Jump to content

Achizitie Octavia Cu Chip tuning


vidi
 Share

Postare recomandată

salutare pentru toata lumea imi cer scuze daca am deschis un topic nou dar nu stiam cum sa procedez si nu am prea mult timp la dispozitie. problema mea este urmatoarea: am gasit o octavia elegance diesel motor ASV din 2003, 130.000 km, 110 cai. masina are un chip tuning si are acum 130 cai sau 131 nu stiu exact. am facut un drive test cu ea, si am niste nelamuriri daca ma puteti ajuta.

1. am observat o trepidatie in pedala de ambreiaj in momentul in care schimb vitezele, destul de mare, sa fie problema la ambreiaj? propietarul actual zice ca s-a comportat de cand a luat-o(a parcurs 18.000km).

2. in mers ramne aprins ledul de abs asr tot timpul, si clipeste semnul rosu(exclamarii)tipul zice ca a luat o groapa mai sanatoasa si zice ca de atunci are probleme. e mare defectiunea si cam cat ar costa o treaba din asta?

3. asa cum e acum cu chip tuning merge excelent imi place, dar cred ca turbina e tot timpul cuplata, se poate chestia asta?

probabil consuma si mai mult. am vazut in cartea tehnica ca pe la 16.000 km au fost schimbate turbina si catalizatorul, sa fie din cauza chip tuning-ului?. se poate reveni la starea initiala adica la 110 cai?(81 kw). va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca masina are chiptuning nu inseamna ca are turbina tot timpul cuplata. Ea oricum functioneaza tot timpul numai ca acum ofera o presiune putin mai mare.Se poate reveni fara probleme la softul original.

Cat despre ABS+ASR e destul de ciudat, el ia o groapa serioasa dar merge asa cu ea? Investigheaza si tu problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa o cumperi pune-o pe tester sa vezi exact km si ce e cu becurile alea de raman aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deci fii foarte atent ! daca ABS + ASR raman aprinse nu itzi functioaneaza 100% nici unu din servicii ! cat despre tunnig nu are de sa sa ii schimbe turbina si catalizatorul ,mai ales catalizatorul .turbina da ,eventual s-a defectat! daca omu cand a luat o groapa s-au aprins alea fii sigur ca groapa aia a fost un crater si sigur a rupt toata roata ! parerea mea nu te mai uita la 20 de cai in plus pune mana si cumpara o masina mai putzin dubioasa una careia ii functioaneza toate sistemele !si la ambreiaj cel putzin la O1 se simte o mica bataie in abreiaj cand apesi la liber ambreiajul dar foarte mica in mers cand schimb insesizabila !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat masina. am dus-o inainte la un mecanic de incredere a testat-o si e ok motorul. mi-a zis in schimb ca modulul de abs +asr e defect si am negociat din pret, si acum am pus unul second de la o octavia lovita. masina arata bine e intretinuta. sant foarte multumit de masina imi place cum trage motorul. mai e o singura chestie la bord. cateodata acul care indica temperatura la apa nu se ridica pur si simplu ramane la zero, am verificat senzorul de temp e ok, am inteles ca se mai intampla .trebuie schimbat tot bordul sau se poate inlocui numai acul indicator? daca e de schimbat bordul nu merita pentru chestia asta, se poate merge si fara sa vezi temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura este "destul" de importanta (ca sa ma exprim asa). Pe baza acelui indicator stii cat de cat cand s-a incalzit motorul si poti sa o turezi mai mult...de asemenea stii daca e vreo problema si se incalzeste peste masura. Eu zic sa nu te culci pe o ureche ca "merge si asa"...e pacat de banii tai. Ai luat o masina, asigura-te ca toate componentele ii functioneaza OK. Daca nu era importanta, nu o puneau acolo... Pana si la Dacie exista indicator de temperatura...eu zic sa te mai gandesti si sa rezolvi problema chiar daca asta implica schimbarea bordului. Stiu ca se gaseau pe e-bay bord de Audi cu 200 EUR...unul de Skoda nu o fi mai mult de atat...doar nu trebuie sa-l iei de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati bani ai dat pe ea?

8800 eur, octavia elegance 2003, 1,9 tdi ASV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice ca e vorba de senzorul de temp motor. Incearca cu unul bun sa vezi daca iti arata bine sau nu. Sper ca asa ai facut cand ai zis ca senzorul e ok. Vezi sa nu fie vreun cablu intrerupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice ca e vorba de senzorul de temp motor. Incearca cu unul bun sa vezi daca iti arata bine sau nu. Sper ca asa ai facut cand ai zis ca senzorul e ok. Vezi sa nu fie vreun cablu intrerupt

mecanicul mi-a zis ca a verificat senzorul de motor si e ok. acuma nu stiu daca a facut verificarea cu alt senzor, o sa-l intreb zilele astea. astazi de exemplu a functionat bine acul indicator fara nici o problema. trebuie sa ma lamuresc daca e senzorul sau acul indicator. mersi de sfaturi imi sant de mare ajutor, nu ma pricep foarte bine la motoare dar imi place sa ma documentez in detaliu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pot repara eu bordul

trebuie sa vad exact ce nu functioneaza. din cate vad esti din bucuresti, eu sant din cluj. poti sa schimbi si ledurile din bord pe alta culoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa vad exact ce nu functioneaza. din cate vad esti din bucuresti, eu sant din cluj. poti sa schimbi si ledurile din bord pe alta culoare?

Da,pot sa chimb si ledurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice ca e vorba de senzorul de temp motor. Incearca cu unul bun sa vezi daca iti arata bine sau nu. Sper ca asa ai facut cand ai zis ca senzorul e ok. Vezi sa nu fie vreun cablu intrerupt

mersi de sfat. am vorbit cu mecanicul si nu a facut verificarea cu alt senzor, o sa merg saptamana viitoare sa puna alt senzor sa vedem cum se comporta. mecanicul e convins ca e vorba de acul indicator. ce am observat in ultimele zile: cand motorul e rece si se incalzeste acul se ridica treptat, dupa care are momente cand pica la zero la intervale de cateva minute. azi de exemplu a picat la zero si nu si-a revenit deloc pana am ajuns acasa. sper sa-i dau de cap. :lol:

O alta problema legata de ABS+ASR. pana acuma imi ramanea aprins indicatorul din bord, la diagnoza ci vag-com nu a putut sa acceseze memoria ABS (cel putin asta e exprimarea mecanicului) si mi-a zis ca modulul trebuie inlocuit. am rezolvat modulul trebuie sa-l primesc saptamana viitoare. Numai ca astazi am facut un drum mai lung (130 km) si la un moment dat MINUNE s-a stins martorul ABS+ASR din bord. am incercat sa dezactivez ASR si functioneaza. am ajuns acasa, am mai facut un drum mai tarziu prin oras si la fel martorii functioneaza corect. inseamna ca modulul e bun, sa fie alte intreruperi pe undeva ca altfel nu-mi explic. daca are cineva experienta in asa ceva rog sa ma ajute cu niste sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa nu faca contact bine mufa de la ABS ,cumpara un spray de contacte electrice si scoate mufa,da putin in ea vezi ce se intampla

dar mai intai vezi daca acum poti accesa modulul abs si dai sa faca un "output test",va verifica fiecare functie a lui

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Foarte posibil sa fie senzorul defect, am avut exact acelasi simptom intermitent, dupa schimbatul senzorului e totul OK. La ABS-ASR poate fi si lipsa (in mod aleator) al informatiei de la sensori roti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!