Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

Ass1 In general discurile nu au legatura cu motorul eu am 1.9 si am discuri de 239 neventilate merg la fix jante pe 13 tu ai probabil discuri de 256 ventilate banuiesc si iti trebuie janta pe minim 14... doar astea 2 tipuri de discuri pentru 4 prezoane s-au pus din fabrica pe golf 3

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu am discuri ventilate, sunt discuri normale neventilate dar de 256 cu grosime de 13 mm, alea ventilate sunt de grosime de 20 mm. Am incercat jante originale de golf 3 si nu au intrat, cred ca daca ar fi fost ET de 45 nu de 38 ar fi intrat. Oricum am rezolvato am vandut jantele cu cauciucuri si am luat doar cauciucuri si leam pus pe jantele actuale. Sunt 5 tipuri de discuri: 239x12; 256x13; si 256x20(ventilate); 280x22(ventilate); 288x25(ventilate). Ultimele 2 sunt pt. jante cu 5 prezoane. Mam mai documentat si eu un pic ulterior, daca mas fi interesat mai repede :). Concluzie cine are discuri de 239 merg jante pe 13 cine nu are nu merg.

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Care stie ce anvelopa pot sa pun pe janta de 7jX15 . In momentul de fata am 195/65R15 , as putea sa pun ceva mai lat ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am un set de jante aliaj pe 7.5jX16 strambe. merita sa le indrept sau mai bine caut sa cumpar altele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 sunt indoite buzele, una trebuie sudata si una este buna .

Intrebarea este daca merita efortul si banii care ii cheltui ca sa le fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

are cineva puse jante pe 15 cu et25? trebuie distantiere la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva puse jante pe 15 cu et25? trebuie distantiere la ele?

bun am pus jantele pe masina problema este urmatoarea am trecut de la 185/55/14 la 195/45/15. in mers se aude un vajait puternic si nu imi dau seama de la ce poate sa fie. gumele sunt de vara deci nu e de la crinturi. de la rulmenti nu cred ca daca le pun cele pe 14 merg brici. vreo idee ce poate sa fie?

si directia se simte un pic cam nesigura. daca prind ceva denivelari ma fura volanu. ceea ce nu se intampla inainte. opticul e facut cu cele de 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt echilibrate jantele?Cauciucurile au uzura uniforma?Cauciurile pe 15 au talon de 50 conform manualului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[stiu ca normal al fi de 50. jantele au plumbi pe interior deci candva au fost echilibrate. nu am fost sa le verific si eu

probabil o sa merg dupa sarbatori sa le duc la centrat. sa vedem dupa aia cu se comporta

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai e nevoie sa repet si eu ca sunt ilegale aceste cauciucuri (consulta manualul tehnic al masinii sa vezi dimensiunile acceptate) . Mai mult decat atat sunt interzise conform regulamentului discutii despre si cu modificari ilegale ale autovehiculelor pe acest forum. Te rog sa actionezi in consecinta. Strazile trebuie sa fie un loc sigur pentru toata lumea.

Legat de "furatul volanului" eu am avut 195/50/15 pe mk3. Acelasi feeling aveam. Jantele erau perfect echilibrate si cauciucurile in stare perfecta. Ideea e ca sunt mai mult decat necesare pentru un golf 3. De aceea e normal sa te fure volanul. Masina este mica in comparatie cu aceste cauciucuri.

Drive safe !

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As avea si eu o intrebare am gasit niste jante de aluminui frumoase la un pret bun si lea-m montat pe golf 3 tdi eu aveam dimensiune in talon 185 \60 R14 jantele astea sunt 215\40 r16 merita sa le tin sau nu sunt recomandate ..bine o schimbat aspectul radical la masina a mai montat cineva pe golf 3 asa jante pe 16 tolli?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem multi care avem jante pe 16. Daca nu iti ating le poti pastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

loc este destul as putea sa pun si mai mari chear pe 17 dar ma multumesc cu 16

as mai avea o intrebare cam cat mar costa sa le omologz sa fie trecute in talon ca na deocamdata e ilegal daca pot sa zic asa eu am doar pe 13 si 14 trecut in talon

Modificat de viorutzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am trecut de la 185\60 r14 la 215\40 R16 si nu freaca si mai este loc destul.si aripile nu o fost modificate sau ceva sunt stock am si o poza

post-96912-0-68347900-1335734736_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Am auzit diferite pareri pe aici dar nu sunt lamurit:am un Mk3,1.8,90cp,cu 195/50/R15.Pot pune jante pe 16 sau 17 max fara sa atinga pneul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea eu cred ca merge eu am pus pe 16 tolli si mai este destul loc bineinteles depinde cat de bune telescoape ai bine eu am noi leam schimbat acum 3 luni cam asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai macar pagina asta, observai ca se poate. Totul depinde de et-u jantei si de ce marime de anvelopa folosesti, la un et de 32 si o 195/45/16 nu iti va atinge singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am nevoie de ajutor . Am pe golfuletul meu jante de tabla de 14, et 45 ,j6, cauciucuri 185/60/14. Am gasit pe net jante de aliaj dar au et38, 6j si cauciucuri 195/60/14. Ce spuneti o sa mearga? Nu o sa atinga aripa sau amortizoarele? problema este ca sunt in alt oras si nu pot face proba si ma costa si multicel

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , merg fara problema eu am la golfuletu meu 195/50 r15 ET25 si pe spate imi atinge foarte putin

la golf3 cred din cate am inteles si eu limita e de 28 ET-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

E vroe problema daca am pus 185 65 r14 in loc de 185 60 r14???PT k se gasesc foarte greu la mine in zona cele pe 60.astea pe 65 nu sunt trecute in carte dar mie imi plac mai mult pt k a inaltat putin masina.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este la ITP, RAR....Politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
adrianviperdodge2012

La golful din semnatura am cauciucuri din talon exact asa:

195/50 R15 82V MXV3A Radial X

Imi poate spune cineva ce inseamna codurile dupa dimenisunea anvelopei?merge sa pun: 205/50/15 pe fata iar pe spate putin mai late:215/50/15? sau balonul de 55 maxim la ambele?intentionez pe spate sa fie mai late decat pe fata.Imi ating pe spate cele pe 215 de arcade in sarcina?

THX :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Imi atinge pe spate 205/50/15 sau 215/50/15 de aripa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!