum "(ma refer la cea de sub masina)".. scuze.. eu am cumparat pompa care se scufunda in rezervor

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompele care sunt facute pt injectie mecanica...gen mk1 gti 1.6 110 cai....face aproape 7 bari....:icon_thumright:...dar este f scumpa...cam 600 lei din cate stiu eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a spus mai sus, toate pompele de k-jetronic trebuie sa bage minim 6 bari si sunt din acelea care se baga intr-un rezervor mic sub masina. Exista si pompe universale care baga presiune mare si sunt mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa de sub masina este cheia puterii unui Golf 2 16 valve ,trebuie sa bage 9-11 bari de abia o tin colierele si furtunele.Am schimbat pompa cu una din Cehia si am dat cam 7 mil. acuma 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma depinde si unde ai masurat tu de ai 3.5 bari ...oricum orice pompa de gti baga peste 6 , avand nevoie pe injectorul de shock de minim 5,3 bari .asa spune cartea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles ideea se pare ca pompa de 16v ar fi ce imi trebuie. Presiunea am masurat-o cu manometrul de reglaj al regulatorului.

Sa vedem unde gasesc acum o pompe de imprumut vreo 2 zile ca sa pot sa o testez sa vad daca totul e ok fara sa arunc banii si sa constat ca tot nu e de ajuns.

Multumesc de informatii !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa nou nouta Bosch facuta in Cehia, cumparata ieri cu 400 ron merge de rupe, baga vreo 7 bar....iti recomand sa iei una noua, experiente cu pompe vechi am facut eu destule si lucrezi degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau doar sa vad daca pompa in cauza e in stare sa faca fata la ce am eu nevoie ... daca e ok cumpar daca nu macar nu arunc banii pe o pompa ca dupa 2 zile sa o pun la vanzare aici ... cam asta e ce incerc eu sa fac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci cumprei una o testezi si daca nu e ce vrei tu , o duci inapoi, orice magazin de piese auto schimba sau returneaza banii .eu unu asa fac la o gramada de piese , e acelasi lucru ca si cand iti da vanzatorul o piesa gresita si tu mergi acasa o montezi dar nu merge masina cum trebuie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara dar nu mi se pare fair-play sa fac asa ceva doarece vanzatorul nu are nici o vina ca am eu chef sa fac experimente. E foarte posibil ca piesa respectiva sa ramana cu ea pe stoc cateva luni pina o vinde si implicit si cu banii blocati , pentru ca depozitele accepta retururi in anumite conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau doar sa vad daca pompa in cauza e in stare sa faca fata la ce am eu nevoie ... daca e ok cumpar daca nu macar nu arunc banii pe o pompa ca dupa 2 zile sa o pun la vanzare aici ... cam asta e ce incerc eu sa fac .

pai eu ti-as fi dat una de incercare dar esti cam departe, in bucuresti chiar nu are nimeni o pompa sa te ajute???oameni buni, dati o mana de ajutor aici!!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma depinde si unde ai masurat tu de ai 3.5 bari ...oricum orice pompa de gti baga peste 6 , avand nevoie pe injectorul de shock de minim 5,3 bari .asa spune cartea

cred ca la G60 e vorba de Digifant...injectoarele se deschid pe impuls nefiind nevoie de presiune f mare - de aici si pompa de 3,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect .. aia e partea a doua a distractiei o mica 'resoftare' pentru marirea timpului in care stau injectoarele deschise.

Pana una alta am incercat cu o pompa de 16v si din pacate baga doar 5 Bari , asa ca o sa incerc cu o alta pompa care ar fi de Golf 1 gti si pare-se ca baga 7 bari cu 2,9 l/min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una de vr nu i buna? are debit mare .... :)

nu e buna ca si vr-ul are inj electrica....mai oameni buni, ce va mai tot atata.....omului ii trebuie o pompa de benzina de la o masina care a avut inj mecanica asistata sau nu....nici vorba de cea de la injectia electrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat pompa de Golf 1 GTI ...... si merge bine bine . Next step marirea timpului in care stau injectoarele deschise ca sa am benzina suficienta si sus in ture, daca cedeaza si astea nervos incerc niste injectoare de RS4, dar totusi sper sa nu fie cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

2 intrebari :pentru un 1,8l 8v (gt) m-jetronic, cred, ce presiune baga pompa, si de care e , in rezervor sau in exteriot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mono-jetronic este destul pompa din rezervor care baga 1 bar, nu este nevoie si de cea de sub masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspuns. dar daca e mai puternica ce se intampla? nu mi-o ineaca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
Sebastian Costin

am si eu aceeasi problema si anume pompa de benzina ( de sub masina) nu baga presiunea dorita. Din auzite.. pompa de benzina originala este foarte scumpa in jur de 600 ron. Intrebarea mea este daca se poate monta si o alta pompa de la o alta masina sau ceva ce poate inlocuii vechea pompa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca gasesti sa aiba aceeasi presiune si debit da.

injectie mecanica are si mercedes-ul 190 si mai multe masini, dar nu stiu nimic de debit. eu am incercat o pompa de audi 2.2 5 cil pe kr-u meu si avea presiunea necesara dar nu avea debitul necesar functionarii corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Costin

sii... imi poti da te rog cateva sugestii adik.. pompe ce se potrivesc ca debit si presiune.. ? bmw-ul pisicutza nu are pompa la fel? 

Ca vreau si eu sa scot golfuletzul din parcare si merge in suturi:|  

Multumesc anticipat! 

Bafta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bmw are electronica si sigur nu scoate 6 bari. trebuie sa le iei la rand sa le verifici ca sa ai si debit si presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Costin

deci.. cu alte cuvinte nu prea poti inlocuii pompa decat cu alta identica cu cea originala...:|

sau.... pui GPL pe masina sii ii schimibi galeria de admisie cu una pe carburator.. 

Pacat ca pompa de benzina e foarte scumpa:|

Oricum ms mult Alyn!

Bafta:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!