Jump to content

Audi A4 Germania


ionutt
 Share

Postare recomandată

Decat sa te hazardezi , fara sa ai habar de Euro 3 si Euro 4 si de modul de cumparare din DE. inclusiv gasirea unei masini pe gustul tau , eu iti recomand sa cauti in RO. pe cineva " de bun simt " care poate face acest serviciu (contra cost) !

Te rog sa nu ma intelegi gresit dar ce vezi prin poze pe net e diferit de realitate si cautarea asta in DE. costa !!!

P.S. Euro 4 este BKE (1,9tdi 85kw DPF incepand cu 2004) si BPW (2,0tdi 101kw DPF incepand cu 2004) dupa cate stiu !

Euro 3 restul (ce banuiesc ca intra in optiunile tale !)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele fabricate de la jumatatea anului 2004 din cate stiu

eu detin unul euro4 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VREAU SA STIU CARE DIN MODELE SUNT EURO 3 SI CARE EURO 4.MA REFER LA AUDI A4 TDI DIN INTERVALUL 2003-2005.BANUIESC CA INCEPAND CU O ANUMITA LUNA A RESPECTIVILOR ANI AU PUS EURO 3 SAU EURO 4 .

VREAU SA POTDISTINGE EXACT O MASINA DUPA DATA INSCRIERII DACA ARE EUR 3 SAU EURO 4 FARA SA MA MAI IAU DUPA CE SCRIE IN ANUNT.

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Renunta la CAPS!

2. Ai deschis deja un topic nou pe tema asta (cu toate ca s-a mai discutat de zeci de ori), nu posta pe tot forumul acelasi lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi motor AVF 1.9 TDI 131 CP din 2004, al meu e EURO 3, ratzoiu are EURO 4. Cele maxim 2005 (modelul vechi) au fost euro 3 cu ceva exceptii. Probabil la cerere se punea catalizator pt euro 4 dar era masina mai scumpa, sau il schimba neamtul sa plateasca impozit mai mic. Cel mai bine iei VIN-ul, adica seria de sasiu si rogi pe cineva din tara sa o verifice la dealer. Mergea si pe www.oilshop.ro, dar acum vad nu se mai poate.

Modificat de rotnic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna noua pe aici, dar din cate am citit si eu, cel mai sigur si mai sigur te iei dupa Codul de motor scris in brief. Daca codul este AVF este sigur euro 3, indiferent ce iti zice proprietarul - cel putin la RAR aici asta ti se va spune.

(si pe mine ma roade ft tare problema euro 3 - euro 4, ca nu mi-i totuna cat ii taxa de inmatriculare - vrem sa ne aducem un A4 1,9 TDI din 2004 MUSAI cu Euro 4)

Iti atasez o copie a unui brief gasit pe net, vezi pe prima pagina la cod motor, si pe pagina 2 la coloana OGZ (Euro 3). Pt Euro 4 este OGG trecut in coloana aia. Asta este Euro 3, ce ti-am atasat.

vagvinWAUZZZ8E05A109557showpdf_1_.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet si aici: masina lui Ratzoiu, acelasi motor ca al meu este EURO 4, dar sunt foarte rare motoarele AVF cu EURO 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RAR, verificarea se face dupa codul motorului, deci AVF nu poate insemna si euro 3 si "foarte rar euro 4". In afara de spusele lui Ratzoiu, se mai bazeaza pe ceva afirmatia ta? Poate ratzoiu s-a inselat, sau a confundat E4 cu D4... "zic si eu, nu dau cu paru'" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, sincer nu stiu, doar ca el a platit taxa ca fiind EURO 4, acelasi motor AVF, masina a fost luata de pe autovit si anuntul era cu euro 4. Daca incerci pe mobile.de gasest diesel la 131 de cai din 2004 cu euro 4. Din ce stiu eu doar catalizatorul difera. Poate sunt motoare diferite, dar in fisa lui Ratzoiu tot AVF scria.Ce am aflat: la RAR verificarea se face dupa codul motorului, cartea masinii si numarul de sasiu. Cum se iau in calcul nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facem discutii de dragul discutiilor !

In primul rand : Un motor cu norma de poluare Euro 4 are altfel de EGR (cu senzor electronic ), suplimentar filtru de particule(DPF) . Nu are nici o treaba catalizatorul sau mai stiu eu ce alta poveste ! Treaba cu catalizatorul este valabila la unele tipuri de motoare Otto cu Euro 2 la care se inlocuieste catalizatorul , sonda lambda si anuminte componente din admisie (si soft).

AVF este EURO 3 in Ro. si D4 in DE.

Faptul ca un angajat al RAR a facut o mica smecherie nu inseamna ca avem si exceptii ! AVF = EURO 3 !

Asa era sa ma pacalesc si eu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tocmai mi-am adus din germania un A4 Avant, 1.9 TDI, 131CP, mai 2003, EURO 3, 143.000 km la bord, pret 12.600, luat direct de la proprietar. nu e quattro. masina am luat-o din Boeblingen, langa Stuttgart.

intr-abedar mai in nord sunt ceva mai ieftine masinile, dar gandeste-te cat drum mai ai pana acolo...

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am luat luna aceasta un A4 2.5 TDi 180CP -fabricatie 09.2004 Euro 4, Quattro, de la DAT AUTOHUS - au site cu masinile - pret 14350E acolo. Masina avea 156000Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut Am si eu o rugaminte . Ma poate ajuta si pe mine cu o carte tehnica pentru un Audi A4 19 TDI 131 CP motor AWX fabricatzie 2003.Va multzumesc si nu raman dator.

eu tocmai mi-am adus din germania un A4 Avant, 1.9 TDI, 131CP, mai 2003, EURO 3, 143.000 km la bord, pret 12.600, luat direct de la proprietar. nu e quattro. masina am luat-o din Boeblingen, langa Stuttgart. intr-abedar mai in nord sunt ceva mai ieftine masinile, dar gandeste-te cat drum mai ai pana acolo...
Salut ai cumva si vreo carte in limba Romana?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat in decembrie 2006 un A4, 1,9 TDI din Dusseldorf (din auzite- masini ff scumpe acolo, dar bune).

Proprietar autohous-ului un meamt, toti oamenii care lucrau pareau nemti => mi-au inspirat incredere.

Pe factura au trecut 107 miii km, cat avea masina in acel moment.

Saptamina aceasta, stand de vorba cu un tip de la audi, i-am dat datele sa-mi verifice istoricul masini.

In data de 20 octombrie 2006 (cu 2 saptamini inainte sa o cumpar eu) masina a fost inregistrata la un service cu 147 mii km (asa mi-a spus tipul de la audi). Sincer, cred ca am scapat bine - daca sunt numai 40 mii km. de asemenea cred ca ar fi dat mai multi km inapoi, dar cureaua de distributie a fost schimbata la 100,946 km, si cum este stantat pe o placuta, au preferat sa spuna ca au mers doar 7000 km.

Nu vreau sa-mi imaginez cati km au masinile vandute de samsarii nostri in RO.

Cat despre nemti, mi-am cam schimbat parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

Nu vreau sa redeschid multele discutii care se fac despre km care ii face o masina in Germania dar am fost si mi-am luat singur masina, am batut 1000km prin parcurile de masini, nu am considerat niciodata ca daca mai dau 200 euro pe carburant pina in orasele din nordul Germaniei ies in pierdere, si marea majoritate a masinilor (Audi B6-B7 ca dupa asta m-am dus) nu aveu mai putin de 50-60.000km PE AN facuti. Traseul pentru cumpararea masinii a fost invers fata de mare majoritate...din nord spre sud. Locurile batute cel mai des de romani si ale natii egale cu noi nu imi inspira incredere. Am inceput sa iau in considerare de anul acesta si criteriu asta la alegerea concediului in strainatate. Orasele erau aproape pustii in timpul zilei, toata lumea era pe autostrazi sau la birou. Masina mea avea facuti 120.000 in 2 ani si 2 luni si cunoscutii in tara mi-au spus ....nu e cam mult?... dar am vazut si multe B7 cu 180-200.000 km la bord. Sa cauti numai chilipiruri este din start , dupa parerea mea, o greseala in cumpararea unei masini. O masina cu km facuti pe an aproape la fel ca in Romania pentru mine inseamna un semn de alarma si nicidecum o incintare. Asta este parerea mea, fara sa am pretentia ca sunt mai cu mot! Voi faceti ce vreti cu banii vostri.

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Eu am fosta acum 3 saptamani si mi-am luat un A4 de 101 CP din Belgia.L-am rezervat pe autovit si am plecat personal dupa el,in autohus belgian,nu cu arabi sau turci. Am platit 120 euro transportul,masina a fost 12 800,cu factura mica, am negociat inca 200 si am iesit in 13.000 de euro cu tot cu ce am cumparat. Aceleasi masini in piata se vand cu 1000 de euro mai mult,plus ca sunt cautate cele mai ieftine,care sa aduca profit maxim. Are 119.000 km si sunt f. multumit. Am cautat si eu vreo 2 luni prin toate targurile din Ardeal,dar nu se compara cu ce am luat eu. Sfatul meu este sa te duci in Belgia sau Germania daca vrei sa ai masina buna,pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 119.000 km si sunt f. multumit.

recomand sa verifici Km reali in reprezentanta

majoritatea masinilor vandute cu 116-119 mii de Km in bord au Km dati inapoi

in general se da inapoi pana la ultima schimbare de distributie (care se face la 120.000 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde sti treaba asta ? Sau banuiesti ?

Eu am luat masina si avea 114 kkm . Se vedea clar cine a avut masina , datele din cartea de service se legau cu indiciile de pe masina si brief ! Nu in ultimul rand Handler-ul nu era genul care sa faca " mangle de doi lei " . Se vedea dupa cum era dotat (inclusiv statie TUV).

Daca cumperi auto de la "geambasi" (ca au si ei o gramada!) in ideea ca "ce noroc am si ce smecher sunt" si te bucuri de cateva sute de euro in jos , pe care oricum ii cheltuiesti ca sa schimbi una alta , e problema ta in final .

:icon_thumright: La o ora dupa ce daduse-m banii pe masina si asteptam actele , vine un neamt (se vedea ca era geambas localnic) si ma intreba cu cat am luat-o si spunea ca e "curata"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde sti treaba asta ? Sau banuiesti ?

Eu am luat masina si avea 114 kkm . Se vedea clar cine a avut masina , datele din cartea de service se legau cu indiciile de pe masina si brief ! Nu in ultimul rand Handler-ul nu era genul care sa faca " mangle de doi lei " . Se vedea dupa cum era dotat (inclusiv statie TUV).

Daca cumperi auto de la "geambasi" (ca au si ei o gramada!) in ideea ca "ce noroc am si ce smecher sunt" si te bucuri de cateva sute de euro in jos , pe care oricum ii cheltuiesti ca sa schimbi una alta , e problema ta in final .

:unsure: La o ora dupa ce daduse-m banii pe masina si asteptam actele , vine un neamt (se vedea ca era geambas localnic) si ma intreba cu cat am luat-o si spunea ca e "curata"!

cartile de service se pot falsifica destul de usor, sigur poti fi doar pe istoricul de la reprezentanta

am spus de Km dati inapoi pentru ca este o practica f raspandita (inclusiv in germania)

nu-ti spun ca sa crezi ca masina e lucrata, era doar o recomandare.

pana sa-mi iau masina asta m-am interesat si am descoperit o gramada de trucuri pe care le fac "baietii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masinsa din germania avea carte service ultima revizie 101mii km pe cartea service schimbat discuri fata spate + schimb ulei si filtre, la bord scria 129mii . Am ajuns cu ea in rom am fost la reprez. sa verific istoricul .... intradevar ultima revizie era la 101mii la data din cartea service.... la 127mii a fost chemata in service ptr... AKTION ... am inteles ca e vb de un soft nou ....... dar ... nu avea distributia fakuta si revizia de 125mii (reviziile se faceau din 26 in 26 mii km cam la interval de 4-5 luni) asa ca am luat-o mai ieftin cu 500 euro si am bagat 1000 in rom . Afacere .....

Subscriu la ce a zis colegu ...

luati masini cat mai aproape de revizie... 1- 2 luni sau max 5000km ... sigur nu mai bagati .... discountul lasat de baieti din .de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere, este ca nu trebuie sa neglijezi "mobile.de" acolo gasesti si persoane fizice ... odata ajuns in Germania e bine sa intri macar o data pe acest site, eu asa mi-am gasit, am fost la un parc am vazut scump si am intrat pe net la un internet cafe' acolo ai sa gasesti si tel fix vbesti in engleza cu proprietarul si totul este ok.

Eu asa am gasit, bafta!!!

P.S. La proprietar ai sanse 90% sa iei ceva corect la km.

Pana in 100 mii si egal gasesti peste 15 -16 mii serios, o masina intretinuta. Sa nu-ti fie frica de km sunt masini care nu-si arata "varsta" sincer.

Si mai retine un aspect in Germania se merge cu masina nu ca la noi odata ajuns acolo ai sa-ti dai seama de ce zic :lol: , nu uita ei fac cam 40 -70 mii pe an deci???!!?

BAFTA!!!

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Am gasit un Audi A4 2004 noiembrie 116 CP,Euro 4,la 12000 in Belgia fara T.V.A.la Pro van Clee,sunt seriosi.Poti negocia factura,sa o faca mai mica...,asa platesti mai putin. Pe cat posibil nu lua de la arabi,turci sau fostii est-europeni.Daca vrei da-mi un telefon sa-ti dau mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!